Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Arch - cztery kroki do szczęścia(?)

Zaczęty przez MSki, Listopad 01, 2021, 07:48:34 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

MSki

Witam w temacie.
Nie wiem, czy był poruszany temat instalacji Arch'a za pomocą instalatora Calamares, ale w zupełnie nowej odsłonie ISO(?).
Instalacja Arch'a za pomocą Anarchy i Zen była wśród tematów już poruszana, ale informacje w poniższym linku przekazują nam wiedzę, jak to zrobić za pomocą instalatora Calam Arch (wer. 2021.11)
ISO bez problemu można "załadować" na pendrive, jako bootowalny nośnik i za jego pomocą uruchomić późniejszą instalację systemu. Ja jeszcze nie instalowałem, zapoznałem się jedynie z zawartością Menu i jakie programy oferuje podczas przeglądania z Live, bo system Calam Arch uruchamia się w takiej wersji, aby po podjęciu decyzji na tak, można go było zainstalować na dysku.
https://www.funkyspacemonkey.com/how-to-install-vanilla-arch-linux-using-the-calamares-installer

Przyjemnego obcowania z Arch'em.


melis

Krzysztof P miałem podobny kłopot - nie twierdzę, że takowy u Ciebie występuje - że w bios był ustawiony tryb EFI (symulowany najpewnie), a dysk był w formacie MBR. Innym dist taki układ nie przeszkadzał, ale Arch jest raczej jak widać, bardziej dokładny. Po wyłączeniu obsługi efi w bios, wszystko ruszyło jak trzeba.

Krzysztof_P

Typ etykiety dysku mam  : gpt

To prawda, mam UEFI, ale sekurite  WYłączony.
Zwykła instalacja ARCH idzie normalnie.

MSki

Czy o ALG (Arch Linux GUI) było ?
Kolejny fork "wariacja" z graficznym instalatorem Arch'a i z różnymi DE według uznania zainteresowanego
https://archlinuxgui.in/download.html

melis

Odgrzewając, aktualny instalator Arch, kładzie na deski wszystkie poprzednie. Prostota umożliwa postawienie działającego systemu w nie całe 15 minut. Myślę, że nadszedł koniec wszelkich archgui itp wynalazków.

LinGruby

Cytat: melis w Lipiec 24, 2022, 05:15:29 PMOdgrzewając, aktualny instalator Arch, kładzie na deski wszystkie poprzednie. Prostota umożliwa postawienie działającego systemu w nie całe 15 minut. Myślę, że nadszedł koniec wszelkich archgui itp wynalazków.

oj mylisz się i to bardzo nadaj będą używać gui-cuda do instalacji arch'a, bo to era klikaczy i nic się na to nie poradzi ;-)
( ͡° ͜ʖ ͡°)  Linux User #592024 System:  spectrwm  Kernel: cachyos-bore-lto
Desktop: twm info: polybar Wm: spectrwm 3.4.1  Dm: lightdm  Distro: CachyOS

melis

Cytat: LinGruby w Lipiec 24, 2022, 07:39:44 PMoj mylisz się i to bardzo nadaj będą używać gui-cuda do instalacji arch'a, bo to era klikaczy i nic się na to nie poradzi ;-)
Możliwe, ale ja osobiście mam złe doświadczenia, jeśli chodzi i instalacje w gui. Ostatnia ALG też się nie powiodła z powodu nie zaufanych kluczy, a refresh nic nie dał. archinstall zapewnia bez problemową instalację choć też trzeba odświeżać klucze przed instalacją jeśli iso nie było aktualizowane.

sovtware

#8
tu jest czysta instalacja Arch z instalatorem GUI

Arch ma teraz instalator GUI może i tekstowy ale wszystko jasne i wyraźne i nawet dziecko go już zainstaluje :)

melis

Cytat: sovtware w Wrzesień 22, 2023, 05:32:44 PMtu jest czysta instalacja Arch z instalatorem GUI
Autor moim zdaniem, średnio godny zaufania. Zresztą przewijał się tu i tam. Pomijam już, że jego instalator nie działa w większości przypadków, a na próby kontaktu, nie odpowiada.

sovtware

spróbuj oryginalnego Arch i nie bój się instalatora jest bardzo prosty poczekaj aż płyta się załaduje i uruchom polecenie: archinstall instalator jak dla mnie jak spróbowałem jednak działa najlepiej od tych co proponują Calam 

melis

Jeśli piszesz to do mnie, to pudło. Pisałem wcześniej właśnie o archinstall, który naprawdę wymaga bardzo nie wiele od usera, aby można było zainstalować Arch.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum