Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Cinnamon vs. KDE

Zaczęty przez xarx, Październik 15, 2021, 05:45:12 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

xarx

Chciałbym poznać opinie, które środowisko w Fedorze jest Waszym zdaniem lepsze i bardziej dopracowane? Jeszcze z czasów gdy miałem Minta mam sentyment do Cinnnamona. W KDE sprawia mi trudność nawet ustawienie skórki, bo wydaje mi się jakieś takie niestabilne... Ale mogę się mylić. Koniecznie chcę Fedorę, ale nie wiem jeszcze jaką. Jestem człowiekiem ,,myszkującym" i z Gnomem dam sobie spokój, bo to dla ,,klawiszowców".

PomPom

KDE Plasma jest lepsza. Jest stale rozwijana przez solidną ekipę, która wie co robi. Do tego przyjemnie wygląda i jest bardzo konfigurowalna. Ze skórką nie powiem, czy to takie niestabilne, bo używałem domyślnego motywu w ciemnej odmianie. Z różnymi motywami mam problem, że nierzadko są niespójne i podoba mi się jeden element, ale odpycha mnie reszta. Z Plasmą trzeba sobie tylko dobrze dobrać dystrybucję, o czym tutaj na forum wiele razy pisał @pavbaranov. Na Fedorze jest dobre to, że środowisko jest aktualizowane i w miarę świeże. Nie wiem tylko jak z samym działaniem, bo nie używałem za długo Fedory z tym środowiskiem. Podobno jest losowo i ludzie potrafili podsumować którąś wersję Fedory z KDE jako okropny system, gdzie poprzedni był super.

Cinnamon sobie istnieje. Ostatni raz o tym środowisku słyszałem, gdy mieli jakiś bardzo przestarzały element. A, i była sytuacja, że ktoś z Debiana porzucił opiekę nad tym środowiskiem, bo jego zdaniem KDE Plasma sprawdza się zwyczajnie lepiej. Moim zdaniem to środowisko jest niezbyt ładne i poprawne jak chodzi o wygodę używania. Z moich doświadczeń z tym środowiskiem... było okropnie, ale zwalę to na dystrybucje (Mint i Fedora, ale jakaś z 4 lata temu). Z rzeczy, gdzie dystrybucja nie ma znaczenia - nie da się dobrać ładnego motywu, bo z jakiegoś powodu wiele z nich absolutnie masakruje czcionki w menu. Może domyślny z Minta jest ok, ale poza tym to bieda.
myk byle jak jako tako

xarx

Wybrałbym najchętniej Gnome, gdyby dało się go oswoić przy pomocy "gryzonia". Inne są moim zdaniem "drętwe" np. xfce.

PomPom

Patrzyłeś na wtyczki? Mógłbyś zacząć od np. Arc Menu, żeby mieć bardziej klasyczne menu z programami.
myk byle jak jako tako

Piotr_1988

@xarx, próbowałeś, jak Ci już pisałem, uruchomić w GNOME Classic session? Możesz mieć w GNOME normalny klasyczny pulpit z rozwijanymi paskami, itd. dla gryzoni.

XFCE jest bardzo konfigurowalne. Nie miałem z tym środowiskiem problemów na Fedorze 32. Skórki itp. przekopiowałem bezpośrednio z MXa.
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

pavbaranov

Cytat: xarx w Październik 15, 2021, 05:45:12 PM
Chciałbym poznać opinie, które środowisko w Fedorze jest Waszym zdaniem lepsze i bardziej dopracowane?
Pytanie jest kompletnie niewłaściwie postawione. Niemal żadna dystrybucja nie rozwija (czyt. "dopracowuje") środowiska, które jest rozwijane niezależnie. W tym przypadku KDE/Plasma jest rozwijane zupełnie niezależnie od dowolnej dystrybucji, zaś Cinnamon głównie z myślą o Mint, choć uniezależniło się. Odpowiadając zatem na "dopracowanie" można powiedzieć, że niemal dowolne DE jest tak dopracowane, w dowolnej dystrybucji, jak dopracowane jest przez tzw. upstream.
I tu zaczyna się pewien problem.
KDE jest rozwijane w pewien cykliczny sposób. Zasadniczo obecnie Fedora to ogarnia. Masz w miarę świeże (najświeższe) KDE (to ważne z uwagi na dostępność poprawek, na reakcję na zgłaszane błędy itp.). W przypadku Cinnamona, który jest rozwijany głównie dla Minta, to oznacza, że jest on tworzony w oparciu głównie o biblioteki z Minta. Te mogą być starsze niż w Fedorze (i zwykle są).
Innymi słowy - KDE może być niekiedy "zbyt nowe" dla Fedory (choć raczej ryzyko niewielkie), a Cinnamon zbyt "stary".
A odpowiedź na pytanie musisz rozpoznać bojem.
Cytat: xarx w Październik 15, 2021, 05:45:12 PM
W KDE sprawia mi trudność nawet ustawienie skórki, bo wydaje mi się jakieś takie niestabilne...
Sorry, ale to są pierdoły. Nie wiem co to dla Ciebie jest "skórka" w KDE, albowiem ono się tym terminem nie posługuje, ale ustawienie wystroju w KDE to instalka (choćby przez Discover) i następnie jej wybór. Należy jednak... Uwaga... Czytać! KDE dostarcza kilka własnych wystrojów. Te, które są dostępne w KDE Store mogą, ale nie muszą być dostosowane do danej wersji. I tu trzeba czytać. Oraz mniej więcej wiedzieć, czy ten, kto daną dostarcza jest fachowcem, czy patałachem.

microsofter

Jeszcze troche, i bedziemy mieli tyle srodowisk, co dystrybucji. Bedzie potrzeby nowy dzial: Jakie srodowisko wybrac?
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

robson75

Moim zdaniem DE Cinnamon jest bardziej awaryjne niż KDE. Wiem bo sam kilka lat temu byłem tym środowiskiem zafascynowany, i miałem je na Manjaro. Po aktualizacji systemu dość często coś przestawało działać, a nawet były przypadki że system się nie podniósł. Tak więc wybór należy do Ciebie.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

MSki

Przy okazji dywagacji nad DE. Czy któryś z Szanownych testował już Fedora 35 KINOITE KDE Plasma BETA ?
https://www.youtube.com/watch?v=nkJ--LoEjFU

xarx

 ;D Czyli KDE, ale mam jeszcze problem z monitorem, bo wymaga wyższej temperatury kolorów na karcie. Jak się to robi w Linuxie?

xarx

Obraz mam na monitorze z przewagą czerwonego. Jest za ciepły. Pod Windows w programie od sterownika daje się więcej K. i po kłopocie. A Linux?
:-[

xarx

Jak zwiększyć temperaturę kolorów na monitorze? Teoretycznie mam 6500 Kelwinów, ale w praktyce obraz jest za ciepły.

pavbaranov

Ile razy możesz zadać to samo pytanie, które nadto nie jest kompletnie związane z tematem tego wątku? Może lepiej zająć się rozpoznawaniem środowiska? Jeśli to KDE, to masz tam 2 możliwości w Ustawieniach systemu -> Wyświetlacz i tam jest Gamma oraz Barwy nocne. Ustawiasz jak chcesz. Tylko chciej.

xarx

To Linuxa w ogóle nie będę instalował.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum