Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Zmiana grub-pc na grub-uefi na Sparky 7. Nowa płyta główna.

Zaczęty przez Rektal, Listopad 17, 2021, 08:49:52 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Rektal

Dzień dobry.
Zakupiłem nowy komputer z płytą główną Asus, która wykorzystuje przy rozruchu uefi.
Na starym komputerze, Sparky 7 (płyta gówna Gigabyte) miałem zainstalowane z wykorzystaniem grup-pc. Ponadto był to dual boot z Windowsem.
W ustawieniach biosu płyty głównej Asus, włączyłem CSM, aby widział mój stary dysk. Jednak nie mogę ustawić "bootowania" z tego dysku. Przypuszczam, że to wina tego , że na Sparky nie mam zainstalowane grub-uefi.

Czy jest możliwa z poziomu Sparky zmiana grub-pc na grub-uefi, aby BIOS na nowej płycie głównej widział ten dysk?
Czy jednak trzeba będzie od nowa instalować system i wtedy Sparky automatycznie będzie używał grub-uefi.
Czy można skorzystać ze Sparky Rescue i programu Grub Repair?


pavroo

Witaj,
Teoretycznie jest to możliwe.
Trzeba uruchomić 1. system (Sparky) z dysku za pomocą inne dystrybucji live CD/USB, która ma zainstalowany GRUB UEFI lub 2. uruchomić inny system live ratunkowy CD/USB.
Następnie trzeba utworzyć dodatkową partycję na instalację obrazu UEFI i zainstalować grub-efi, który usunie grub-pc.
W opcji pierwszej zrobisz to z poziomu systemu zainstalowanego na dysku (Sparky), w opcji drugiej trzeba chrootować się z systemu live na dysk twardy.
Zapoznaj się ze szczegółową instrukcją:
https://tanguy.ortolo.eu/blog/article51/debian-efi

Jeśli będziesz miał z tym problem, prościej będzie wykonać świeżą instalację systemu.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Rektal

Trochę to skomplikowane.
Czy zainstalowanie Sparky 7 od nowa na czystym dysku zainstaluje grub-uefi? Z artykułu wynika, że nie ma dla Debiana obrazu instalacyjnego dysku z uefi.

pavroo

Obrazy instalacyjny Debiana oraz live Sparky można zainstalować na maszynie z BIOS lub UEFI. Instalator podczas instalacji doinstaluje brakujące pakiety gruba efi.
Jeśli będziesz instalował Sparky (lub Debiana) w trybie automatycznym, instalator sam utworzy wymagane partycje, również na obraz efi.
Jeśli będziesz instalował w trybie manualnym, pamiętaj o utworzeniu pierwszej partycji min. 300 MB z systemem plików vfat/fat32 na EFI.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Rektal

Dziękuję.
Mam kopie systemu utworzoną przez Timeshift.
Pytanie laika:
Przypuszczam, że nie byłoby możliwe, abym tą kopię wgrał na nowy dysk, który byłby ze Sparky pod UEFI?
Pewnie nadpisałoby to ustawienia w fstab lub innych plikach z poprzedniego systemu z BIOSem?

Rektal

Zakupiłem drugi dysk SSD, specjalnie pod instalację linuksa. Na pierwszym ma zainstalowany Windows. Płyta główna jest z uefi i pierwszy ładuje się Windows. Potem ewentualnie w BIOSie ustawię , żeby Sparky uruchamiał się pierwszy przy bootowaniu systemu.
Czy jak zainstaluje na drugim dysku SSD Sparky to nic nie pomiesza się z uruchamianiem systemu? Nie nadpisze partycji esp na dysku z Windowsem? Czysta instalacja Sparky sformatuje dysk pod GPT i uefi?

Rektal

Czy wystarczy zainstalować na drugim SSD Sparky z zaznaczeniem instalacji Grub na tym dysku? Czy powininem wyjąć dysk SSD z Windows przed instalacja Sparky? Zaznaczam, że nie chcę dualboota, wybór systemu będę robił przez F8 podczas uruchamiania komputera lub ustawię kolejność w BIOSie.

ciubaka

Instaluj Linuxa na drugim dysku. Ze wszystkim, z rozruchem. Możesz sobie odpiąć dysk z Windows dla pewności. Ale jak będziesz uważny przy instalacji, to nie trzeba.

Rektal

Zainstalowałem na drugim SSD. Wszystko działa. Nie było problemów.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum