Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Windows 11 dla wszystkich, ale nie dla każdego!

Zaczęty przez xarx, Listopad 15, 2021, 03:09:20 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

microsofter

Przypomniałem sobie, że kiedyś pisałem w tym temacie.

Cytat: Albedo 0.64 w Styczeń 21, 2022, 03:20:16 PMW10/11 na starcie zżera 3 GB RAM z czego połowę zajmują Defender i Edge ciągle pracujące w tle.

Właśnie zanabyłem nowy PC. Miał wlecieć Unix, lecz plan spalił na panewce, nie pasią mu bebechy. Aby sprawdzić sprzęt, wgrałem Windows, a dokładnie: 10 (po raz pierwszy, na barematalu).
Tak wygląda zużycie RAM przez goły Win10:



600 MB zajętego. I to jest zbieżne z tym, co przypominam sobie z testów pod VMware. A jakby komuś nie chciał wyłączyć się nowy Edge, to tu jest suwaczek:



Ot, cała filozofia.

ps. Wygląda na to, że nawet można wyłączyć Windows Update. I wcale nie jest to trudne!
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

PomPom

Mamy obecny rok, a ludzie nadal mierzą lekkość systemu poprzez odpalanie na nim niczego i patrzeniu na numerek.
myk byle jak jako tako

MSki

Cytat: PomPom w Październik 14, 2022, 08:05:41 AMMamy obecny rok, a ludzie nadal mierzą lekkość systemu poprzez odpalanie na nim niczego i patrzeniu na numerek.

Zgadza się, bo trzeba mieć naprawdę wydajny sprzęt, aby któreś z wydań (W10, W11) instalować. Ja mam na osobnym dysku (HDD) W10 i jak pobierane są aktualizacje, to z jakąkolwiek robotą lepiej poczekać - Lenovo ThikPad T420.

microsofter

#33
Cytat: PomPom w Październik 14, 2022, 08:05:41 AMMamy obecny rok, a ludzie nadal mierzą lekkość systemu poprzez odpalanie na nim niczego i patrzeniu na numerek.

Dokładnie! robią wielki błąd. Na wydajność i responsywność systemu, składa się wiele czynników. Kompletnie nie rozumiem, co ma być w tym dobrego, że któraś dystrybucja Gnu zostawia wolne gigabajty RAMu. Przecież to dobrze, że współczesne OS mają zaawansowane mechanizmy, rezerwujące wolną pamięć w celu zwiększenia wydajności - jak Superfetch w Windows, ARC w Solaris itp. (Powyższy zrzut zrobiłem z prawie świeżego OS, Superfetch nie ma jeszcze nic do roboty.) W razie potrzeby, ta pamięć zostaje natychmiast zwolniona. Należy rozróżniać zajęty RAM i zarezerwowany. Jeśli Linux nie posiada podobnego mechamizmu, zawsze wielkie połacie RAM zostawia wolne, to raczej powód do smutku i wstydu, a nie dumy.

No chyba, że urządzamy konkurs na system, który zostawi najwięcej wolnej pamięci. Niekwestionowanego zwycięzcę znajdziemy w portfolio Microsoftu: DOS.

I jeszcze jedno o Windows. To nie jest Linux, gdzie koniecznie wszystko musisz mieć najnowsze. Nawet leciwe wersje Windows są w pełni funkcjonalne. Potrzebujesz tylko sterowniki pod swój sprzęt, aplikacje zawsze znajdą się. Jeśli nowy Win żre za dużo RAM, dysku, czy pomału chodzi, bierzesz starszy. Taki, który ci odpowiada. Jeden serwerek mam wciąż na takim OS:



Tu nikt ci nie pojedzie po majtach, że masz starą wersję.

Cytat: MSki w Październik 14, 2022, 09:36:55 AMJa mam na osobnym dysku (HDD) W10 i jak pobierane są aktualizacje, to z jakąkolwiek robotą lepiej poczekać

Dlatego pierwsze co zawsze robię, to wyłączam te przeklęte autoaktualizacje. Zawsze możesz zaktualizować system ręcznie, we właściwej chwili.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

MSki

Aktualizuję tylko po to, że jakbym laptopa chciał sprzedawać, to niech nabywca ma w miarę aktualny system. Na Windowsie nie pracuję, bo nie uznaję tego systemu.

microsofter

Pierwsze co robię po zakupie, to zawsze wywalam istniejący OS i instaluję swój. Pewnie inni postępują podobnie. A jak ktoś się nie zna i polega na obecnym OS, nie zauważy różnicy czy są jakieś aktualizacje.
To ten Windows cały czas zabiera ci miejsce, tylko żeby był do sprzedaży?? Rany, przecież możesz wgrać go w dniu sprzedaży laptopa ...
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

MSki

Cytat: microsofter w Październik 14, 2022, 01:22:10 PMTo ten Windows cały czas zabiera ci miejsce, tylko żeby był do sprzedaży?? Rany, przecież możesz wgrać go w dniu sprzedaży laptopa ...
Jest zainstalowany na dysku HDD i czasami dysk ten podłączam do laptopa, aby pobrać kolejne aktualizacje. Dlatego nic mi nie zajmuje i nie mam tego systemu na dysku, na którym zainstalowanego mam Linuksa. To są dwa niezależne od siebie dyski, które podmieniam w laptopie w miarę potrzeb.
Instalowanie na nowo W10 i aktualizacja tego systemu (przy dość szybkim łączu) trwa kilkanaście godzin, więc wolę to robić "z doskoku", aby zbytecznie nie marnować czasu na aktualizację systemu od początku.

PomPom

Cytat: MSki w Październik 15, 2022, 08:07:10 AMInstalowanie na nowo W10 i aktualizacja tego systemu (przy dość szybkim łączu) trwa kilkanaście godzin, więc wolę to robić "z doskoku", aby zbytecznie nie marnować czasu na aktualizację systemu od początku.
Z powolnego dysku to i dość szybki internet nie naleje. Instalacja i aktualizacja Windows 10 na obecnych sprzętach z takimi cudami technologii jak SSD trwa godzinę półtora.
myk byle jak jako tako

Zobacz najnowsze wiadomości na forum