Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jak nisko można zejść na zasobach? ;)

Zaczęty przez Fibogacci, Wrzesień 10, 2021, 11:34:18 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Fibogacci

MX Linux od jakiegoś czasu posiada w zestawie (na tym samym ISO) równocześnie z Xfce także Fluxboksa (specjalnie dostosowanego/podrasowanego dla potrzeb MX jeśli chodzi o wygląd i funkcje).

Fluxbox pozwala na znaczne ograniczenie zużycia zasobów jeśli chodzi o pamięć. Co do stron, Firefox po tuningu też jest zdatny do użytku.

Po drobnym dostosowaniu niektórych elementów systemu to wszystko działa sprawnie na takich maszynach jak mobilne procesory Celeron 1,7-2 GHz (M530 i M550) i pamięć RAM 1-2 GB.

Ale można zejść jeszcze niżej i uczynić system wydajniejszym na komputerach z powyższymi parametrami.

Od około tygodnia korzystam z menedżera okien dwm dynamic window manager
https://dwm.suckless.org a od dzisiaj z przeglądarki qutebrowser (na bazie Pythona i PyQt oraz QtWebEngine/QtWebKit)
https://qutebrowser.org
Przy zastosowaniu w MX kernela z antix 4.9.276 komputer jest znacznie bardziej żwawy, a jednocześnie uzyskuje się dostęp do wszystkich narzędzi, funkcji i oprogramowania jakie daje MX Linux.

System po uruchomieniu w zależności od maszyny może zająć od 75 do 90 MB pamięci RAM, korzystam z emulatora terminala Sakura.

Po uruchomieniu przeglądarki qutebrowser i prostej strony internetowej zużycie pamięci to ok. 200 MB, a przy Facebooku (który to jest jedną z najcięższych stron do otwierania na starych komputerach) początkowo pamięć zajęta to 370 MB. Ogólnie nawet Facebook jest używalny na tym zestawie - używalny w miarę normalnie.

Filmy z YouTube dają się bez problemu uruchamiać skrótem klawiaturowym w qutebrowser - otwierane w odtwarzaczu mpv (wykorzystując youtube-dl). Filmy o rozdzielczości 720p działają bez problemu, zajmując ok.60-70% procesora (w całości z systemem).

Tego typu stare maszyny są w zupełności w pełni używalne przy takich ustawieniach i tym oprogramowaniu.
Zobacz najnowsze wiadomości na forum