Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Siduction - parę zdanń na temat

Zaczęty przez MSki, Styczeń 04, 2022, 06:04:23 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

MSki

"Dystrybucja Siduction jest systemem operacyjnym zorientowanym na komputery stacjonarne i medium live opartym na "niestabilnej" gałęzi Debiana GNU/Linux. Rozwidlony z Aptosid pod koniec 2011 roku, Siduction oferuje wiele oddzielnych multimediów na żywo z szeroką gamą środowisk graficznych. Projekt obiecuje również regularne wydania, otwarty model rozwoju i przyjazne relacje ze społecznością programistów i użytkowników." - tyle z DW.

Jest to jeden (i chyba) jedyny system niemieckich develperów, który jest rolling-relase w pełnym tego słowa znaczeniu i bazujący na Debianie.
Ufając niemieckiej precyzji i dążeniu do doskonałości rzeczy już stworzonych, postanowiłem zainstalować to distro. Moje obawy, jak się okazuje zupełnie bezpodstawne dotyczyły tego, że Siduction jest distrem unstable.
Jako nowicjusz, użytkujący wiele systemów spod znaku pingwina obawiałam się, ze już po pierwszej po instalacji aktualizacji, system się wysypie, a ja z tępym wzrokiem, będę dalej szukał tego najszybszego, posiadającego najwięcej programów i stabilnego jak skała systemu.

I wiecie co ? - nie wiem jak długo będę tan system użytkował i kiedy się w końcu wysypie na tyle, że nie będę mógł go uruchomić i przywrócić do ponownego użytkowania ..bo zazwyczaj wysypanie się dzieje się to po tego typu peanach na temat systemu o którym tu kadzę, ale oby to było nigdy, bo;

- Siduction jest;
- tak szybki jak PCLinuxOS, nad który się tu kilkukrotnie rozpływałem i polecałem,
- ilość programów budzi uznanie,
- kernel najnowszy ..chyba nowszy niż w Archu  ;)

- jedyna wada ..nie potrafi jeszcze obierać ziemniaków  ;D
-






PomPom

Jak pavroo zmieni źródła w Sparky, to będziemy mieli też polski rolling.
Nieprzychylnie patrzę na tego typu dystrybucje, bo wydaje mi się, że jeszcze psują Debiana. No i trzeba wtedy właściwie obserwować dwa projekty, żeby wiedzieć co właśnie ma miejsce, jak Debian postanowi coś wywalić. Jeden plus, że sid chyba najmniej na takie dziwności cierpi. No i siduction nie jest projektem obiecującym killer windowsa, twój przyszły desktop i sto milionów renty. Jak ktoś nie lubi ludzi z Debiana, a lubi sam system, to nawet widzę zastosowanie.

No i taka jedna rzecz z tym rollowaniem - sid przy okazji zamrożenia Debiana też niemal stoi w miejscu. Z kernelem też niezbyt najnowszy, bo Arch ma 5.15.12. Tę samą wersję ma OpenSUSE Tumbleweed. Tę samą wersję też udostępnia Ubuntu dla zainteresowanych. Repo Debiana prezentuje 5.15.5.
myk byle jak jako tako

pavbaranov

Nie, nie jest to rolling release. Zerknij co ma w repozytoriach. To jest system czerpiący w 100% z SID, a SID to jest... No właśnie, co? Poletko doświadczalne.

MSki


MSki

..a po dzisiejszej (6.01.2022) aktualizacji kernel release - 5.15.13-1- siduction-amd64

PomPom

#5
Działa ci to jakoś?
Ja sobie dla jajec postawiłem debiana sid i teraz jest jeszcze gorzej niż kiedyś. Żartem jestem ja, że muszę się z tym męczyć. Obok drobnostki w postaci stale resetujących się przypiętych ikon pojawiła się drobnostka przepełniania się home niczym, co doprowadza do tego, że co chwila system jest nieużywalny. Instalujcie sobie normalne rzeczy jak Arch, Fedora albo openSUSE, jak chcecie nowości.
myk byle jak jako tako

MSki

PomPom, siduction działa nie jakoś, a perfekcyjnie ..poważnie.
Dostałem od syna nieco lepszy (grafika intel 3000 4000) laptop, również Lenovo, ale T420 i zrobiłem bootowalny pendriv, bo bo myślałem, że będę musiał na nowo instalować system, ale nie.
Po przełożeniu dysku z X220 do T420 system wstał jak gdyby był na drugim lapku instalowany i działa perfekt.
Codziennie tylko pilnuję bieżących aktualizacji (przez Synaptica) i nic się nie dzieje.
Pozdrawiam.

Albedo 0.64

@MSki: Informuj, proszę, o dalszym użytkowaniu i ewentualnych problemach.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

MSki

#8
Cytat: Albedo 0.64 w Luty 07, 2022, 12:47:04 PM
@MSki: Informuj, proszę, o dalszym użytkowaniu i ewentualnych problemach.

OK, ale w sumie nie ma o czym pisać  ;D
Porównywałem ze sobą dwa distra - PCLinuxOS i Siduction - miałem taką możliwość, gdyż dysponowałem dwoma porównywalnymi pod względem parametrów laptopami.
Lenovo X220 i Lenovo T420 ..T420 ma tylko nieco lepszą kartę grafiki, a pozostałe podzespoły jakby identyczne. RAMu w obu jednostkach po 2x4GB, dyski talerzowe 7200rpm.
Na X220 Siduction, na T420 PCLinuxOS - oba distra po aktualizacji i "czyszczeniu" ze śmieci po-aktualizacyjnych.

Bardzo lubię PCLinuxOS i niejednokrotnie go na Forum polecałem, ale Siducton, od chwili instalacji i ponad miesięcznego użytkowania (dla mnie i wg mnie) jest systemem bardzo dopracowanym i pomimo codziennych aktualizacji jest stabilny jak skała.
Poza tym jest systemem szybszym niż konkurent, do tego stopnia szybkim, że mam wrażenie, jakby był zainstalowany nie na dysku HDD, a SSD.
Bez problemu działa mi na nim pobrany z sieci program FireDM-2021.12.26-x86_64.AppImage.
Edit.
Dodaj jeszcze, że deweloperzy dla Siduction nie dość, że bardzo dbają o aktualizację pakietów, dostarczając najnowsze, to również o sam kernel ..dwa dni temu system pracował pod kernelem 5.16.1-siduction-amd64, a dziś na nowszym (najnowszym?), czyli 5.16.7-1-siduction-amd64.

Serdecznie polecam zapoznanie się z Siduction'em.
ps.
W razie jakichkolwiek problemów nie jestem w stanie pomóc w ich rozwiązywaniu, gdyż mam zbyt małą wiedzę w tym temacie.

MSki

#9
Dzisiejsza aktualizacja i "nowy" kernel  ;D


lcoyote

#10
Cytat: MSki w Styczeń 05, 2022, 06:17:12 AM
PomPom  :P
Miałem takowy — ze zwykłego 11 stabilnego dodałem repo SID (11.2) i podobnie wychodziło — no, ale odinstalowałem zbyt dużo i musiałem stawiać od zera. Chodził spoko i gdybym nie namieszał — przez siebie samego niestety to pewnikiem do dzisiaj by działał. Co prawda (nawet na francuskim forum Debiana) szczególnie główny admin 'lol' mam nick krzywo na to patrzył przez informatyczne oko z Madagaskaru, no ale ???? - moderatorzy raczej ze śmiechem ( jeden nawet napisał, że "lcoyote to sam nie wie ile razy u niego system zmutowiał?" a ja, że już wyżej niż OMIKRON — to dostałem upomnienie od głównego ostrzeżenie. Ci admini Debiana w każdym kraju jacyś strasznie przewrażliwieni  ;D :o
Jak dodamy do Debian 11 repozytoria
deb https://deb.debian.org/debian sid main contrib non-free 
deb-src https://deb.debian.org/debian sid main contrib non-free

- to będziemy mieli to co u Ciebie
Debian 11 Cynnamon Z Linux 🐧 od 2001 roku. Jeśli czcisz swojego wroga – zostajesz pokonany.  Jeśli przyjmiesz religię wroga – jesteś zniewolony. Jeśli rozmnażasz się z wrogiem – będziesz zniszczony😩 – Polydoros ze Sparty

MSki

#11
lcoyote - widzę, że dodajesz repozytoria sid do Debiana 11, tylko nie wiem po co tak kombinujesz(?).
Czy nie prościej i bezpieczniej dla Ciebie i użytkowanego systemu postawić na dysku distro Siduction ? - to naprawdę bardzo dobra niemiecka deweloperska robota.
Codzienne, zawsze najnowsze aktualizacje, w tym aktualizacje bezpieczeństwa w obrębie najnowszego jądra - obecnie (12 luty br.) - 5.16.9-1- siduction-amd64.
Nad Siduction'em pracuje zespół deweloperów z Niemiec, nad Debian'em społeczność o zasięgu globalnym, co jak widać i czytać, nie zawsze przynosi pozytywne rezultaty.

Może się mylę, bo nie posiadam wystarczającej wiedzy, ale dodawanie repo sid do stable nie jest chyba najszczęśliwszym rozwiązaniem z uwagi na to, że sid jako sid, potrzebuje i chyba pracuje w synergii z również najnowszymi pakietami - konflikt pakietowy(?)

lcoyote

 :o ??? Już wstawiłem # przed tymi repozytoriami, a wczoraj zainstalowałem nowsze jadro
Cytatchristophe@christophe ~> uname -ra
Linux christophe 5.16.0-1-amd64 #1 SMP PREEMPT Debian 5.16.7-2 (2022-02-09) x86_64 GNU/Linux
To i tak super, bo tradycyjnie było 15.0.11
Jak coś padnie -to postawię 11.2 Debiana — na tamtym też są w miarę nowe jądra i Firefox  :o 8)
Debian 11 Cynnamon Z Linux 🐧 od 2001 roku. Jeśli czcisz swojego wroga – zostajesz pokonany.  Jeśli przyjmiesz religię wroga – jesteś zniewolony. Jeśli rozmnażasz się z wrogiem – będziesz zniszczony😩 – Polydoros ze Sparty

PomPom

Nie wiem, czy to jest do końca wiadome, bo jak czytam, to wątpię - 11.2 to nie sid, to cały czas stable, tylko z garstką poprawek, które już wyszły. Domyślnie jest nie za nowe jądro i Firefox ESR, który dość niedawno miał problem, bo długo zajęła aktualizacja i Debian dumnie prezentował się z dziurawymi przeglądarkami.
myk byle jak jako tako

lcoyote

 ??? ::) Całkiem możliwe?? Ja zainstalowałem już najnowszą wersję
Cytatfirefox --version
Mozilla Firefox 97.0
też słyszałem o tej dziwnej Firefox 91.6.0esr  :o 8)
Debian 11 Cynnamon Z Linux 🐧 od 2001 roku. Jeśli czcisz swojego wroga – zostajesz pokonany.  Jeśli przyjmiesz religię wroga – jesteś zniewolony. Jeśli rozmnażasz się z wrogiem – będziesz zniszczony😩 – Polydoros ze Sparty

Zobacz najnowsze wiadomości na forum