Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Problem z bios

Zaczęty przez krzysiek, Styczeń 01, 2022, 05:33:53 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

krzysiek

Witam.
Lenovo G70
Chciałbym  usunąć windowsa i ubuntu
Zainstalować tylko linux mint
nie wiem jak ustawić w biosie żeby startował z pendrive ( co mam nie tak ?)

Taka kolejność w boot:

Boot Mode [Legacy Support]
Boot Priority [Legacy First]
USB Boot [ Enabled]
PXE Boot to Lan [Enabled]

EFI
Ubuntu
Windows

Legacy
USB HDD
Sata HDD
Sata ODD
Network Boot

robson75

Jeżeli masz na dysku systemy, to oczywiste że w pierwszej kolejności będą uruchamiane systemy. A czy próbowałeś wejść do boot menu i po wybraniu pendraka uruchomić system live?
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

W niemal każdym komputerze jest jakiś skrót klawiszowy (np. F2, Del), który podczas jego startu można wcisnąć i wówczas wybierasz z jakiego nośnika ma wystartować. Sprawdź w instrukcji swojego Lenovo jaki to ewentualnie poszukaj w necie tej informacji.
Obecne Twoje ustawienia prawdopodobnie wymuszają start z HDD.

Piotr_1988

#3
Krzysiek z tego co widzę, działa na Lenovo G70. Posiadam Lenovo G50-45 i podczas startu należy wcisnąć (np. czubkiem długopisa, bo palcem się nie da) taki mały przycisk z lewej strony obudowy. Łatwiej jest na Lenovo Thinkpad E480, gdzie wciska się enter. Tak jak napisał @pavbaranov, wtedy Krzyśku wybierzesz, z czego chcesz bootować - wybierz USB.

EDIT: Tzn. należy uruchomić laptopa poprzez wciśnięcie tego małego przycisku.
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

ciubaka

We wszystkich Lenovo jakich używałem było to F12 wciskane przy uruchomieniu wyświetlacza.

sovtware

Ja wciskam na swoim ASUS przed uruchomieniem wyświetlacza F2 i wyskakują mi ustawienia BIOSA wtedy ustawiam sobie na samą górę pen drive by był czytany jako pierwszy i gotowe   8) a i ustaw sobie wyłączenie security bios jeszcze nie wszystkie dystrybucje się uruchamiają jak masz włączony

Piotr_1988

Cytat: ciubaka w Styczeń 02, 2022, 11:57:29 AM
We wszystkich Lenovo jakich używałem było to F12 wciskane przy uruchomieniu wyświetlacza.
Ja używałem 3 różnych Lenovo i na każdym było inaczej... :o
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

Pawel1995

Wg manuala twojego laptopa do boot menu wchodzisz przez "Novo button", patrz strona 11:
http://cdn.cnetcontent.com/80/17/8017ebfd-a528-42b5-86b9-dbc58d04b2b0.pdf

Ale zobacz sobie jeszcze stronę 27 i 28 "BIOS setup utility" Jest informacja że jak masz ustawione UEFI to nie zainstalujesz starszych windownsów.
Mysle że tak samo linux na moze mieć problemy, dla pewności przestaw na Legacy Support.

Podzielę się jeszcze własnym doświadczeniem że jak za pomocą Rufusa, wypaliłem "obraz w trybie ISO" to nie był pendrive widoczny w BIOS i nie mogłem z niego bootować. Dopiero po wypaleniu "obrazu w trybie DD" było wszystko widoczne i mogłem zainstalować linuxa(w tym wypadku openSUSE).

Piotr_1988

Cytat: Pawel1995 w Styczeń 04, 2022, 08:12:29 AM
Wg manuala twojego laptopa do boot menu wchodzisz przez "Novo button"
To właśnie ten mały przycik, o którym pisałem. Ręcznie nie da się go nawet wcisnąć.
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

Pawel1995

A te "guziki" nie wciska sie igłą?

Piotr_1988

Cytat: Pawel1995 w Styczeń 04, 2022, 04:04:15 PM
A te "guziki" nie wciska sie igłą?
Palec za duży, igła za mała. Wciska się czymś pośrednim, np. czubkiem długopisa. No ale wygodne to nie jest.
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

Zobacz najnowsze wiadomości na forum