Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

klawiatura brytyjska z możliwością zwykłego generowania polskich liter

Zaczęty przez lukand, Listopad 25, 2021, 08:50:09 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

lukand

Chciałbym zapytać. czy istnieje sposób na takie ustawienie sterowników klawiatury, aby z jednej strony nie tracić możliwości prawidłowego generowania wszystkich znaków zgodnie z tym co znajduje się na klawiszach, a z drugiej aby można było normalnie wpisywać polskie litery poprzez kombinację klawisza ALt i odpowiedniego literowego tak jak ma to miejsce w przypadku klawiatur amerykańskich. Pytam o to gdyż znalazłem opis i sterowniki mające zastosowanie w systemie Windows. Ku mojemu pozytywnemu zaskoczeniu w dystrybucjach Linux Mint, Debian, Zorin OS, Sparkylinux, Linuxfx daje się ustawić brytyjską klawiaturę w oczekiwany przeze mnie sposób (dostępny wariant układu polskiego w obrębie ustawień klawiatury brytyjskiej) i po instalacji wszystkie klawisze działają bez zarzutu. Czy zatem korzystając z PCLinuxOS uda się przeprowadzić procedurę ustawień klawiatury tak, aby działanie było identyczne jak we wspomnianych systemach? Pomimo moich prób różnych ustawień pracy klawiatury nie udało mi się uzyskać pożądanego efektu.   

mirekc

Cytat: lukand w Listopad 25, 2021, 08:50:09 AM
Chciałbym zapytać. czy istnieje sposób na takie ustawienie sterowników klawiatury, aby z jednej strony nie tracić możliwości prawidłowego generowania wszystkich znaków zgodnie z tym co znajduje się na klawiszach, a z drugiej aby można było normalnie wpisywać polskie litery poprzez kombinację klawisza ALt i odpowiedniego literowego tak jak ma to miejsce w przypadku klawiatur amerykańskich.
[...]
Czy zatem korzystając z PCLinuxOS uda się przeprowadzić procedurę ustawień klawiatury tak, aby działanie było identyczne jak we wspomnianych systemach? Pomimo moich prób różnych ustawień pracy klawiatury nie udało mi się uzyskać pożądanego efektu.
A może ustawić amerykańską klawiaturę, a wszelkie znaki narodowe, brytyjskie i polskie, zrobić samemu przy pomocy xmodmap? Ja mam tak zrobione (tylko polskie znaki) z innego powodu: chcę wprowadzać polskie znaki z lewym Altem, a nie z prawym.

pavbaranov

Układ klawiatury - jak rozumiem w jakimś DE - jest "sterowany" przez to DE, a zatem skoro w jednej dystrybucji udało się ustawić, to i w innej winno się udać.

lukand

Nie znam i nie wiem jak korzystać z xmodmap. Dla zilustrowania problemu chciałbym zamieścić kilka plików graficznych oraz PDF. Niestety nie wiem jak tego dokonać na forum. Nie widzę opcji dodania załączników. Nie wiem też, czy da się takie pliki udostępnić poprzez podanie jakiegoś odnośnika do zewnętrznego serwera. Pliki konfiguracyjne klawiatury brytyjskiej w Debianiie, Linux Mint, czy Ubuntu Mate zawierają dodatkowy wpis pozwalający na pisanie polskich znaków na klawiaturze brytyjskiej (zachowując wszystkie oryginalne dla tej klawiatury inne symbole). Stosowny plik nosi nazwie gb i znajduje się w systemach w katalogu: X11/xkb/symbols. Próbowałem nawet skopiować plik gb z Debiana i zastąpić nim plik o takiej samej nazwie i w tym samym katalogu w PCLinuxOS. Nie przyniosło to jednak oczekiwanego efektu – nie da się wybrać klawiatury brytyjskiej z polskimi znakami. Zakładam zatem, że aby osiągnąć cel należałoby uciec się do jakichś innych sposobów (jeżeli oczywiście takowe istnieją) Mankament brak wyboru klawiatury brytyjskiej z polskimi znakami stanowi ostatnią przeszkodę do uznania tej dystrybucji za najlepszą z mojego punktu widzenia. W innych istnieją problemy z prawidłowym, niezniekształconym wyświetlaniem obrazu pewnych gier, których nie udało mi się tam rozwiązać. PCLinuxOS zaś pozbawiony jest tej wady.

microsofter

Mam ten sam problem. Inne distro i DE, lecz problem identyczny.

Cytat: lukand w Listopad 27, 2021, 03:51:19 PMDla zilustrowania problemu chciałbym zamieścić kilka plików graficznych oraz PDF. Niestety nie wiem jak tego dokonać na forum. Nie widzę opcji dodania załączników. Nie wiem też, czy da się takie pliki udostępnić poprzez podanie jakiegoś odnośnika do zewnętrznego serwera.

Jasne ze sie da. Ja korzystam z naforum.zapodaj.net. Najpierw wyslij zdjecia na serwer (ten lub podobny), nastepnie wejdz w linki, krore wyswietla sie, odczytaj bezposrednie lokacje zdjec i wklej je do postu.
Lepiej nie wklejaj linkow sugerowanych przez zapodaj - wtedy czytajacy beda musieli kliknac je, aby przejsc do kazdego zdjecia osobno.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

lukand

Z tego co widzę. to wskazany serwis ogranicza się do plików graficznych. Czy istnieje opcja dodawania dokumentów PDF.?

robson75

Jeżeli chodzi o długie pliki tekstowe, typu pdf to najlepiej je umieszczać w pastebin
https://pastebin.com/
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

lukand

Widzę tu jedynie miejsce do wklejania zawartości schowka a nie dodawania plików. Czy dobrze to rozumiem, czy jednak jest sposób na przesłanie plików?

robson75

To weź umieść te swoje pliki na jakiejś chmurze typu MEGA, wygeneruj linki i umieść je na tym forum, ktoś kto będzie miał ochotę to pobierze ten plik.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

mirekc

Cytat: lukand w Listopad 27, 2021, 03:51:19 PM
Nie znam i nie wiem jak korzystać z xmodmap. [...]
Teoretycznie to jest proste. Trzeba sobie w katalogu domowym utworzyć plik o nazwie .Xmodmap zawierający polecenia modyfikujące działanie poszczególnych klawiszy. Podczas logowania plik jest wykonywany i mamy zdefiniowaną klawiaturę. Nie jestem w tym ekspertem, ale dość łatwo się połapać, na przykładzie. U mnie ten plik wygląda tak:
keysym a = a A aogonek Aogonek
keysym c = c C cacute Cacute
keysym e = e E eogonek Eogonek
keysym l = l L lstroke Lstroke
keysym n = n N nacute Nacute
keysym o = o O oacute Oacute
keysym s = s S sacute Sacute
keysym x = x X zacute Zacute
keysym z = z Z zabovedot Zabovedot
!Special characters
keycode 47 = semicolon colon doublelowquotemark doublelowquotemark
keycode 48 = apostrophe quotedbl rightdoublequotemark rightdoublequotemark
keycode 20 = minus underscore endash emdash
keycode 13 = 4 dollar section cent
keycode 14 = 5 percent EuroSign sterling
!Maps the Mode key to the Alt key
keycode 64 = Mode_switch

Oczywiście pierwsze co trzeba zmienić, to ostatni wiersz, który u mnie przypisuje funkcję Mode_switch do lewego Alta (pewnie wolałbyś z prawym). Jak widać są zdefiniowane polskie litery i jeszcze kilka przydatnych znaczków jak cudzysłowy typograficzne, pauzy typu en i em, znak paragrafu, euro, funta itp. Myślę że bez problemu po krótkiej analizie dasz radę zdefiniować układ klawiatury brytyjskiej.

To tyle teorii, a w praktyce może nie działać, bo np. plik .Xmodmap nie wykonuje się domyślnie (Antix), albo istnieje jakiś charakterystyczny dla danej dystrybucji skrypt, który trzeba ,,unieszkodliwić" bo nadpisuje wprowadzone ustawienia (MX Linux). W takim jednak przypadku myślę, że linuksiarze pomogą. Ja nie znam PC Linux OS, a poza tym jestem tylko szpiegiem z krainy Windowsów.

lukand

Poniższe dwa dokumenty PDF utworzyłem z plików o nazwie ,,gb" zlokalizowanych w katalogach X1/xkb/symbols (w Debianie i Linux Mint).

https://mega.nz/file/e2pD1SLB#oYwe5ZKK-l6oBFMTkwU5cL9N6rCI84UecLqFmEkjCeg

https://mega.nz/file/TnplkKzI#AlTXgIat-BuLEA8PARaMQ65-yoobKuiAPEOL0MGTWYU

Ten zaś plk, to o tej samie i w takim samym katalogu w PCLinuxOS

https://mega.nz/file/K2wBECZB#F5hj3FieUjNheUYcWkED6HnXuLe7I6deYQytlCJoSyg

Pierwsze dwa w ich końcowej części zawierają fragment rozpoczynający się od:

partial alphanumeric_keys
xkb_symbols "pl" {
// Polish layout based on British keyboard
// Adopted 2016 by Aleksander Kowalski

Takiego zapisu pozbawimy jest ten trzeci plik z PCLinuxOS.

Wnioskuję z tego, że brak opcji wyboru polskiej klawiatury na bazie układu brytyjskiego uzależniona jest stosownego zapisu. Jak już jednak wspomniałem, zastąpienie pliku ,,gb" z Debiana czy Linuksa Mint nie przynosi oczekiwanego skutku. Prowadzi mnie to to wniosku, że problem musi tkwić jeszcze gdzieś indziej.

Poniższe zrzuty ekranowe z Debiana i Ubuntu Mate dla klawiatury brytyjskiej w ostatniej linii zawierają opcje, której wybór w rzeczonych systemach umożliwia generowanie polskich znaków (tak samo jak w Windows dla polskiej klawiatury opartej na układzie amerykańskim). W PCLInuxOS dla klawiatury brytyjskiej taki wariant wyboru jednak się nie pojawia.

https://mega.nz/file/SywX3ICK#sfuPuUoNIWKcybs7ABi_PDq6ftp2WaAknF-r7k4nKAU

https://mega.nz/file/i3oXnS7D#HM6mlntLAQHCCWGEXGi7EXP0UcGBJVgwe7hDOXG5G5k

Prowadzi mnie to do przypuszczenia, że gdyby programiści PCLinux postąpili w tym kontekście podobnie do specjalistów Debiana,, Linux Mint, Zorina OS czy Ubuntu Mate, to problem zostałby zażegnany w najskuteczniejszy sposób. Czy jednak jest szansa na taki obrót sprawy?

Wobec tego chciałbym dowiedzieć się, czy użytkownik (nie-ekspert) systemu PCLinuxOS byłby w stanie w jakiś konkretny sposób samodzielnie dokonać jakichś modyfikacji, które doprowadziłyby do uzyskania w ostateczności tego samego efektu, co w pozostałych wspomnianych systemach.

microsofter

Lukand, daj sobie spokój i zrób przez xmodmap. Chwila roboty i wszystko działa.

Mirek, te dalsze wpisy rozwalają kilka klawiszy, w tym Enter. Ciężko było wykaraskać się z tego. Część z polskimi znakami jest bez zarzutu. Dziękujemy za rozwiązanie problemu.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

mirekc

Cytat: microsofter w Listopad 28, 2021, 07:39:24 PM
Mirek, te dalsze wpisy rozwalają kilka klawiszy, w tym Enter. Ciężko było wykaraskać się z tego. Część z polskimi znakami jest bez zarzutu. Dziękujemy za rozwiązanie problemu.
Dziwne. Opublikowałem plik z działającego systemu i na takiej klawiaturze piszę. Znaczki ,,"§¢€£– — wchodzą jak widać.
Enter działa normalnie. Czyżby na twojej klawiaturze były inne skankody? Ja swoje sprawdzałem programem xev. Enter ma u mnie kod 36, a tego przecież nie ruszam.

microsofter

Sprawdziłem przez xmodmap -pk. U mnie Enter ma 47, a 36 to z. Widać to zależy od dystrybucji.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

mirekc

Cytat: microsofter w Listopad 28, 2021, 09:34:22 PM
Sprawdziłem przez xmodmap -pk. U mnie Enter ma 47, a 36 to z. Widać to zależy od dystrybucji.
To wygląda na to, że żeby było bardziej uniwersalnie, trzeba by wszędzie nazwy keysym stosować. Tylko że ja nie mam na to ani czasu, ani motywacji (bo u mnie działa). Może ktoś inny przysłuży się potomności... ;)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum