Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Instalowanie Ubuntu w BTRFS

Zaczęty przez xarx, Styczeń 05, 2022, 08:42:39 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

xarx

Jak utworzyć np. w Ubuntu partycje btrfs? Nigdzie nie mogę znaleźć w necie tego. Fedora robi to sama, ale tylko ona. :(

PomPom

Po prostu przy partycjonowaniu wybierz btrfs. Subwoluminy zrobią się same.
myk byle jak jako tako

xarx


PomPom

Wchodzisz w ręczne partycjonowanie, ustawiasz partycję ile chcesz i dajesz system plików btrfs - tyle. Ubuntu ma fajnie podany ten system plików i pod Ubuntu pomyślany był program Timeshift.
myk byle jak jako tako

xarx

#4
Kupuję dysk SSD 1TB a komputer ma 8 GB RAM. Ile i jakie potrzebne będą jeszcze partycje? EFI? Ile GB ma ich być?
Linux będzie obok Windows

PomPom

512 MiB na /boot/efi
Około 40 GiB na /
Około 4 GiB na swap (co człowiek to wersja, ale ja wszędzie daję 4 GiB, a teraz np. nie mam wcale)
Ile chcesz na /home

To standardowe partycjonowanie na ext4, ale da radę też tutaj i będzie przejrzyste. Ja np. instalowałem Ubuntu na niewielkiej przestrzeni, więc dałem zrobiłem tylko jedną partycję na system, a ten sam mi utworzył subwoluminy @ i @home.
myk byle jak jako tako

pavbaranov

Jedna uwaga - 40GB na główną to ma sens wyłącznie wówczas, gdy będą tu wchodzić doprawdy spore ilości oprogramowania (np. gry, jakieś oprogramowanie "kontenerowe" itp.). W przeciwnym przypadku to ok. 15-20GB jest absolutnie wystarczające. Inna sprawa, czy np. przy migawkach na 100% potrzebujemy odrębnych partycji głównej i domowej. Oba rozwiązania mają swoje plusy dodatnie i ujemne (jak mawiał klasyk).

PomPom

Debian ma domyślnie chyba 20GB i pamiętam, że szybko mi się zapchało. Sam ustawiam zazwyczaj 30GB, ale przy 1TB to dobrze i mieć zapas dodatkowych 10GB.
myk byle jak jako tako

Zobacz najnowsze wiadomości na forum