Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Powłoki nowe (Debian i debianowe)

Zaczęty przez lcoyote, Luty 07, 2022, 10:41:59 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

pavbaranov

W systemie musisz mieć te: https://github.com/redox-os/ion#build-dependencies zależności niezbędne do budowania (sprawdź wersję jaką masz w Debianie).
Alternatywny sposób budowania Ion: https://github.com/redox-os/ion#compile-instructions-for-distribution (w taki sposób jest budowana paczka w Arch).

lcoyote

 :'( taką właśnie mam dzisiaj pobraną, lecz kompilacja z błędem — jak podesłałem poprzednio  :o
Debian 11 Cynnamon Z Linux 🐧 od 2001 roku. Jeśli czcisz swojego wroga – zostajesz pokonany.  Jeśli przyjmiesz religię wroga – jesteś zniewolony. Jeśli rozmnażasz się z wrogiem – będziesz zniszczony😩 – Polydoros ze Sparty

pavbaranov

Wyżej pokazałem inny sposób kompilacji.

lcoyote

Cytat: pavbaranov w Luty 09, 2022, 07:05:46 PM
Wyżej pokazałem inny sposób kompilacji.
:-\ tak właśnie robiłem, ale nadal błąd
CytatFor more information about this error, try `rustc --explain E0015`.
error: could not compile `ion-shell`.

Caused by:
  process didn't exit successfully: `rustc --crate-name ion_shell --edition=2018 src/lib/lib.rs --error-format=json --json=diagnostic-rendered-ansi --crate-type lib --emit=dep-info,metadata,link -Cembed-bitcode=no -C debuginfo=2 -C metadata=f75b706f6f0e5691 -C extra-filename=-f75b706f6f0e5691 --out-dir /root/ion/target/debug/deps -C incremental=/root/ion/target/debug/incremental -L dependency=/root/ion/target/debug/deps --extern atty=/root/ion/target/debug/deps/libatty-c94b5de1d5dfe113.rmeta --extern auto_enums=/root/ion/target/debug/deps/libauto_enums-9837701df3c3c611.rmeta --extern builtins_proc=/root/ion/target/debug/deps/libbuiltins_proc-c5bb8451ff42a924.so --extern calc=/root/ion/target/debug/deps/libcalc-003bc06d5c94408b.rmeta --extern glob=/root/ion/target/debug/deps/libglob-54ed7b7d40db8bdb.rmeta --extern ion_ranges=/root/ion/target/debug/deps/libion_ranges-79ec52d09a60612b.rmeta --extern itertools=/root/ion/target/debug/deps/libitertools-a3ff82f8a2a7b11b.rmeta --extern lexical=/root/ion/target/debug/deps/liblexical-4766d4bf054ee997.rmeta --extern mktemp=/root/ion/target/debug/deps/libmktemp-98265b129af67ae6.rmeta --extern nix=/root/ion/target/debug/deps/libnix-f9687770461b6192.rmeta --extern object_pool=/root/ion/target/debug/deps/libobject_pool-1a9aedb299e8503c.rmeta --extern permutate=/root/ion/target/debug/deps/libpermutate-1ac923a5279e32c4.rmeta --extern rand=/root/ion/target/debug/deps/librand-ce05f083ab88a28d.rmeta --extern liner=/root/ion/target/debug/deps/libliner-1bbb2dc51baa4b0a.rmeta --extern regex=/root/ion/target/debug/deps/libregex-2b827028977e0654.rmeta --extern scopes=/root/ion/target/debug/deps/libscopes-e3d0193c35008fc6.rmeta --extern small=/root/ion/target/debug/deps/libsmall-db35f68c3ff611d0.rmeta --extern smallvec=/root/ion/target/debug/deps/libsmallvec-b395be15647c7953.rmeta --extern thiserror=/root/ion/target/debug/deps/libthiserror-0dd88e3ddad5ecca.rmeta --extern types_rs=/root/ion/target/debug/deps/libtypes_rs-e36a4eb4efd4b148.rmeta --extern unicode_segmentation=/root/ion/target/debug/deps/libunicode_segmentation-97d8c7bd35ec44bf.rmeta --extern users=/root/ion/target/debug/deps/libusers-b7489c19a38d04d5.rmeta --extern xdg=/root/ion/target/debug/deps/libxdg-9d010027a90936be.rmeta -L native=/root/ion/target/debug/build/decimal-86df22af410094f7/out` (exit code: 1)
-dam sobie spokój, w Mabox i Manjaro przy poleceniu yay (czyli z repozytoriów ARCH) wszystko szło OK. Tutaj coś nie wychodzi - trudno  :(
Debian 11 Cynnamon Z Linux 🐧 od 2001 roku. Jeśli czcisz swojego wroga – zostajesz pokonany.  Jeśli przyjmiesz religię wroga – jesteś zniewolony. Jeśli rozmnażasz się z wrogiem – będziesz zniszczony😩 – Polydoros ze Sparty

Piotr_1988

Sposób kompilacji Ion, który podałem, używałem na bodajże trzech różnych dystrybucjach Linuxa i nigdzie nie było błędów... Nie sprawdzałem na Debianie. Możliwe, że Debian ma przestarzałe pakiety, choć nie sądzę by aż tak. Pokazujesz @lcoyote komunikaty z błędami kompilatora, ale tak naprawdę zastanawiam się:

(1) Co dokładnie próbowałeś skompilować, tj. czy aby na 100% byłeś w katalogu głównym w momencie kompilacji, czy też zawędrowałeś do jakiegoś podkatalogu.

(2) Co dokładnie wpisałeś... Mam choćby na myśli, że to się wpisuje bez sudo.
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

lcoyote

Cytat: Piotr_1988 w Luty 09, 2022, 08:20:11 PM
Sposób kompilacji Ion, który podałem, używałem na bodajże trzech różnych dystrybucjach Linuxa i nigdzie nie było błędów... Nie sprawdzałem na Debianie. Możliwe, że Debian ma przestarzałe pakiety, choć nie sądzę by aż tak. Pokazujesz @lcoyote komunikaty z błędami kompilatora, ale tak naprawdę zastanawiam się:
(1) Co dokładnie próbowałeś skompilować, tj. czy aby na 100% byłeś w katalogu głównym w momencie kompilacji, czy też zawędrowałeś do jakiegoś podkatalogu.
(2) Co dokładnie wpisałeś... Mam choćby na myśli, że to się wpisuje bez sudo.
Skopiowałem podane przez Ciebie polecenia, a zassałem tym poleceniem podanym na stronie
git clone https://gitlab.redox-os.org/redox-os/ion/
...i cd ion
dalej cargo build a na końcu jednak błędy (2 pakiety nie skompilowało ze 122) - w Debianie jest tak, że sudo nie łapie dla zwykłego usera i niezbędne jest przejście na root (su -) i wyłącznie tam instalacje, kompilacje. Może cosik z 11 Debianem??? Nawet języka nie mogę nastawić poprawnie innego niż wybranego podczas instalacji. W Ubuntu, Mincie, Manjaro i Mabox - miałem nazwę dnia i miesiąc po francusku-lokalizacja Francja wystarczyła. W Debianie obecnym jak zmieniłem ustawienia językowe na francuski — to kasza-marasza wychodziła (francusko-polsko-angielski) -nawet zabawnie, bo ROSA to polsko-rosyjsko-angielski -rosyjski w cyrylicy. Debian stabilny — to prawda — jednak coś jest w niektórych przypadkach z błędami.  :o
Debian 11 Cynnamon Z Linux 🐧 od 2001 roku. Jeśli czcisz swojego wroga – zostajesz pokonany.  Jeśli przyjmiesz religię wroga – jesteś zniewolony. Jeśli rozmnażasz się z wrogiem – będziesz zniszczony😩 – Polydoros ze Sparty

Piotr_1988

@lcoyote, jeśli będzie mi się przez chwilę nudziło (tj. leń mnie weźmie by się zabrać za to, za co powinieniem), samemu przeprowadzę kompilację iona na Debianie 11 (w kontenerze Fedory) i zobaczę, co się dzieje...

Nie mam żadnego interesu w tym, byś używał Ion. Ot, taka ciekawostka... Moja ulubiona powłoka. ;) Niemniej ponieważ samemu (od bardzo niedawna) programuję w Rust, Twój przypadek nawet mnie ciekawi. Skoro interesują Cię ponadto języki obce, może skusisz się na instalację tej aplikacji lingwistycznej w Rust (narzędzie do wyświetlania wymowy i konwertowania ortografii w różnych językach):
cargo install lngcnv --version 1.1.0
Wiem, że ta aplikacja się kompiluje i działa, gdyż sam ją napisałem. 8) Choć jest to bardzo wstępny etap rozwoju i wciąż pracuję nad rozbudowaniem bazy języków i wdrożeniem kolejnych przydatnych funkcji. Cargo powinen pobrać źródła, przeprowadzić kompilację i wrzucić plik do .cargo/bin/ Czy będą błędy u Ciebie?
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

lcoyote

#22
Cytat: Piotr_1988 w Luty 09, 2022, 09:35:42 PM
@lcoyote, jeśli będzie mi się przez chwilę nudziło (tj. leń mnie weźmie by się zabrać za to, za co powinieniem), samemu przeprowadzę kompilację iona na Debianie 11 (w kontenerze Fedory) i zobaczę, co się dzieje...

Nie mam żadnego interesu w tym, byś używał Ion. Ot, taka ciekawostka... Moja ulubiona powłoka. ;) Niemniej ponieważ samemu (od bardzo niedawna) programuję w Rust, Twój przypadek nawet mnie ciekawi. Skoro interesują Cię ponadto języki obce, może skusisz się na instalację tej aplikacji lingwistycznej w Rust (narzędzie do wyświetlania wymowy i konwertowania ortografii w różnych językach):
cargo install lngcnv --version 1.1.0
Wiem, że ta aplikacja się kompiluje i działa, gdyż sam ją napisałem. 8) Choć jest to bardzo wstępny etap rozwoju i wciąż pracuję nad rozbudowaniem bazy języków i wdrożeniem kolejnych przydatnych funkcji. Cargo powinen pobrać źródła, przeprowadzić kompilację i wrzucić plik do .cargo/bin/ Czy będą błędy u Ciebie?
Niestety w Debian 11 są błędy
Cytatroot@christophe ~# cargo install lngcnv --version 1.1.0
  Downloaded lngcnv v1.1.0
    Updating crates.io index
error: failed to download `lngcnv v1.1.0`
Caused by:
  unable to get packages from source
Caused by:
  failed to parse manifest at `/root/.cargo/registry/src/github.com-1ecc6299db9ec823/lngcnv-1.1.0/Cargo.toml`
Caused by:
  failed to parse the `edition` key
Caused by:
  this version of Cargo is older than the `2021` edition, and only supports `2015` and `2018` editions.
Języki? francuski, bo tutaj mieszkam i czasem naprawiam laptopy po francusku, a inaczej tłumaczą troszkę rzeczy -śmietnik to pouble, ale w okienkach to corbielle, mój komputer to powinien po francusku być moi l'ordinateur a jest poste de travaile. Wiele innych jeszcze słówek jest niestety w tym LANGUAGE porąbanych
Odnośnie tej powłoki — to byłoby fajnie zobaczyć co i jak??!!
Debian 11 (w Cynnamon, bo MATE jeszcze bardziej) nie ma zainstalowanego inxi i innych pakietów, gdzie instalując Maboxa lub Manjaro (na ARCH oba) mogłeś mieć wiele już w standardzie zainstalowanych. Za to w Cynnamon jest dużo gierek (musiałem odinstalować, bo nie gram i nie grałem) i troszkę czegoś, co nigdy nie było mi potrzebne.
Pozdrawiam z Gór Masywu Centralnego (to obok Alp)
To moja klawiatura AZERTY po modernizacji
Debian 11 Cynnamon Z Linux 🐧 od 2001 roku. Jeśli czcisz swojego wroga – zostajesz pokonany.  Jeśli przyjmiesz religię wroga – jesteś zniewolony. Jeśli rozmnażasz się z wrogiem – będziesz zniszczony😩 – Polydoros ze Sparty

Piotr_1988

CytatCaused by:
  this version of Cargo is older than the `2021` edition, and only supports `2015` and `2018` editions.
I wszystko jasne... Moja aplikacja wymaga Rusta w wersji z 2021. :-[ Debian ma jedne z najbardziej prehistorycznych pakietów w świecie Linuxa. :-\
https://doc.rust-lang.org/cargo/reference/manifest.html#the-edition-field

Dzięki za test!!!   ;)
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

pavbaranov

Osobiście spróbowałbym jeszcze z którąś z tych wersji: https://github.com/redox-os/ion/tags (tu nie przez git, a po prostu ściągasz dowolne archiwum). W wersjach rozwojowych bywa, że coś niekiedy nie działa, a w tych tagowanych jednak się da wykonać kompilację.

lcoyote

Debian 11 Cynnamon Z Linux 🐧 od 2001 roku. Jeśli czcisz swojego wroga – zostajesz pokonany.  Jeśli przyjmiesz religię wroga – jesteś zniewolony. Jeśli rozmnażasz się z wrogiem – będziesz zniszczony😩 – Polydoros ze Sparty

lcoyote

 :o :-\ no coś niezupełnie tak, bo dla siebie nie mogę zmienić
Cytatroot@christophe ~/ion (master)# cd target/debug/
root@christophe ~/i/t/debug (master)# sudo cp ion /usr/bin/
root@christophe ~/i/t/debug (master)# sudo chsh -s /usr/bin/ion
root@christophe ~/i/t/debug (master)# sudo chsh -s /usr/bin/ion christophe
Hasło:
chsh: PAM: Uwierzytelnienie się nie powiodło
root@christophe ~/i/t/debug (master) [1]#
zatem muszę zwykłemu użytkownikowi nadać prawa roota (sudoedit)
:o ???
Debian 11 Cynnamon Z Linux 🐧 od 2001 roku. Jeśli czcisz swojego wroga – zostajesz pokonany.  Jeśli przyjmiesz religię wroga – jesteś zniewolony. Jeśli rozmnażasz się z wrogiem – będziesz zniszczony😩 – Polydoros ze Sparty

PomPom

Po co sudo na roocie?

Wpisz normalnie chsh jako użytkownik.
myk byle jak jako tako

pavbaranov

@Icoyote - PAM, a nie sudo. To nie są "uprawnienia roota". I po cholerę działasz ciągle na koncie admina? Nadto - jak już ktoś wyżej powiedział: root i sudo??? Ok, ale nie w sposób, w jaki to robisz.

lcoyote

 :o OK, ale polecenie bez sudo, czyli
chsh -s /usr/bin/fish
CytatWitaj w fish (Friendly Interactive Shell)- zawansowanej interaktywnej powłoce 
christophe@christophe ~> su -
Hasło:
ion: could not exec initrc: pipeline execution error: command not found: Witaj
root:~#
też nic nie daje w powłoce ion, ponieważ chciałem ponownie pjejść do fish
Cytatroot:~# chsh -s /usr/bin/fish
Hasło:
chsh: PAM: Uwierzytelnienie się nie powiodło
nie mam pomysłu  :'( chociaż to niezbyt wielki problem, bo inne polecenia działają (na razie niczego dziwnego nie zauważyłem) - jednak te kolory w fish są fajniejsze  :-[
Debian 11 Cynnamon Z Linux 🐧 od 2001 roku. Jeśli czcisz swojego wroga – zostajesz pokonany.  Jeśli przyjmiesz religię wroga – jesteś zniewolony. Jeśli rozmnażasz się z wrogiem – będziesz zniszczony😩 – Polydoros ze Sparty

Zobacz najnowsze wiadomości na forum