Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Windows 11 dla wszystkich, ale nie dla każdego!

Zaczęty przez xarx, Listopad 15, 2021, 03:09:20 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

xarx

Microsoft myśli, że dobra wieloletnia passa nigdy się od nich nie odwróci. Ale ich porażka w segmencie urządzeń mobilnych powinna być dla nich czerwonym światełkiem. Od razu zadam pytanie: Który Linux może stanąć do równej walki z ,,jedenastką"? Kto okaże się Dawidem, a kto Goliatem?

Nie pytam tylko po to, by wypróbować nową klawiaturę, ale by dowiedzieć się co mam teraz zainstalować po skasowaniu z dysku ,,dziesiątki"? Wahałem się, w którym dziale umieścić dyskusję (Bo czasem moje pytania ją wywoływały [a czasem nie]), ale najbezpieczniej będzie tutaj. Ja lubię kiedy system wywołuje ,,efekt WOW!" od pierwszego wrażenia. Większość Linuksów zaś wywołuje u większości ludzi ,,efekt BOO..."

MSki

Zanim zaczniesz instalować W11, przeczytaj, czy Twój sprzęt będzie zdolny obsłużyć ten system.
Mam kilka dysków i na jednym z W10 próbowałem zainstalować W11 i otrzymałem powiadomienie, że sprzęt nie spełnia wymogów systemowych.
To tak pokrótce, ale pytania zadawaj raczej na jakimś forum związanym tematycznie z tym systemem, bo tu jest forum linuksowe i porad na temat Windowsa raczej się nie spodziewaj.

Piotr_1988

Do "równej walki" z Windowsem nie może stanąć żaden Linux, gdyż każdy Linux jest od Windowsa lepszy. Windows jest systemem dla dzieci, które jak to dzieci grywają na komputerze w gry komputerowe.
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

PomPom

Żadna dystrybucja nie może stanąć do walki z Windowsem, bo taka walka nie ma sensu. Jak ci lepiej się jednego używa, to go używasz i pewnie ma coś, co akurat ciebie kupuje. Są zastosowania, gdzie polecanie Linuxa jako ten lepszy jest nieśmiesznym żartem, a są takie, gdzie Windows będzie niepotrzebnie wchodził w drogę.

Jak już koniecznie chcesz na siłę, żeby systemy się biły, to w głowie zastanów się kiedy sam sobie powiesz "to nie wina Linuxa", "to za darmo", itd. Nie są to kłamstwa, ale w walce nie ma miejsca na sentymenty. Uczciwie nie będzie.
myk byle jak jako tako

Albedo 0.64

Legalnie i zgodnie z licencją można mieć W11 na (naj)nowszym sprzęcie z TPM 2.0 i czymś tam jeszcze. Można to obejść za pomocą instalatora z W10 ale to nie jest zgodne z EULA Microsoftu więc jest to kontrowersyjne pod względem prawnym. Mój obecny sprzęt nie spełnia wymagań nawet W10 więc W11 nie ma u mnie żadnych szans. W tym kontekście trudno jest porównywać W11 z Linuksem. Od lat mam sporadyczny kontakt z Windowsami ale widzę, że poza wymaganiami sprzętowymi niewiele się zmieniło od czasów XP i nie mam ochoty do tego wracać.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

xarx

Wyglądem konkurować z całą pewnością mogą Deepin i Zorin. A od środka?

robson75

Cytat: xarx w Listopad 15, 2021, 09:31:45 PM
Wyglądem konkurować z całą pewnością mogą Deepin i Zorin. A od środka?
A ja z całą pewnością mogę stwierdzić, że w deepin i zorin mimo że wyglądają ładnie (to nie moja opinia, lecz co niektórych) to pod maską mają jeden wielki bałagan.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

xarx

Nie chcę mówić o Windows, lecz o Linuksie który mógłby go zastąpić.

microsofter

Z tego co widzialem na screenach, interfejs W11 to nie jest jakas rewolucja (pokroju W8). Jesli szukasz podobnego GNU, powinienes celowac w te same distra, co wczesniej.

Cytat: Albedo 0.64 w Listopad 15, 2021, 07:47:20 PM
Legalnie i zgodnie z licencją można mieć W11 na (naj)nowszym sprzęcie z TPM 2.0 i czymś tam jeszcze. Można to obejść za pomocą instalatora z W10 ale to nie jest zgodne z EULA Microsoftu więc jest to kontrowersyjne pod względem prawnym.
O ile sie nie myle, jest inaczej. Czytalem, ze aby postawic go na starszym CPU i/lub bez TPM2, wystarczy w instalatorze 11 cos tam wklepac. Wiec nie lamiesz licencji, tylko tracisz wsparcie. W kazdym razie, mniej zaawansowani uzytkownicy, nie poradza sobie z taka procedura i pojda do sklepu po nowy hardware. Lub zostana na 10. Cos mi mowi, ze ,,dyszka" bedzie z nami jeszcze wiele lat.
CytatMój obecny sprzęt nie spełnia wymagań nawet W10 więc W11 nie ma u mnie żadnych szans.
Witaj w klubie. Ja mam jeszcze starszy - nie spelnia W8, choc udalo mi sie to obejsc.
CytatOd lat mam sporadyczny kontakt z Windowsami ale widzę, że poza wymaganiami sprzętowymi niewiele się zmieniło od czasów XP i nie mam ochoty do tego wracać.
Tutaj przywaliles niczym lysy grzywa. Tak w pigulce:

Vista:
- calkowita reorganizacja bibliotek systemowych - postawisz ja tylko na NTFS, bo caly katalog system to hardlinki z WinSxS (goodbye dll-hell!),
- GPU renderuje pulpit, a podsystem grafiki ponownie poza kernel-space - w razie awarii, masz szybki reset grafiki a nie bluescreena,
- PowerShell - zrobisz dowolna czynnosc z linii komend (WinServer mozesz postawic calkowicie bez GUI).

8:
- nowy interfejs,
- Storage Spaces - prawdziwe killer-feature: RAID-5 i 10 dla kazdego + pule dyskow + thin provisioning + bajecznie latwe zarzadzanie,
- hypervisor w W8 64-bit.

10:
- powrot menu start,
- przejscie na semi-rolling release (w nomenklaturze MS - Software as a Service) - niewylaczalne aktualizacje w trybie ciaglym.

Przez 15 lat, wiele zmienilo sie w NTFS, np. doszly Shadow Copies, deduplikacja. Pojawil sie ReFS. I jeszcze wiele, wiele nowosci przespales, np. latwa reinstalacja dla niedoswiadczonych userow. Dzis Windows to kompletnie inny system, niz XP.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

pavbaranov

Linux to nie Windows, to także nie MacOS ani żaden inny system. I vice versa. System sam w sobie nie służy użytkownikowi, albowiem w takim przypadku może się on jedynie przyglądać jak taki system wygląda. Jeśli na danym systemie jest oprogramowanie, które określonego użytkownika interesuje, to wówczas wybiera ten system. Inaczej szkoda jego czasu na namawianie np. dowolnej dystrybucji linuksowej, by służyła jako platforma dla jakiegoś photoshopa, czy też zmuszanie Windows, by pracował tam choćby Kontact. Stąd też wybierasz taki system, którego Ty potrzebujesz ze względu na sposób wykorzystywania komputera. Zatem żadna dystrybucja linuksowa nie zastąpi Windows, bo żadna z nich nie jest Windowsem. W miejsce linuksa w poprzednim zdaniu możesz sobie wrzucić dowolny system operacyjny.


LinGruby

ostatni dobry system ze stajni M$ to był winXP następne to jak dla mnie nieporozumienia...
( ͡° ͜ʖ ͡°)  Linux User #592024 System:  spectrwm  Kernel: cachyos-bore-lto
Desktop: twm info: polybar Wm: spectrwm 3.4.1  Dm: lightdm  Distro: CachyOS

xarx

Po wypróbowaniu W11 mogę powiedzieć, że M$ goni Linuxa. Widać to choćby po wyglądzie (menu) i nazewnictwie. Pojawił się bowiem nawet terminal...  :P

pavbaranov

Cytat: xarx w Styczeń 03, 2022, 07:06:02 PMPojawił się bowiem nawet terminal...  :P
Który był w Windows od samego początku :D

LinGruby

CytatPo wypróbowaniu W11 mogę powiedzieć, że M$ goni Linuxa.

a jakieś konkrety bo ja nic nie widzę, u partyzanta widzę tylko przeorganizowany wygląd i nic więcej...
nawet wirtualne pulpity były w linux od niepamiętnych czasów a w windows dopiero w win10...
( ͡° ͜ʖ ͡°)  Linux User #592024 System:  spectrwm  Kernel: cachyos-bore-lto
Desktop: twm info: polybar Wm: spectrwm 3.4.1  Dm: lightdm  Distro: CachyOS

Zobacz najnowsze wiadomości na forum