Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

KDE - Czy instalować pełne środowisko, czy można pojedyńcze komponenty

Zaczęty przez melis, Październik 27, 2021, 06:55:02 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

melis

Cześć! Instalacja Archa przy pomocy Anarchy, przeszła bez kłopotów. Jednak jako świeży użytkownik tego systemu - wcześniej użytkownik Manjaro, więc jakieś podstawy znam - mam pewne kłopoty. Brakuje mi w KDE choćby tak prozaicznej aplikacji jak Odkrywca. Nie zamierzam jednak wykorzystywać go do instalacji, a tym bardziej, do aktualizacji. Po prostu, chcę go mieć. Najlepszym pomysłem jaki przychodzi mi do głowy, to instalacja pełnego środowiska, ale z drugiej strony, po co obciążać nie potrzebnie system. Wybrałem Archa właśnie z tego powodu, że system ten uchodzi za bardzo lekki i gotowy do pełnej współpracy z userem. Tematów najpewniej pomnożę, bo wiele zagadnień jest dla mnie nowych, ale ile dam radę, to postaram się nauczyć sam z pomocą arch wiki. Tu chciałbym zasięgnąć języka, czy instalować całe KDE, czy da się pojedyńcze komponenty.

pavbaranov

Kurcze, te tłumaczenia :) Odkrywca to... discover, a zatem: sudo pacman -Syu discover
Nawet jeśli zainstalujesz całe KDE, całe Qt5 itd. nie wpłynie to na obciążenie systemu. Osobiście instaluję nadmiarowo całe Qt5 (jeszcze), całe KF5, całą Plazmę (z wyjątkami, które nie są mi do niczego potrzebne, jak np. ów Discover, czy coś, co nie obsługuje mi sprzętu), a reszta to te aplikacje, które chcę używać. Sprawdza się od tylu lat, że już broda mi kompletnie zsiwiała.

melis

Na ten moment spotkał mnie kłopot natury sudo, gdzie wszelkie porady z wiki nie sprawdziły się, ale pewno to ja nie umiem stosować. Wygląda więc na to, że czeka mnie ponowna instalacja, tym razem jednak, z zachowaniem praw sudo dla mego usera. Bądź może zdecyduje się na czystą instalacje, bez wspomagaczy, ale o tym później. Btw: tak coś czułem, że chodziłeś po ziemi przed dinozaurami😁

PomPom

myk byle jak jako tako

melis


robson75

Najwidoczniej podczas instalacji anarchy coś źle zaznaczyłeś, a pisałem żeby podczas instalacji dokładnie czytać co do nas piszę instalator.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov


melis

Robson75 wszystko dobrze zaznaczyłem tylko nie nadalem swemu userowi praw do korzystania z grupy sudo. Pavbaranov z tym nie ma błędu, bo z poziomu root'a mogłem wszystko instalować.  Zaraz stawiam na nowo system. Spróbuję tak dopasować nazwę tematu, by móc tu zamieścić, kilka zagadnień jakby ogólnych.

robson75

Cytat: melis w Październik 28, 2021, 05:12:20 PM
wszystko dobrze zaznaczyłem tylko nie nadalem swemu userowi praw do korzystania z grupy sudo.
Chyba nie do końca wszystko dobrze zaznaczyłeś, skoro nie nadałeś sobie praw do korzystania z grupy sudo.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

melis

robson75 zrobiłem to celowo. Komunikat zapytywał, czy chcę dodać usera do tej grupy. Wybrałem 'nie". 😉 Nie pomyślałem o tym, że sam instalator mógł, głębiej namieszać w związku z tym. Na ten moment, instalator przerwał pracę z komunikatem, że nie udało się zainstalować pakietów, do nowego katalogu głównego. Wygląda na to, że Arch jednak dla mnie jeszcze nie jest.

PomPom

Jeżeli w Archu czegoś nie zrobiłeś, to najpewniej można to zrobić później. Chciałeś dodać siebie do sudo? Wystarczyło otworzyć w czymś plik /etc/sudoers jako root i pod "root  ALL=(ALL)..." dodać taką samą linijkę, tylko ze swoją nazwą użytkownika.
myk byle jak jako tako

melis

PomPom zapewne masz rację. Tymczasem ten temat jakby, został wyczerpany. Dziękuję Wam za pomoc panowie.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum