Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

[Solved]Calamares Arch installer - instalacja trwa chyba zbyt dlugo

Zaczęty przez melis, Październik 27, 2021, 11:49:59 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

melis

Witajcie. Jakiś czas używam Manjaro, chcąc poznać nieco sposób działania mego nie doścignionego celu, jakim jest Arch Linux. Zdecydowałem się w końcu na próbę instalacji, ale nie czując się mocnym w cli, wybrałem opcję z instalatorem Calamares. Wszystko idzie dobrze, do ok 59-60% Potem wisi tak ponad godzinę mając 205 paczek do pobrania (tak jest napisane). Nie miałem wczoraj już czasu, aby doczekać się ewentualnego postępu. Pytanie zasadnicze mam takie, czy jest prawdopodobne, aby zwyczajnie się zawiesił, z jakiegoś powodu, najpewniej sprzętowego? Dysk widać jednak, co jakiś czas pracuje, więc może jest to kwestia kompilacji w locie, jakiś komponentów?

Edit:
Zdaje się, że wątek nie będzie mieć większego sensu na istnienie, jako że wydaje się mi, iż zainteresowanie instalatorem anarchy, powinno mi pomóc.

pavbaranov

Nie jest to problem z kompilacją, albowiem paczki w Archu, które ciągnie ten instalator są skompilowane. Problem może się pojawić z przeróżnych powodów, których raczej ciężko dociec. Może to być problem z samym Calamares (nie jest to w 100% niezawodne narzędzie), może to być problem z repozytoriami (wskazywać by na to mogło to, że próbuje pobrać jakieś paczki, a jak rozumiem postępu nie widać), może to być też jakiś problem w konfiguracji instalacji przez Calamares, którą dokonałeś Ty. Proponuję spróbować instalacji przez Anarchy Installer, bo z doświadczenia wiem, że jest mniej zawodna. Możesz też dokonać instalacji Endeavour OS (też ma Calamares, a zasadniczo od Archa różni się pomijalnie; zresztą w prosty sposób można ten "narzut" usunąć po instalacji). To ostatnie pozwoli Ci na sprawdzenie, czy z samym Calamares w Calamares Arch Installer nie ma jakiegoś problemu. Możesz również spróbować jakiejś innej wersji tego ALCI bo jak widzę jest ich kilka.

ciubaka

Ja też ostatnio instalowałem Archa przy pomocy Calamarcha i mogę potwierdzić - trwa to baaaaaaaardzo długo. Na tyle, że w pewnym momencie poszedłem spać, a rano Arch był zainstalowany :-) Natomiast obsługa Calamarcha w stosunku do Anarchyinstalera jest o wiele prostsza, co nie znaczy wcale,  że Anarchy nie ma swoich zalet. Po prostu jest w trybie "paratekstowym" i nigdy za pierwszym razem mi się postawić Archa przy jego pomocy nie udaje, bo zapominam o różnych w nim ukrytych sztuczkach. Mogę tylko podpowiedzieć ze swojej strony, że warto nie dodawać instalacji dodatkowego oprogramowania, aktualizacji mirrorów i w ogóle wszelkich "dokładek" do gołego systemu, raczej nastawić się na świeży obraz instalacyjny. W przeciwnym razie u mnie Anarchy stawał dęba, a Calamarch i tak sam jest na tyle powolny, że można się nie doczekać końca świata przy instalacji z aktualizacjami. Dobrze też jest być na kablu zamiast na wifi, aczkolwiek nie jest to warunek konieczny, wbrew temu co niektórzy twierdzą :-) Jeśli chodzi o Endeavour - instalator sprawny, a sam system - jak to jeden Kolega ładnie nazywa "popsute" distro, tylko tablica rozruchowa ładna, poza tym dla mnie nieprzystępne. Ja poleciłbym raczej Archmana, chociaż w wersji Mate postawić się mi go nie udało, a chciałem, poszedł tylko Xfce...

melis

Anarchy trudny nie jest. Dość ładnie wszystko w nim opisane, z tego co wczoraj patrzyłem, jednak coś miałem z uefi pokręcone i, nie podnosił się po instalacji. Dziś już wiem co było nie tak, więc jest duża szansa, że uda się to zrobić. Tak znaczne zamulenie instalatora Calamares, nie napawa optymizmem. Myślałem jeszcze aby uruchomić instalator w konsoli i tam podpatrzeć, co się dzieje. OpenSuse z całym swym inwentarzem, jest dużo większe, a jego instalacja trwa krótko, dlatego obstawiałem, że to u mnie coś nie tak jest.

ciubaka

Nie zapomnij dodać konta usera. Sam root to za mało, potem jest problem. A nie pyta się o to instalator w sposób ewidentnie zrozumiały. Anarchy trudny nie jest, ale Calamarch łatwiejszy, choć wolniejszy dużo. Manjaro - zapomnij już lepiej.

robson75

Cytat: ciubaka w Październik 27, 2021, 03:33:02 PM
Nie zapomnij dodać konta usera. Sam root to za mało, potem jest problem. A nie pyta się o to instalator w sposób ewidentnie zrozumiały.
Jak najbardziej zrozumiałe jest wszystko podczas instalacji anarchyinstaller, tylko trzeba dokładnie czytać i myśleć.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

PomPom

Jak ktoś nie potrafi zainstalować Archa za pomocą Anarchy, to powinien się zastanowić, czy to dystrybucja dla niego. Jak nie potrafi, ale serio chce Archa, to powinien się chociaż tyle nauczyć. Nawet bez zewnętrznych instalatorów, wbudowany archinstall daje prosty sposób na Archa.
myk byle jak jako tako

melis

Wszystko poszło gładko, choć widzę, że sporo pracy teraz przede mną. Na początek poszła instalacja gufw i ufw. Plasma widzę wymaga dociągnięcia jeszcze kilku rzeczy, więc pytanie moje- pod warunkiem, że mogę kontynuować w tym temacie - czy można osobne moduły plasmy pobrać, czy lepiej całość zaciągnąć?

pavbaranov

Jeśli chodzi o KDE, to pomogę, ale załóż nowy wątek z konkretnymi pytaniami.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum