Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Kali linux problem z serwisem SMB

Zaczęty przez krzych888, Listopad 15, 2021, 05:17:15 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

krzych888

Cześć, bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu mojego problemu:
Na potrzeby kursu muszę uruchomić serwis SMB w Kali linuxie i się z nim połączyć. Kali jest uruchomiony na Virtual Box. W pliku konfiguracyjnym smb.conf dopisałem następujące informacje w programie VIM:

[dane]
patch = /home/kali
browseable = yes
guest ok = yes
read only = yes


Informacje zapisałem, serwis smb uruchomiłem poleceniem w terminalu: service smbd start. Podczas próby połączenia się jako klient wpisując komendę smbclient "\\\\localhost\\dane" i wpisaniu hasła wyświetla mi się taki komunikat: tree connect failed: NT_STATUS_BAD_NETWORK_NAME. Nie rozumiem co robię nie tak... Męczę się drugi dzień i nie mogę znaleźć rozwiązania, jestem początkujący. Będę wdzięczny za pomoc :(. Pozdrawiam


microsofter

#1
Witaj.

1. Sprobuj dodac guest only = yes. Nie dam ci gwarancji ze to zadziala, gdyz w zaleznosci od wersji SaMBy, potrzebne sa inne wpisy.

2. Probujesz wejsc na ten serwer za pomoca kalowego klienta. W ten sposob nie dowiesz sie, czy problem lezy po stronie serwera, czy klienta. Skonfiguruj siec, po czym wchodz na serwer z Windows. Tylko wchodz po IP, a nie nazwie hosta (u mnie dziala tylko po IP, do dzis nie rozkminilem co trzeba zrobic, aby dzialalo rozglaszanie nazwy).

Sprawdz serwer SaMBy poleceniem [sciezka] testparm (u mnie jest w /usr/sfw/bin, u ciebie pewnie bedzie w innej lokalizacji).

Generalnie, jesli z Windows bedziesz mial odpowiedzi ping, a nie wejdziesz po IP, to SaMBa nie dziala lub masz zla konfiguracje serwera.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

krzych888

Wielkie dzięki za odzew. Problemem w moim przypadku była literówka w pliku konfiguracyjnym. Wszystko śmiga :)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum