Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Nowy komputer - którą wersję wybrać?

Zaczęty przez atom, Luty 05, 2022, 05:41:35 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

atom

Kupiłem nowy komputer z płytą główną B560M-HDV,  16 GB ram i procesorem i7-11700.
3x dyski m.2 250GB

Na jednym dysku m.2 jest Windows.
Na drugim dysku m.2 chce zainstalować Linux.
Na trzecim dysku m.2 chce utworzyć /home - tylko czy dobrym rozwiązaniem jest trzymanie /home na m.2 czy lepiej kupić HDD?

Którą dystrybucję polecanie pod ten komputer?

PomPom

Nie ma co kupować HDD, jeżeli masz tamte pamięci. Pytanie - jeżeli home chcesz mieć na dysku 3, to cały 2 chcesz przeznaczyć tylko na root, ew. jeszcze swap? Wydaje mi się, że lepiej home trzymać na dysku 2, a trójkę zostawić jako dodatkowej miejsce, np. na kopie zapasowe. Jak pokombinujesz, to też możesz zrobić home z 2 i 3, ale z tym nie mam doświadczenia, więc nie pomogę.

Cokolwiek w miarę świeżego będzie działać jak marzenie. Zaraz będzie nowy LTS Ubuntu, więc na pewno polecę Ubuntu 21.10 i update później. 20.04 by dało radę, ale ten komp polubi się z czymś świeższym. Z rolling release OpenSUSE Tumbleweed będzie spoko. 
myk byle jak jako tako

atom

Dziękuję Tobie za odpowiedź i podpowiedź.

Albedo 0.64

Tak jak kolega PomPom podpowiedział; partycje linuksowe zainstaluj na tym samym dysku a trzeci zostaw sobie na kopie zapasowe plików i punkty przywracania. Ja też nabyłem nowy komputer, tym razem laptop z Ryzenem 5 i natknąłem się na problemy z instalacją Linuksa. Chciałem zainstalować to co miałem na starym sprzęcie czyli Linux Mint 20.3 ale okazało się, że kernel 5.4 jest za stary i brakuje aktualnych sterowników. Cokolwiek wybierzesz do instalacji, powinno być na kernelu 5.10 lub nowszym. U mnie sprawdził się MX 21 (Debian 11).
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

pavbaranov

Dla Rocket Lake wsparcie do kernela zostało zaimplementowane w 2021 r. (wstępnie - dla przyszłych wydań pojawiło się w maju 2020). Z szybko pozyskanych informacji w sieci wynika, że na kernelach linii 5.10, przynajmniej tych pochodzących od Ubuntu (czyli także m.in. popularny Mint) były problemy z obsługą układów grafiki (choć do 5.10 były już jakieś patche ze wsparciem dla tych układów: https://git.kernel.org/pub/scm/linux/kernel/git/torvalds/linux.git/commit/?id=68cb1a977e5e8b9531e7bf4fbfbde5ce1d19537b)
. Zgodnie z tymi informacjami - nie było ich w kernelu 5.15 (znów Ubuntu/Mint). Innymi słowy sugerowałbym coś z w miarę nowym kernelem, najlepiej albo 5.15LTS albo 5.16. Jeśli rolling release nie jest dla Ciebie wyzwaniem, to osobiście proponowałbym Archa (albo z załączonego do iso instalatora skryptowego, albo zainstalowanego przez Anarchy Installer), ewentualnie jakiś jego fork (np. EndeavourOS, StormOS itp. bo prosto się je instaluje, jednakże pamiętaj, że pozbawiasz się w ten sposób wsparcia ze strony oficjalnego forum Archa). Jeśli nie Arch, to np. PCLinuxOS, OpenSUSE Thumbleweed (obawiam się, że wersja 15.3 nie podoła temu procesorowi - kernel w wersji 5.3), może Fedora lub jakiś jej fork (choć forków nie lubię). Zainteresowałbym się również Clear Linux, albowiem to jest dystrybucja robiona przez inżynierów Intela, którzy przygotowują własne wersje kerneli specjalnie kompilowanych pod procesory i układy Intela.
Masz 3 dyski - możesz sobie na jednym próbować dystrybucji do woli.
Osobiście nie stawiałbym osobnej /home na osobnym dysku, bo co wówczas będziesz miał na tym, który opisujesz jako ten, na których chcesz zainstalować linuksa? Oprócz sytuacji z bodaj Sabayonem i budowaniem przez niego gdzieś właśnie na partycji głównej programów, których nie miał w repozytorium jeszcze nie udało mi się przekroczyć 25GB partycji głównej; średnio na nią przeznaczam ok. 15GB.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum