Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jak zainstalować i skonfigurować modem 3G HUAWEI E5 na Ubuntu 13.10?

Zaczęty przez St4h_u, Marzec 31, 2014, 05:09:47 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

St4h_u

Witam serdecznie. Od razu mówię że jestem dość zielony w temacie linuxa. Mam modem HUAWEI E5830, próbowałem połączyć się z internetem ale okazało się że przy próbie konfiguracji połączenia system nie widział mojego modemu. Zainstalowałem więc usb-modeswitch. Pomogło ale tylko częściowo, teraz podczas konfiguracji połączenia system widzi modem, udaje się konfigurację doprowadzić do końca ale i tak nie ma połączenia z internetem.

Modem na 100% sprawny na Windowsie śmiga.

Maromann

1. to chyba błędny identyfikator modemu. wskazany jest routerem. rozumiem, że problem jest z modemem usb.

2. dziwne, że usb-modeswitch nie jest standardowo zainstalowany w Ubuntu. dodatkowo musi też być ...-data.

3. network manager słabo sobie radzi z obsługą sieci poprzez gsma. a już ostatnio z aero2 jest totalna klapa. lepiej zainstalować wvdiala. utrudnieniem jest plik konfiguracyjny. trzeba dopisać stosowne linijki z palca.



próbowałeś innych dystrybucji? ja używam e3131 i pod Debianem (i debianopochodnymi - od roku używam pointa) nie mam problemów.

Albedo 0.64

W każdej dystrybucji jakiej używałem podłączałem modem 3G Huawei bez problemów za pomocą Network Managera, jest to jedynie kwestia dostepnych sterowników a konfiguracja jest banalna. Tym bardziej w Ubuntu nie powinno być z tym problemów. Poczytaj o tym tu: http://linuxiarze.pl/modemy-usb/

Trochę mniej oczywistym jest skorzystanie z dedykowanego oprogramowania Huawei (pewnie dla tego, że trzeba przy tym pomyśleć). Program Huawei Mobile Partner trzeba pobrać z tąd: http://huaweidevice.pl/technical/index.html

Następnie rozpakować archiwum zip i powtórzyć rozpakowanie na obrazie iso. W katalogu "Linux" jest plik "readme" z instrukcją instalacji. Po krótce: należy uruchomić plik "install" w terminalu z uprawnieniami administratora. Pojawi się zapytanie o katalog docelowy, proponuję zatwierdzić enterem domyślne ustawienie /usr/local/Mobile_Partner. Tam też znajdziemy później aktywator programu i będzie można utworzyć skrót (dowiazanie) w razie potrzeby. Po zaistalowaniu trzeba zrestartować komputer bo samo wylogowanie nie wystarczy. Program dostarcza własne sterowniki do wszystkich modemów Huawei więc problemy powinny zniknąć.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

St4h_u

Zainstalowałem Mobile Partner, po uruchomieniu automatycznie wykrywa APN, klikam połącz i pojawia się błąd: Urządzenie zostało odłączone lub jest niedostępne.

Albedo 0.64

Powyższy komunikat może wynikać z tego, że są zapisane ustawienia sieci w Network Managerze i ten próbuje się połączyć. Sprawdź to i usuń, z modemu może korzystać tylko jeden program. Jeśli doinstalowałeś jakieś inne managery połączeń oprócz Mobile Partnera to możesz odinstalować lub też usunąć profile z ustawieniami sieci na ten modem. Jeśli nie masz tych ustawień to czasami pomaga odłączenie i powtórne podłączenie modemu do gniazda usb. Staraj się, by modem był podłączony podczas uruchamiania komputera.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

St4h_u

W Network Managerze nie mam ustawionych profili. Nie mam też zainstalowanych żadnych innych managerów. W dokumentacji od Mobile Partner czytałem że automatycznie wykrywa profile dla Play, Plus, T-Mobile i Orange.

Albedo 0.64

Mobile Partner wykrywa wszystkich operatorów. U Ciebie problem leży w systemie (sterowniku?). Być może przyczyną są wcześniejsze kombinacje i próby uruchomienia modemu? Ja sprawdziłbym na innej dystrybucji/wersji; np. Lubuntu, Mint lub Sparky żeby wyeliminować lub potwierdzić winę systemu. Ostatnią mozliwością jest niekompatybilność modemu ale przy użyciu Mobile Partnera jest to mało prawdopodobne. Słyszałem natomiast niepochlebne opinie na temat obsługi sprzętu w Ubu 13.10 i tu poszukałbym przyczyny. Życzliwie polecam zmianę na Sparky.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

St4h_u

Problem rozwiązany, kupiłem kartę Wi-Fi.

Temat do zamknięcia.

Wklepane z Ubuntu ;D

Zobacz najnowsze wiadomości na forum