Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

EuroLinux – prośba o opinię

Zaczęty przez dj1923, Grudzień 29, 2021, 10:29:59 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

dj1923

Cześć,

mam nadzieję że nie naruszę regulaminu tą prośbą,
jestem webdeveloperem w EuroLinux,
chciałbym Was poprosić o opinię co sądzicie o stronie internetowej tej dystrybucji
czy jest tutaj wszystko co chcielibyście wiedzieć, co pozwoliłoby Wam odpowiedzieć sobie na pytanie czy to distro jest dla Was odpowiednie i warto przyjrzeć się bliżej...
https://pl.euro-linux.com/

dziękuję z góry

pavbaranov

Krótko: to jest reklamówka, a nie strona informacyjna. Osobiście nie sięgnąłbym po tę dystrybucję na podstawie tej strony. Mógłbym się jedynie skusić (ale czy by mi się chciało) na zarzucenie Was dużą ilością pytań, które umożliwiłyby mi uzyskanie odpowiedzi na pytania, które się pojawiają.

microsofter

Właśnie na taki system czekamy! Jeśli kiedyś zainstaluję w domu GNU/Linuxa, na pewno to będzie coś klasy enterprise.

Czego brakuje na stronie (bo rozumiem, że cena to NDA):

1. Brak info, czy system jest darmowy do użytku domowego. Jedni dają entuzjastom za darmo, inni nie, ale każdy o tym informuje. Mam specjalnie dzwonić?
2. Nie ma informacji, czy (komercyjnie) mam darmowy okrest testowy i jak długo. Ściągnąłem ISO i nie widzę nawet tam.
3. Brak dokumentacji, manuali. Wiem, że systyem zgodny z RHEL, wiec w 95%, będę mógł skorzystać z dokumentacji Red Hata. Ale jakieś tam różnice są. Chciałbym ściągnąć PDFy i poczytać, jakie to konkretnie różnice.
4. Oferujecie support on-site. Na jakim obszarze? Ja jestem z Polski, wy też, wiem że do mnie dojedziecie. A klient z Czech? Niemiec? USA? Musi zgadywać.

Moim zdaniem, ten fragment jest do zmiany:
CytatDotychczas dystrybucja EuroLinux sprawdziła się w
Można to ująć bardziej profesjonalnie. Przypomniała mi się witryna pewnej firmy przewozowej, gdzie czytamy, że ich wyjątkowo pomalowane auta są gwarancją dobrze wykonanej usługi. A można było zwyczajnie napisać np.: terminowe wykonanie przewozu jest dla nas priorytetem, i pod spodem wkleić zdjęcia zadbanych, pięknych pojazdów.

Po zapoznaniu się z witryną, uważam że EuroLinux to obiecująca oferta. Gdybym miał kupić RHELa, z pewnością dokładnie przeanalizowałbym waszą ofertę. Taki sam OS w dużo lepszej cenie i wsparcie na miejscu, wygląda obiecująco.

Oprócz tego, zainteresowało mnie wasze sotware defined storage. Nie żebym planował instalować to w domu, ale ciekawią mnie zaawansowane rozwiązania pamięci masowych. Tutaj muszę zgodzić się z przedmówcą - nie dowiedziałem się praktycznie nic. Na stronie pisze, że działa to na powszechnie dostępnym sprzęcie i przestrzegacie przed vendor lock-in. Pozwala mi to przypuszczać, że wszystko opiera się na iSCSI. To tylko mój domysł, nigdzie to nie jest napisane. Nie wiem, czy zarządzam całością z EuroLinuxa, czy mogę też z RHELa, a może jakiego appliance?

Nie wiedziałem, że u nas powstaje klon RHELa. Niedawno zapoznałem się z ofertą DataSpace, która zrobiła na mnie wrażenie. Już myślałem, że nic mnie tak miło w Polsce nie zaskoczy, a tu następna niespodzianka. Dzieje się w ojczyźnie!
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

PomPom

Stronka bardzo polska - schludnie, mało konkretów, zapraszamy do kontaktu. Bardzo czuć, że to ulotka reklamowa, a nie jakieś centrum informacji.

Dla porównania strona AlmaLinux: https://almalinux.org/pl/
Od razu dostaję zrzut ekranu, a nie generyczną graficzkę produktu. Od razu widzę informację, że jest 1:1 zgodna z RHEL i CentOS przed Streamem. Euro też pisze, że jest oparty i zgodny, ale w takich słowach, że robi obraz systemu jednak odmiennego od podanych. Zgaduję, że ma to na celu pokazać wyjątkowość tego rozwiązania, ale szukającego dokładnej alternatywy do podanych już może zniechęcić.
Alma pisze, że wspierana jest przez kilka znanych rozwiązań i wymienia firmy/produkty. Euro pisze, że sprawdziło się, tylko nie podaje przykładu gdzie konkretnie. EuroLinux polecany jest przez 9/10 dentystów i kominiarzy?
Alma daje nawet eleganckie fakju na dole, które robi swoją robotę i po krótkiej wizycie na ich stronce wiem czego się spodziewać i czy to dla mnie. Strona Euro to niestety dalej reklamówka i pieczętuje to ta tabela tam. EuroLinux dobry, to inne rozwiązanie złe.
myk byle jak jako tako

pavbaranov

Cytat: PomPom w Grudzień 31, 2021, 09:52:18 AM
(...) Euro też pisze, że jest oparty i zgodny, ale w takich słowach, że robi obraz systemu jednak odmiennego od podanych. (...) e.
No właśnie. Euro podaje:
CytatEuroLinux jest systemem operacyjnym klasy Enterprise opartym o kod źródłowy Red Hat® Enterprise Linux®. W związku z tym jest funkcjonalnie zgodny zarówno z RHEL®, jak i z Oracle® Linux oraz CentOS.
I to nic nie mówi oprócz tego, że jest oparty o kod źródłowy RHEL. Co oznacza, że jest on "funkcjonalnie zgodny"? W ten sam sposób z RHEL są zgodne np. SLES, czy SLED, a jednocześnie nie są one oparte o RHEL.
Na stronie mnóstwo reklamiarskiej nowomowy np. "EuroLinux - lepszy Linux klasy Enterprise", ale już brak jakiegokolwiek wytłumaczenia w czym jest "lepszy", nie mówiąc już od czego ma być "lepszy" (nawiasem mówiąc, to uczulam na tego typu reklamę). Wprawdzie jest stwierdzone, że "Nasz produkt wyróżnia lepsze, realne wsparcie oraz prostsze licencjonowanie połączone z konkurencyjną ceną". Znów "lepsze" wsparcie od czego (lepsze musi być od czegoś, bo to słowo musi wprowadzać jakąś relację z czymś). Nadto - kto przy zdrowych zmysłach uwierzy w to, że jakaś dystrybucja, która bazuje na czyichś paczkach, nie wiadomo zresztą, czy rpm, czy src.rpm, czy też po prostu na kodzie, będzie w stanie zapewnić lepsze wsparcie tychże paczek w stosunku do Red Hata i programistów rozwijających RHELa. Dalej mamy "realne wsparcie". Czy to ma oznaczać, że kupujący licencję na RHEL, czy SLED/SLES nie otrzymują "realnego wsparcia"? Chyba zbyt daleko idący wniosek, albowiem właśnie wsparcie tych dystrybucji jest uznawane za wzorcowe (nb. płacąc za RHELa płacę właśnie za wsparcie, a nie za samą dystrybucję). Natomiast jeśli chodzi o "prostsze licencjonowanie", to z całym szacunkiem, ale na stronie EuroLinuksa brak jest jakichkolwiek informacji na jakich zasadach licencyjnych jest rozprowadzana ta dystrybucja. To, co jest wymienione na https://pl.euro-linux.com/oferta/licencjonowanie/ nie jest "sposobem licencjonowania". Nie mówi absolutnie nic o udzielanej licencji. To wyłącznie informacja za co się płaci (a i to nie do końca). Nie jest rolą klienta domyślanie się, że skoro rozwiązanie jest oparte o RHEL, to winno być rozprowadzane raczej na tych samych zasadach licencyjnych (przynajmniej w zakresie, w jakim na nim bazuje). Pozostałe oprogramowanie autorskie? Tu już nawet domyślać się niczego nie można.
Innymi słowy - raz jeszcze - gdybym był odpowiedzialny za wprowadzenie rozwiązania typu Enterprise w firmie, to raczej sięgnąłbym (bazując wyłącznie na informacjach ze strony) inne rozwiązanie niż EuroLinux.

dj1923

Dziękuję najserdeczniej za Wasze odpowiedzi,
dużo cennych uwag i argumentów, bierzemy je na serio i mam nadzieję, że sukcesywnie uda się wszystko poprawić.
Na razie zaczęliśmy od nowszych stron o firmie jak "nasze wartości", "historia firmy". Polecam też zobaczyć sekcję "jak pracujemy".

Od początku i stale stawiamy na uczciwe zasady i to, aby działać w sposób przyjazny dla rynku i klienta, EuroLinux jest darmowy, bez żadnych limitów. Podobnie jak nowe twory typu Alma i Rocky, EuroLinux jest 1:1 zgodny z RHEL-em. Za małą przewagę ponad innymi można wskazać np. zgodność nazw modułów z RHEL oraz dojrzałość systemu (od 2016 EuroLinux gości na serwerach m.in. w branży finansowej, bankowej, a także niektórych placówkach rządowych). Myślę, że jak już używać i wspierać dystrybucję z rodziny RH, to warto sięgnąć po naszą polską dystrybucję i również wspierać polski rozwój technologiczny w kierunku Open Source.

Pozdrawiam serdecznie forumowiczów i mam nadzieję, że będzie jeszcze jakaś sposobność, żeby zrobić coś wspólnie...
Damian J.

Piotr_1988

Cytat: dj1923 w Styczeń 28, 2022, 02:00:38 PM
Podobnie jak nowe twory typu Alma i Rocky, EuroLinux jest 1:1 zgodny z RHEL-em.
Cytat: dj1923 w Styczeń 28, 2022, 02:00:38 PM
Myślę, że jak już używać i wspierać dystrybucję z rodziny RH, to warto sięgnąć po naszą polską dystrybucję i również wspierać polski rozwój technologiczny w kierunku Open Source.
Ja to widzę tak... Skoro system EuroLinux jest 1:1 zgodny z RHELem, nie jest to polski rozwój technologiczny, lecz 1:1 klon amerykańskiego RHELu. Jeśli polski informatyk chce się rozwijać, może się udzielać w upstreamie RHELu, tj. współtworząc distra Fedora Linux i CentOS Stream. Wy tymczasem skopiowaliście cudzy produkt (bo licencja pozwala) i sprzedajecie do niego wsparcie. Też mogę 1:1 skopiować cudze distro i ogłosić się jako developer. ::)
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

dj1923

Mamy m.in. autorski system budowania oraz sukcesywnie poszerzamy obszary dotarcia jak aarch64 czy chmury, trudno mi w tym  wymienić wszystkie technikalia jako że zajmuję się innym obszarem. Oczywiście każdy może spróbować zbudować system ze źródeł i my także oferujemy taką dodatkową usługę - dostarczając pełny system budowania, który umożliwia kompilację ze źródeł wewnątrz organizacji, włącznie z rebrandingiem (nazwaliśmy to Eurolinux Gaia). To co robimy jest po prostu odpowiedzią na rynek, gdyby ceny i jakość wsparcia RH mieściły się w obszarze tolerowanym przez firmy i instytucje, nie mielibyśmy potrzeby tworzyć nowej dystrybucji.

Dodam jeszcze że przez rozwój polskiej gałęzi Open Source, miałem na myśli nasz wpływ na gospodarkę oraz rynek pracy, zatudniamy i kształcimy świetnych specjalistów, nota bene nadal mamy sporo otwartych rekrutacji, często też przyjmujemy młode osoby, które u nas zaczynają zdobywać wiedzę i doświadczenie.

pozdrawiam serdecznie.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum