Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

próba instalacji sterowników do BROTHER DCP-1622WE (rozwiązany)

Zaczęty przez Piejanto, Grudzień 04, 2021, 02:25:37 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Piejanto

Mam Asusa z Archem xfce. Od niedawna mam dostęp do urządzenia wielofunkcyjnego BROTHER DCP-1622WE

jednak nie potrafię sobie poradzić z instalacją sterowników. Instrukcja ze strony mi mówi:

1. Turn on your MFC/DCP and connect the USB cable.
2. Open the terminal and go to the directory where the driver is.
3. Install the scanner driver.
Command (for rpm) : rpm -ihv --nodeps (scanner-drivername)
4. Check if the driver is installed.
Command (for rpm) : rpm -qa | grep -e brscan4-0.410-1.x86_64.rpm

Ściągnąłem pliki:

sterownik printera  [linux-brprinter-installer-2.2.3-1.gz] rozpakowałem
sterownik scannera [brscan4-0.410-1.x86_64.rpm]
sterownik scannera [brscan-skey-0.3.1-2.x86_64.rpm]
sterownik scannera [dcp1610wcupswrapper-3.0.1-1.i386.rpm]

Wpisuję komendę z podaniem ścieżki dostępu do ściągniętych plików i za każdym razem dostaję odpowiedzi, że czegoś brakuje albo, że nie znaleziono pliku.

Poproszę o pomoc


robson75

#1
Tu masz sterowniki w AUR
https://aur.archlinux.org/packages/?O=0&K=brother-dcp
Musisz znaleźć ten który najbardziej będzie odpowiadał dla Twojej drukarki.
EDIT.
Janek, to będzie ten PKGBUILD
https://aur.archlinux.org/packages/brother-dcp1610w/
wystarczy uruchomić octopi i wpisać brother-dcp1610w, i zbudować.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

I jeszcze dla skanera zainstalować - również z AUR - brscan4

Piejanto

@robson75; @pavbaranov

OK. Dzięki. Nie wiem dlaczego ja nie mogłem ich znaleźć w AUR?
Robiłem to parę miesięcy temu. Myślałem, że jeszcze nie ma, bo to chyba nowy model.

Dzięki. Z tymi adresami już nie powinienem mieć problemów.

Pozdrowienia i samych dobrych zdarzeń w 2022 roku.

pavbaranov

Zrobić PKGBUILD dla dowolnego urządzenia Brothera to 5 minut roboty. Jak ktoś potrzebuje niech daje znać na forum.
No, chyba, że istnieje jakieś urządzenie, dla którego w ogóle nie ma sterowników linuksowych (choć akurat Brother chyba do wszystkich daje).

Piejanto

@pavbaranov
@robson75

Jest tak jak było. Tzn. Gdy uruchamiam Octopi i wpisuję [brother-dcp1610w], to nie ma żadnej reakcji. Podobnie, gdy wpisuję [brscan4].
Poszedłem do AUR i ściągnąłem [brother-dcp1610w.tar.gz]
Rozpakowałem.
Pojawił się katalog [brother-dcp1610w], a w nim plik [PKBUILD]
Zastanawiam się czy ten plik, to jest już gotowy do instalacji?
Na polecenie:
makepkg -sirc ~/jan/Pulpit/ARCH/Ster_print_scan/brother-dcp1610w/PKGBUILD

Otrzymuję odpowiedź, że nie znaleziono pliku.

Zastanawiam się też, dlaczego nie można zainstalować z firmowej strony Brodhera, sterowników podanych przez firmę dla Linuxa.rpm?




robson75

Aby coś zbudować z AUR przy pomocy octopi, musisz kliknąć na ikonę obcego, wpisać nazwę i enter.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Piejanto

Po ściągnięciu z AUR [brscan4.tar.gz] i rozpakowaniu, powstał katalog [brscan4], a w nim są pliki [agree.html], [brscan4.install], [mk.udev.hwdb] oraz [PKGBUILD]
Co powinienem zrobić z tym fantem, skoro Octopi nie reaguje?

Piejanto

#8
OK Dzięki @robson.
Zaraz spróbuję


Faktycznie ! Działa.

Wielkie dzięki

Piejanto

@pavbaranov
@robson75
Mam to.

Jeszcze drobiazg.
Bedę Wam wdzięczny, gdy mi powiecie, dlaczego [.rpm] podane przez firmę nie są lepsze od sterowników w AUR i dlaczego lepiej instalować sterowniki z AUR.
I jeszcze pytanie pytanie dotyczące moich prób budowania PKGBUILD-ów.
Kiedy musimy budować, a kiedy PKGBUILD jest gotów do instalacji?
Po czym to poznajemy?

PS
Problem jest w zasadzie rozwiązany, więc te moje pytania są w zasadzie jakby nadprogramowe, ale będę wdzięczny za odpowiedź.

pavbaranov

Janku, zejdź na ziemię, bo w kosmosie jakoś strasznie samotnie bywa :)
RPM to jest format paczek dla systemów wywodzących się z Red Hata. Korzystają z niego m.in. Red Hat, czy Fedora, ale też wiele innych. RPM są paczkami już po kompilacji ze źródeł. Podobnie jak ich alternatywa wywodząca się od Debiana - deb.
AUR nie ma nic wspólnego z RPM. W AUR są pliki PKGBUILD, które "sterują" budowaniem paczek. Mogą one być budowane ze źródeł, mogą też być przebudowanymi paczkami rpm, czy deb (jeśli się da tego dokonać).
Nic nie jest lepsze, ani gorsze.
RPM - aczkolwiek (podobnie jak i DEB) - można w Archu od biedy "zainstalować" nie jest formatem paczek dla Archa. Stosujmy paczki z repo, ewentualnie budujmy - jeśli potrzebnych nam w repozytorium nie znajdziemy - za pośrednictwem PKGBUILDów, także tych, które są w AUR. Inaczej jesteśmy na bardzo krótkiej ścieżce do destabilizacji systemu.
Wracając do początku Twoich wątpliwości. Brother, który od wielu lat wspiera linuksa, zwykł udostępniać sterowniki swoich urządzeń w dwu najpopularniejszych formatach: rpm i deb. Wywodzi się to jeszcze z czasów, gdy po prostu te były dominujące i praktycznie wszystko było w deb bądź w rpm. Chyba, że w źródłach. Od jakiegoś czasu są też dostępne - w niektórych przypadkach - źródła sterowników Brothera. Problem polega na tym, że zwykle nie mają one podanych reguł kompilacji. Prościej zatem w wielu przypadkach jest przebudować deb/rpm do formatu paczek obowiązującego w danej dystrybucji niż kompilować ze źródeł (nawet, gdy one są).
Sama zmiana rpm/deb na format dla Archa (czy czegokolwiek) sprowadza się do rozpakowania takiego rpm/deb i ponownego spakowania w formacie obowiązującym w danej dystrybucji, z zachowaniem właściwej lokalizacji plików i ewentualnym nałożeniem patchy. Niestety choć sprawdza się często - z uwagi na istniejące niekiedy różnice w używanych kompilatorach, w wersjach bibliotek itd. itp. - niekiedy nie jest to proste, a niekiedy wręcz nawet możliwe do wykonania.
Dla Ciebie prosto: stosuj paczki dystrybucji, którą masz. O reszcie masz zapomnieć. Dostęp do tych pierwszych to repozytoria. Pomoc znajomych, którzy stworzą PKGBUILD umożliwiający kompilację, ewentualnie AUR/POLAUR itp. O reszcie (łącznie z info z wiki Archa jak sterowniki Brothera wprost z rpm zainstalować - ktoś był kretynem, kto to doradzał - masz po prostu zapomnieć).

Piejanto

#11
@pavbaranow
@robson75

Wszystko mi teraz działa pięknie. Skanowanie chodzi pod X-Sane, a drukarkę odnajduje bez problemu.
O RPM pytałem z niedouczenia i dzięki za wytłumaczenie. Na stronie Brothera były do pobrania sterowniki w formacie .rpm lub .deb  wybrałem RPM, gdyż myślałem że chodzi o "repozytorium" obsługiwane przez Archa-a. Myślałem, że w fabrycznych sterownikach może być coś extra. Ale ze sterownikami [brother-dcp1610w] i [brscan4] jest w zasadzie idealnie , na pewno idealnie jak na moje potrzeby.
Sterowniki zainstalowałem za pomocą Octopi. Trochę się gubię w tych ikonkach, bo mi one nieco infantylizują program. Zawsze szukam "na poważnie", gdzie coś tam napisali, a tu nagle zielony obcy, no i zgłupiałem. Więcej już się nie wygłupię. Octopi mam przecież od niedawna, a "cośtam" za pomocą Octopi, ale to było zaraz na początku i chyba nawet nie potrzebowałem obcego. W zasadzie mówić, ze coś zbudowałem to by było nadużycie, bo Octopi zrobiło to za mnie. Wystarczyło tylko pozwolić.

PS
Nikt mi nie doradzał instalacji owego RPM, prócz informacji o możliwości instalacji od samej firmy Brother. To ja jestem tym... kret... znaczy .. tym, który próbował to zainstalować z własnej, nieprzymuszonej nierozgarniętości. Ahoj.

Dziękuję Wam jak nie wiem co.
Życzę pięknego czasu Świąt i samych dobrych zdarzeń w 2022 roku. 

robson75

Cytat: Piejanto w Grudzień 23, 2021, 09:10:45 PM
Trochę się gubię w tych ikonkach, bo mi one nieco infantylizują program.
Octopi ma ikony zgodne z przeznaczeniem, np. ikona obcego jest taka a nie inna, ponieważ paczki z AUR są traktowane jako obce pakiety.
Ja na ten przykład przebudowałem sobie octopi, dostosowując ikony na systemowe.

Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Zobacz najnowsze wiadomości na forum