Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jaką wybrać kartę graficzną?

Zaczęty przez xarx, Grudzień 29, 2021, 09:59:30 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

xarx

Jakie karty graficzne są lepiej wspierane w świecie Linuxa i lepiej na nim działają? Intel (zintegrowane), nvidia czy amd?

pavbaranov

Intel - wieczna 3.x beta. NVidia - różnie, z różnymi kartami. AMD siedzi obecnie w kernelu. Osobiście wybrałbym tę ostatnią.

Pawel1995

Nie do końca rozumiem na czym ma polegać różnica przy doborze karty w windows czy linux?
A co będziesz na komputerze robił? skoro pytasz o kartę to pewnie grał. A więc jaka karta jest zalecana dla twoich gier?

pavbaranov

@Pawel1995 - To nie do końca tak. Intel na Win ma już od lat dobre sterowniki. W przypadku lina - jesteśmy w wiecznej becie. NVidia? To dwa rodzaje (co najmniej) sterowników: nvidia i nouveau. Te pierwsze są ok, ale nie wspierają wszystkich kart, niekiedy powodują problemy. Drugie - inżynieria wsteczna - nie zawsze są dobre. Zwłaszcza przy 3D. AMD? Tu trudno powiedzieć, choć od kilku lat twórcy tych kart współpracują z linuksem. Do kernela idzie mnóstwo kodu. Niekiedy jest on spóźniony w stosunku do Win, ale prędzej, czy później jest. Problem z *-pro, które są dostosowane do RedHat i przez to spóźnione. Niektóre dystrybucje dają swoje patche i jest ok. To jednak jest mocno profesjonalne zastosowanie.
Dla ZU najlepszym wyborem jest wg mnie Intel (mimo problemów) lub AMD. Dla graczy? Cóż, NVidia fajna, ale trzeba dobrze wiedzieć o co chodzi i jak. Osobiście, gdybym miał teraz wybierać komputer pod lina, to na 99,99% miałby GPU od AMD. Dlaczego? Bo wsparcie, bo otwarty kod, bo współpracują z kernelem (linuksem), bo mają dobre sterowniki dostosowane do Lina. Kwestią inną jest odpowiedni kernel (w odpowiedniej wersji), który będzie wspierać określoną linię GPU od AMD.
Tu jednak znów pytanie od xarx nt. wyższości świąt bożej nocy nad wielkiej. Ale to norma.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum