Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Wolne dzialanie linux live

Zaczęty przez mlotek, Listopad 04, 2021, 01:40:02 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

mlotek

Witam,
w ostatnim czasie wypróbowałem kilkanaście dystrybucji Linux jako live persistence. Pozostało MX i Mint obie Xce. KDE też byłoby do przyjęcia, ale wszystko to tak wolno działa, że nie można tych dystrybucji naprawdę używać. Zdaję sobie sprawe, że pendrive to nie hd, rozumiem że zapisanie ustawień i zamykanie albo otwieranie musi trochę potrwać, jednak wyobrażam sobie, że po otwarciu systemu wszystko powinno być w pamięci RAM (u mnie 8gb) i uruchomienie programu powinno być w miarę żwawe. Czy jest możliwe przyśpieszenie działania? Mój komputer to samsung intel core i3 2330 2 GHz 2 rdzenie procesory logiczne 4, RAM 8GB
Pozdrawiam

pavbaranov

Nie. Nie przyspieszysz tych dystrybucji tak łatwo. Wolne gardło nie polega wyłącznie na zapisie na dysku, ale na transmisji przez port USB. Nie jest też tak jak piszesz, że "wszystko powinno być w pamięci RAM". Jest tam tylko to co system uznaje, że powinno być. A on standardowo nie wie, że siedzi na wolnym nośniku w dodatku komunikuje się z komputerem przez wolne USB. Dystrybucje tego typu jak Mint (o MX się nie wypowiadam) są typowymi dystrybucjami "dyskowymi", zatem optymalizowane są pod kątem pracy na twardym dysku (HDD, SSD), który komunikuje się z resztą komputera zdecydowanie szybszym portem od USB.
Można wymusić stworzenie RAM-disk i umieścić tam np. całe środowisko itd. Pracy przy tym nieco, ale da się zrobić. Jeśli jednak to ma pracować jako linux z pendrive na USB, to zdecydowanie lepiej jest rozglądnąć się za dystrybucją specjalnie w tym celu stworzoną, która w istocie przenosi cały system do RAM. O ile pamiętam (ale do sprawdzenia) to w ten sposób np. działa cała rodzina Puppy Linux, a generalnie tzw. tiny linux (nie mylić z dystrybucją o takiej nazwie).

mlotek

Dziękuję bardzo za odpowiedź i podpowiedź. Podejrzewałem, że jest tak jak to opisałeś.  Mam niewiele wiedzy na temat Linuxa, więc łatwiej będzie spróbować z czymś gotowym. Może kiedyś jak się poduczę spróbuję RAM disku. Przyznaję, że Puppy Linux nie próbowalem.  Dziękuję i podrawiam

melis

Mx z tego co pamiętam, potrafi załadować system do ram, ale 100% pewności nie mam, więc na pewno sprawdzę, albowiem posiadam, jako system wieloplatformowy. Szybkość działania, tymbardziej z opcją zapisu, jest zdecydowanie niska, ale nie ma absolutnie nic wspólnego, z szybkością działania systemu, już zainstalowanego na dysku. Już lepszym narzędziem do przybliżonego zobrazowania działania systemu, jest użycie jakieś VM.

Fibogacci

#4
Cytat: mlotek w Listopad 04, 2021, 01:40:02 PM
Witam,
w ostatnim czasie wypróbowałem kilkanaście dystrybucji Linux jako live persistence. Pozostało MX i Mint obie Xce. KDE też byłoby do przyjęcia, ale wszystko to tak wolno działa, że nie można tych dystrybucji naprawdę używać. Zdaję sobie sprawe, że pendrive to nie hd, rozumiem że zapisanie ustawień i zamykanie albo otwieranie musi trochę potrwać, jednak wyobrażam sobie, że po otwarciu systemu wszystko powinno być w pamięci RAM (u mnie 8gb) i uruchomienie programu powinno być w miarę żwawe. Czy jest możliwe przyśpieszenie działania? Mój komputer to samsung intel core i3 2330 2 GHz 2 rdzenie procesory logiczne 4, RAM 8GB
Pozdrawiam

Przy uruchamianiu systemu na ekranie początkowym wystarczy dodać parametr 'toram' w linijce z parametrami do uruchomienia

Można go znaleźć także w opcjach wyboru, nie pamiętam dokładnie klawisza skrótu, w menu bez UEFI to chyba F4, a z UEFI nie pamiętam w tej chwili.

Co do prędkości uruchamiania nie z RAM, zależy to też od nośnika z systemem i gniazda USB w komputerze. 3.0 będzie działał szybciej niż 2.0, czy 1.1 (przy bardzo starych komputerach).

mlotek

Zainstalowałem dystrybucję Puppy, ale nic znacząco się nie zmieniło. Wszystkie dystrybucje szybko działały, gdy były w opcji bez zapisu ustawień. Wprowadzanie zapisu ustawień spowalniało działanie, ale najgorzej było po zainstalowaniu wine albo innej dodatkowej aplikacji. Czy większa przestrzeń persistence bardziej  spowalnia działanie niż mniejsza ?.   Mam Bios tylko i USB 2.0. Pendrive na oko w miarę przyzwoity, odczyt >7 zapis >20 Mb/s dla większych plików. Spróbuję sprawdzić więcej opcji.

ciubaka

Coś źle robisz z tym Puppy, albo zbyt niecierpliwy jesteś. Ćwiczyłem podobny temat kilka lat temu. Puppy z dysku zewnętrznego sprawdza się idealnie. W moim przypadku były to LxPup i Dpup, instalowane na penach 8 (w końcu zabrakło miejsca) i 16 GB (działa do dziś). Pierwszy zapis po instalacji trwa faktycznie długo. Potem już nie. Obsługa Puppy z pena po instalacji i persystencji - jest tak sprawna jak wersji live, tyle że tak jakbym z twardego dysku to obsługiwał, wszystkie opcje ekranów, poczty, WIFI, przeglądarki, inne ustawienia są w systemie. Na zapis zostawiam jak najwięcej miejsca, ile tylko system pozwoli, to jest najbardziej potrzebne. Instalacja na penie - instalatorem z systemu, podpowiada taka wersję, nie robię tego przenoszeniem danych, chociaż podobno i tak to w ten sposób działa. Puppy potrzebuje chwilę czasu na załadowanie systemu do RAM, tak ze 2 minuty mniej wiecej.
Gdyby Puppy nie spasował, to u mnie działały też idealnie Q4OS w wersji Trinity i Knoppix. Nic innego nie działało w sposób poprawny, żadna tak zwana pełna dystrybucja, muliło potwornie. A próbowałem pochodnych Archa, Buntu, jakieś inne też. Nie da się - polecam Dpup. Ale te pozostałe opisane 3 - też.

mlotek

Dziękuję wszystkim za dobre rady. Na razie po wszystkich próbach wyszło, że MX jest najlepszy dla mnie. Można tak ustawić parametry, że działa bardzo szybko bo tylko w pamięci. Wtedy wprawdzie wolno się uruchamia i jeszcze wolniej zamyka, ale dla mnie jest tym co chciałem mieć.  Niestety dystrybucje takie jak Mint nie działają dobrze, bo nie można (a w każdym razie ja nie umiem) ustawić ich do pracy tylko w pamięci. Co jakiś czas zapamiętują ustawienia, co objawia się wolną pracą. Może z czasem, jak się poduczę to będę umiał coś z tym zrobić.

Fibogacci

Cytat: mlotek w Listopad 18, 2021, 07:56:03 PM
Dziękuję wszystkim za dobre rady. Na razie po wszystkich próbach wyszło, że MX jest najlepszy dla mnie. Można tak ustawić parametry, że działa bardzo szybko bo tylko w pamięci. Wtedy wprawdzie wolno się uruchamia i jeszcze wolniej zamyka, ale dla mnie jest tym co chciałem mieć.

Przenoszenie do pamięci RAM całego systemu trochę trwa. Sam plik squashfile z systemem spakowany domyślnie chyba gzip zajmuje co najmniej 2 GB. Nie wiem jak to w praktyce wygląda, bo nie używałem Live z RAM, czy przenoszony jest spakowany plik czy od razu rozpakowywany.

Ogólnie przy wykonywaniu remasteru systemu (czyli zapisywaniu zmian i tworzeniu nowego pliku squash) można wybrać rodzaj kompresji - najszybszy z dostępnych jeśli dobrze pamiętam jest lz4 (szybko się pakuje, rozpakowywuje, ale zajmuje najwięcej miejsca), następnie jest gzip (optymalne rozwiązanie) oraz xz (lepsza kompresja, ale wolniej się rozpakowywuje).

Nie wiem też co oznacza 'wolno', bo to pojęcie bardzo względne. Ktoś przyzwyczajony do tego, że komputer uruchamia mu się w 8 sekund, uruchamianie systemu przez minutę to będzie wolno. A ktoś, kto ma system uruchamiający się bliżej 2 minut, minuta nie będzie taka zła.

Wg mnie jeżeli ktoś pracuje z komputerem po kilkanaście godzin (lub uptime sięga dni/tygodni), różnica pomiędzy 8 sekundami, a 2 minutami nie jest aż taka istotna.

mlotek

Ja nie pracuję na komputerze, tylko czasem go używam jako gazetę do czytania złych wiadomości albo do rozrywki. Uruchamianie w ciągu minuty czy dwóch mi nie przeszkadza,  podobnie jak zamykanie przez 5 minut. Oczywiście przeszkadzało mi czekanie 10 sek na możliwość wpisu litery do wyszukiwarki. Ten problem mam za sobą.
Jakiś czas temu w moim starszym komputerze z XP nie przestała działać przeglądarka i niezależnie od odnalezienia przeglądarki, która działa,  próbuję znaleźć jakąś dystrybucję LINUX, którą mógłbym używać i czasem wykorzystywać stare dane. MSWorks działa przez Wine w MX Live całkiem sprawnie,  a pliki z Excell otwierają się w Liboffice. 
Te informacje o różnym sposobie zapisywania i kompresji plików to dla mnie nowość. Gdzie szukać informacji o danych konfiguracyjnych danej dystrybucji Linux, którymi mógłbym manipulować? Być może nie znam dobrych pytań, bo Google się wymiguje od odpowiedzi.

Fibogacci

#10
Cytat: mlotek w Listopad 19, 2021, 11:28:49 AM
Te informacje o różnym sposobie zapisywania i kompresji plików to dla mnie nowość. Gdzie szukać informacji o danych konfiguracyjnych danej dystrybucji Linux, którymi mógłbym manipulować? Być może nie znam dobrych pytań, bo Google się wymiguje od odpowiedzi.

Każda dystrybucja zapewne udostępnia różne informacje na swoich stronach internetowych, forach i w dokumentacji.

W MX Linux podręczna dokumentacja jest na pulpicie, 2 pliki PDF. Podręcznik użytkownika MX Linux (około 240 stron) oraz FAQ (Często zadawane pytania).

Proponuję zacząć od przeglądnięcia choćby spisu treści podręcznika. Podręcznik to dobre źródło informacji o MX Linux.

Jeśli MX Linux uruchomiony jest po polsku, te pliki będą dostępne po polsku.

Przy czym do wersji MX 19.4 będzie to połowa przetłumaczonego podręcznika (120 stron) tłumaczona przez człowieka dla wersji 18.3 (ale wiele rzeczy/narzędzi pozostaje tych samych, więc dalej można z niego korzystać), a od wersji MX 21 jest to w pełni przetłumaczony aktualny podręcznik (ok. 240 stron), ale tłumaczenie jest maszynowe czyli wykorzystując serwis DeepL.

Jeśli angielski to nie problem, można też czytać tę dokumentację po angielsku.

Tutaj są linki do wszystkich wersji podręczników MX Linux w różnych językach: https://mxlinux.org/manuals/

Oficjalna strona dla MX Linux to https://mxlinux.org

Oficjalne Forum to https://forum.mxlinux.org

Nieoficjalna strona z różnymi informacjami po polsku o MX LInux to http://mxlinux.pl

Na dole strony są różne przydatne linki odsyłające do podręczników, forum, dokumentacji.

banan

USB 2 to bardzo wązkie gardło. Mi na 3.1 lub usb C odczyt z dobrego pendriva sięga 100mb a zapis 10.-20..

banan

Ale jak podłączysz mały ssd jest  ok.. nawet na 2.0

mlotek

W końcu próbuję Linux MX live. Działa całkiem szybko.  Kiedy parametry wejściowe ustawione są toram i zapamiętywanie root, czy jakoś podobnie, to wszystko bardzo szybko działa. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że w czasie sesji nic się nie zapamiętuje, tylko przy wyjściu, ale to mi nie przeszkadza. Uruchamianie trwa długo, zamykanie też ale poza tym wszystko OK.
Może jest jeden wyjątek: system nie odpala na innym komputerze z zapamiętanymi ustawieniami. Nie może ich znaleźć.
Drugi drobny problem to tylko dwie rozdzielczości w MX XFCE, co mi się nie podoba, ale zacząłem używać wersji KDE i jest dobrze. Jeszcze dłużej trwa ładowanie i zamykanie, ale dla mnie to w porządku. Prawdopodobnie uruchomię Linux na stałe w jednym komputerze, bo tam używam Win Xp i coraz gorzej z możliwością pracy tego systemu. Inne dystrybucje działają wolno, bo w czasie sesji zapamiętują jakieś ustawienia i to wtedy zupełnie nie działa.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum