Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Windows 11 dla wszystkich, ale nie dla każdego!

Zaczęty przez xarx, Listopad 15, 2021, 03:09:20 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

microsofter

No jest konkret. Wcześniej, jak padła ci bateria w myszy, byłeś uziemiony A dziś możesz działać dalej, bo
Cytat: xarx w Styczeń 03, 2022, 07:06:02 PMPojawił się bowiem nawet terminal...  :P
Tymczasem, taka wersja jest dostępna już od 15 lat:



Nie ma explorera, sam ,,terminal".
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

xarx


microsofter

No chyba że tak. A który dotychczasowy składnik tak nazwali,  wiersz poleceń CMD?
Muszę sam obejrzeć tą wersję. W końcu nick zobowiązuje. Oficjalne wymagania wyśrubowane, ale podobno można je obejść, jak w 8.x.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

Albedo 0.64

#18
@microsofter ma rację; wiele windowsowych nowości przespałem ale właśnie zacząłem nadrabiać zaległości. Zakupiłem bowiem bardzo okazyjnie nowiutki Huawei Matebook D16 z W10. Dokonałem własnoręcznie aktualizacji do W11 i (w tym momencie piekło zamarzło...) zalogowałem się na konto Microsoftu. Powiem wam jedno; po latach na linuksach powrót do Windows to jest dramat. Od czasów XP został ten sam stół z powyłamywanymi nogami, pozbijany gwoźdiami i przykryty nową ceratą. W11 nieco ładniejszy od 10-tki ale pod skórą te same artefakty. Znalazłem IE 11 z modułem RevelantKnowledge służącym tylko do szpiegowania i wyłudzania danych. Ukryty WMP ma chyba za zadanie pilnowanie DRM-ów? Innej roli dla niego nie widzę. No i ten stary, również ukryty, panel sterowania z funkcją przywracania W7 (?!). Na razie, na okres gwarancji laptopa zostawię go na dysku, może jeszcze się tym pobawię. Jako podstawowego systemu używam teraz MX-21 Xfce z kernelem 5.15 ponieważ bez problemu obsługuje podzespoły nowego lapka a bateria starcza na cały dzień, czyli bez kitu ok. 10 godzin. Jaki Linux może wygrać z W10/11? Każdy.
p.s: bylbym zapomniał; W10/11 na starcie zżera 3 GB RAM z czego połowę zajmują Defender i Edge ciągle pracujące w tle. No i jeszcze te problemy z deinstalacją programów i czyszczeniem rejestru; znów trzeba w tym celu instalować zewnętrzne programy - czyli jak dawniej. Jak sobie zacząłem przypominać te wszystkie CCleanery i Uninstallery to mi się odechciało.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

microsofter

Przetestowałem W11 pod VM. Nie ma Internet Explorera. Widocznie twój pochodzi z W10. Znów nie ma Menu Start. Jest coś pomiędzy menu a kafelkami z Win8. Rzeczywiście, jest pozycja Terminal Windows. Po kliknięciu, uruchamia się ... PowerShell.

Cytat: Albedo 0.64 w Styczeń 21, 2022, 03:20:16 PMUkryty WMP ma chyba za zadanie pilnowanie DRM-ów? Innej roli dla niego nie widzę.
Kompletnie nie rozumiem. W Win11 jest WMP12 - ten sam, co w Win7-10. Nie zauważyłem, aby był jakoś ukrtyty. Ciężko o lepszy odtwarzacz filmów. To pierwsze, czego teraz mi brakuje. Jeśli twoim zdaniem, nie nadaje się do odtwarzania multimediów, to nie wiem, jaki soft spełni twoje oczekiwania.

A teraz najlepsze. Jak postawić Windows 11 na starym rzęchu? Bardzo łatwo, wystarczy VMware. Zwirtualizowałem cały niezbędny sprzęt. System zainstalował się bez marudzenia. Trwało to długo, zostawiłem instalację na noc, jednak nie były potrzebne żadne sztuczki, opisywane w necie. Chłopcy z Redmond tyle namęczyli się, aby W11 nie chodził na starym sprzęcie, a tu wszystko na darmo.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

xarx

Jeśli ktoś chce przetestować W11 to podaję linka do sprawdzonej aplikacji, która to umożliwia.
https://www.dobreprogramy.pl/windows11upgrade,program,windows,6691575133334176


microsofter

Panowie, jeśli mogę coś zasugerować. Bo widzę, że wszyscy nakładacie Windows na Windows. W dodatku, inną wersję. To, że wydawca umożliwia taką operację, nie oznacza, że to jest dobre rozwiązanie. Powstało raczej z myślą o niedoświadczonych userach; PC jest w każdym domu, już dawno przestał być domeną specjalistów i entuzjastów. A dla kogoś, kto umie postawić i podłączyć do netu Unix, chyba nie będzie problemem czysta instalacja Windows.

Do czego zmierzam. Przez całe życie, używałem - naprawdę - niezliczonych wersji tego systemu, a nigdy nie miałem prawdziwego powodu do narzekania. Jednak zawsze, bezwzględnie, stosowałem kilka prostych reguł. Przede wszystkim, przed instalacją, usuwam poprzedni OS. Wciąż mam Win na drugim komputerze, spójrzcie na dzisiejsze statsy:



I nic! wszystko działa idealnie. Mimo, że komp ostatnio bootował w Wigilię, sieciówka zdążyła przemielić TB, a system ma co robić (m.in. emulowany RAID-5 oraz 3 różne szyfrowania). Narzekanie, prośby o pomoc, frustrację, płacz, znam jedynie z czytania for. Nie umiem rozwiązać wielu powszechnych problemów, bo zwyczajnie nie doświadczyłem ich.

Tylko że, instalowałem ten OS (jakieś półtora roku temu) na prawie pustą partycję. Do tego, mam wyłączone ,,Niekontrolowane zmiany w systemie" .... przepraszam, pomyliłem nazwy, to są ,,Aktualizacje automatyczne" (wiem, w Win10 będzie z tym problem). I najważniejsze: nigdy nie instaluję syfu.
Cytat: Albedo 0.64 w Styczeń 21, 2022, 03:20:16 PMte wszystkie CCleanery i Uninstallery
Nietknąłbym kijem gówna, po którym trzeba użyć takich narzędzi. Nawet ich nie mam i nie posiadałem wcześniej. Spróbujcie zrobić po mojemu, a zobaczycie, jak bezproblemowa i przyjemna, może być praca na tym systemie.

ps. Albedo, też mam Edge. U mnie zwyczajnie zamyka się, nie bierze nic RAMu. Nawet ubiłem jego autoupdate (bardzo przebiegły, wielościeżkowy mechanizm, walczył jak lew). Sprawdź, może to nie przeglądarka, a updater działa ci w tle.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

microsofter

Nic tak nie odświeża umysłu, jak spacer na świeżym powietrzu. Już wiem, co pozornie zjadło RAM u Albedo. Żaden Edge, Defender ani updater. Daruję sobie tłumaczenie szczegółów, zainteresowany już ma wyrobioną opinię o nowym systemie.

Linux kłamie o dostępnej pamięci. Kliencki Windows też, tyle że w drugą stronę.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

Albedo 0.64

@microsofter: zapewne masz wiele racji bo siedzisz w tym na bierząco i wiesz lepiej ode mnie. Z moich obserwacji wynika, że WMP nie jest widoczny w normalnym menu W11 a dopiero po wygrzebaniu starego panelu sterowania można go znaleźć. Do czego on jest potrzebny skoro do multimediów są "Muzyka Groove" oraz "Filmy i TV"? Nie ma znaczenia czy IE11 został po W10 - bo niby po co on tam był? Można było na nim uruchomić jedynie wspomniany wcześniej RevelantKnowledge. Co do RAM-u; na tym laptopie mam 16 GB RAM i systemy mogą sobie z tego korzystać ile potrzebują. Zajętość pamięci daje jednak do myślenia ile tych procesów działa. W przypadku MateBooka wszystkie testowane przeze mnie systemy zajmują ok. 20-30% więcej niż na starszym Acerze. Wynika to między innymi z tego, że część RAM-u jest wykorzystywana jako współdzielona ze zintegrowaną kartą graficzną. Dlatego najlepsze porównania są na tym samym sprzęcie i nie ma sensu udowadnianie, że "u mnie jest lepiej". Porównując do W11 zajmującego na starcie 3 GB RAM Linux ma się tak:
MX 21 Xfce - 700 MB
MX 21 KDE - 1 GB
Pop OS Gnome - 1,4 GB
Zorin 16 Core Gnome - 1,2 GB
Zorin 16 Lite Xfce - 1 GB.
Co byś mi nie mówił, Edge u mnie cały czas pracuje w tle i bierze 1 GB RAM co jest normalne dla przeglądarki na silniku Chromium. Prawdopodobnie włącza się automatycznie ze względu na synchronizację z kontem Microsoftu. Po odpowiedniej optymalizacji W11 prawdopodobnie zmieściłby się poniżej 2 GB kosztem niektórych funkcji. Ogólnie rzecz ujmując, duże zapotrzebowanie na RAM wykazują również same programy a najwięcej przeglądarki internetowe i edytory wideo. Android w telefonie też ma niezły apetyt. Z tego co pamiętam z dawniejszych Windowsów to antywirusy potrafiły obciążać komputer bardziej niż sam system więc nie jest dziwne, że robudowany Defender też swoje zabiera. Nie ukrywam, że do Windowsów mam zadawnioną awersję i jestem krytycznie nastawiony ale to nie znaczy, że przekłamuję rzeczywistość. A po aktualizacji W10 do W11 wykonałem później czystą instalację tego drugiego bo też nie lubię pozostałości po starszej wersji. Miałem nadzieję, że Microsoft w nowej odsłonie Windows pokaże coś więcej niż ładniejszy wygląd ale znów się zawiodłem. 
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

xarx

U mnie, i u wielu innych, odpada instalacja na czysto, gdyż nie ma sterowników. W wypadku aktualizacji W11 wykorzystuje stery od W10.

microsofter

Albedo, u mnie Edge zwyczajnie wyłącza się (nie mam Konta Microsoft).



Jestem przekonany, że twoja ocena rzeczywistej ilości zajętego RAM, jest błędna z powodu przeskoku, jaki dokonałeś (XP -> 10). Gdybyś zapoznał się z pominiętymi wydaniami, lub ich dokumentacją, dowiedziałbyś się o debiucie funkcji Superfetch. Ten mechanizm niby-uruchamia w tle aplikacje, które używasz najczęściej. Dzięki temu, gdy uruchomisz taki Edge, wystartuje bardzo szybko. Pamięć jest zajęta tylko pozornie. Gdy będzie potrzebna w innym celu, natychmiast zostanie zwolniona. Nie posiadam już żadnego Win z Superfetch. Pamiętam jednak, że ten mechanizm jest zaimplementowany w postaci usługi. Spróbuj wyłączyć ją. Jeśli to będzie możliwe, zobaczysz rzeczywistą ilość zajętego RAM (przy czym, przy takiej jego ilości, dużo pójdzie na cache dysków). Nie będę wróżył, jak wtedy wypadnie W10 na tle wymienionych OS. Pamiętaj tylko, że Linux zaniża zajęty RAM.

Już rozumiem, co miałeś na myśli z WMP. To żadna nowość, że Windows ma dwa odtwarzacze. Już 95 miał stary i nowy jednocześnie. Wynika to z faktu, że systemowy player, jest wykorzystywany przez różnorakie 3rd-party-software. WMP będzie z nami jeszcze długo, równolegle z następcą. Tak, jak było z IE.

Xarx, nie zaufałbym takiemu systemowi. Wolałbym używać 10. Chyba że w ramach sprawdzianu.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

xarx

CytatXarx, nie zaufałbym takiemu systemowi. Wolałbym używać 10. Chyba że w ramach sprawdzianu.
Oczywiście. Docelowo chcę wybrać jakiegoś Linuxa, tylko nie wiem którego. A ponieważ nie chcę tutaj Wam zawracać głowy to codziennie instaluję jakiegoś innego Linuxa i testuję. Następnego dnia kasuje i następny.

optah

Windows bedzie lepszy od Linucha bo ma finansowanie, Bing nie bedzie lepszy od googla itd.


MSki

Cytat: optah w Luty 09, 2022, 09:24:20 PM
Windows bedzie lepszy od Linucha bo ma finansowanie
To że Linux jest darmowy, wcale nie znaczy że nie posiada dofinansowania.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum