Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Zmiana języka na ekranie powitania

Zaczęty przez Misza, Luty 12, 2022, 01:07:44 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Misza

Zrobiłem sobie trochę biedy przy instalacji Kubuntu i nie umiem sobie poradzić.
W trakcie instalowania wybierając strefę czasową kliknąłem Pragę. Założyłem, że jak zgadza się strefa czasowa, język wybrałem P\polski (chyba), to jest ok. Ok było do pewnego momentu.
Okazało się, że wszystkie daty są po... czesku. O ile w systemie udało się wszystko pozmieniać na prawilny język, to ekran logowania nadal wyświetla datę po czesku. Nie jesto to sprawa życia lub śmierci ale jest to upierdliwe. Proszę o podpowiedź jak sobie z tym poradzić.

pavbaranov

Ekran logowania w Kubu to SDDM? KDE nie ma własnego obecnie. Proponowany to właśnie SDDM, ale niektóre dystrybucje używają innych (np. LightDM). To w ustawieniach tego DM musisz dokonać odpowiedniej zmiany.

Misza

Tak, ekran to SDDM. W sumie mogłem wcześniej napisać, że tam zaglądałem ale tam nie znalazłem opcji pozwalającej zmienić język, Tak to u mnie wygląda


Misza

Jednak "czechizmów" nie udało się wszędzie wyrugować.
Ustawienia języka wyglądają w ten sposób:

pavbaranov

Sorry, wzrok już stary i z odzysku, zatem nie wszystko widzę, ale:
1. W systemsettings masz możliwość ustawienia języka całego DE: ustaw jako PL.
2. Sprawdź sobie - mam nadzieję, że w Kubu też tak jest - zawartość plików: /usr/lib/sddm/sddm.conf.d/default.conf oraz jeśli taki jest w /etc/sddm.conf.d/.
3. Istnieje wygodne narzędzie do konfiguracji SDDM pod KDE, które nazywa się sddm-kcm. Po instalacji (jeśli jest w repo) powinieneś je widzieć w systemsettings.

Misza

Deko mnie nakierowałeś, poszperałem jeszcze w sieci i sam znalazłem rozwiązanie :)
Klucz do problemu tkwił w /etc/default w pliku locale
Tak wyglądała zawartość:

#  File generated by update-locale
LANG="pl_PL.UTF-8"
LC_NUMERIC="cs_CZ.UTF-8"
LC_TIME="cs_CZ.UTF-8"
LC_MONETARY="cs_CZ.UTF-8"
LC_PAPER="cs_CZ.UTF-8"
LC_NAME="cs_CZ.UTF-8"
LC_ADDRESS="cs_CZ.UTF-8"
LC_TELEPHONE="cs_CZ.UTF-8"
LC_MEASUREMENT="cs_CZ.UTF-8"
LC_IDENTIFICATION="cs_CZ.UTF-8"

Zobacz najnowsze wiadomości na forum