Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

NTFS misie spier...niczyło

Zaczęty przez Zarąbisty, Luty 17, 2022, 11:55:59 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Zarąbisty

Witam. Chciałem wgrać SparkyLinuxa 6.2 zamiast obecnego MXLinuxa. I podkosiło mnie żeby wypróbować advanced installer w wersji CLI. Instalowałem kiedyś Debiana w ten sposób i muszę powiedzieć ze u Sparkiego coś z tym instalatorem jest mocno nie tak. Szczególnie z wyborem partycji, Można się łatwo pomylić.
Skończyło się na tym ze wybrałem właściwą partycje ale wyskoczyło jakieś info o jakimś problemie z NTFS. Ja wystraszony, szybko wcisnąłem ESC.

Po zrestartowaniu systemu Nie chciał mi się zbootować Win7. Naprawiłem to, już nie pamiętam jak. I wróciłem do instalacji Sparkyego tym razem normalnym instalatorem.

Tyle ze pokazywał mi na dysku SSD tylko jedna partycje NTFS, a zniknęły mi partycja EXT4 i SWAP. Wszystkie dane na szczęście były. Bezmyślnie kliknąłem jeszcze jakaś opcje utwórz tablice partycji.Włączyłem Gparted i tam była jakaś pozycja do naprawy tablicy partycji. Tez bezmyślnie ja kliknąłem.

Po ponownym uruchomieniu Windows wywalił mi Bsod:

CytatUnmountable Boot Volume. 

Uruchomiłem hirensa z MiniXP. Spanikowany, Próbowałem wgrać MBR za pomocą Bootice, oraz naprawę za pomocą Minitool.

To tylko pogorszyło sprawę wspomnianych partycji nie dało się zamontować. A BIOS wywala tylko
CytatNo operating system found.

Po przespanej nocy (a mam sen jak niedźwiedź) postanowiłem podejść do tego na spokojnie.
Obecnie jak bootuje live USB widzi moja partycje EXT4 i wszystkie dane. Tyle ze na czas instalacji wszystkie ważne dane przeniosłem na partycje NTFS...

uruchomiłem testdisk
pokazuje następująco:
Cytat> 1 P HPFS - NTFS              0   0  1 12022 180 62  193144832
  2 * Linux                12022 180 63 14562 234  8   40808448 [Linux]
  3 P Linux                14562 234  9 14593  66  1     487424

Po wybraniu opcji list dostaje:
CytatCan't open filesystem. Filesystem seems damaged.

Natomiast jak uruchamiam Gparted, dostaje error
Cytat
Invalid partition table - recursive partition on /dev/sda.

Cały dysk wyświetla się jako partycja Nieprzydzielony.

Uprzejmie proszę o pomoc w tej sprawie.

P.S: Dysk jest SSD, partycjonowany jako MBR. Komputer ma UEFI ale systemy były w trybie BIOSU

EDIT 15:00:
   Miałem na penie wgrane iso Win7 dreamOS liveCD
   System widzi partycję ale chce ją formatować. Obecnie skanuje się dołączonym
   programem EASEUS.

Edit 15:30:
  Program skończył skanować pokazał że pliki są. Kilka najważniejszych rzeczy odzyskałem na pena. Jednak miło by było nie stracić odzyskać obecną instalację Wind7 skoro wszytskie pliki są.
Zrobiłem jeszcze skan z tego windowsa live: chkdsk c: /r
Wywaliło:
Pierwszy sektor rozrucowy NTFS jest uszkodzony lub nie można go odczytać. Zamiast niego czytany jest drugi sektor.
Nie można określić wersji woluminu i stanu. Program CHKDSK przerwany. Nie można przenieść do dziennika zdarzeń. Kod błedu 50.


EDIT 22:00
Jeszcze na spokojnie pogrzebałem i odzyskałem w sumie kilka giga cennych plików. Zdecydowałem się na ostateczny format całego dysku i reintalkę obu systemów. Trudno.


W każdym razie zgłaszam twórcą że advanced-installer w SparkyLinux jest do niczego (tak samo CLI jak i GUI). Ciężko się zorientować która partycja jest która i łatwo o pomyłkę.
Odradzam jego używanie (w sensie nie systemu bo SparkyLinux jest świetny, po prostu instalować przez zwykły instalator) i nie klikać bezmyślnie wszystkiego co popadnie, tak jak ja ;)


Pozdrawiam.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum