Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

[Rozwiązany] Jaki najwygodniejsze środowisko graficzne?

Zaczęty przez xarx, Wrzesień 09, 2021, 12:30:52 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

xarx

Sorry, że tak skaczę z tematu w temat (winna moja choroba — nie będę o tym pisał), ale szukam Linuxa dla siebie. I znalazłem: Fedora. Muszę jednak spytać mądrzejszych od siebie, który pulpit jest ,,najwygodniejszy". Nie musi być lekki, a ładny z dużą ilością opcji i możliwości dostosowania. Tak, żeby np. z menu kontekstowego dało się sporo zrobić. Lubię wygodny dostęp do programów. Dlatego Gnome, który wymusza na mnie odnalezienie klawiatury na stole, klawisza super, myszki i wskazanie ,,menu" - odpada. Na innych nie da się wysłać ikon na pulpit. W jeszcze innych są mizerne możliwości upiększenia systemu. No słowem jestem problematyczny gościu...  8). Ale liczę na pomoc.

robson75

Najwygodniejszy jest taki, na którym Ty się czujesz dobrze i komfortowo. Ja np. od 5 lat niezmiennie używam Xfce4 na którym to czuje się jak ryba w wodzie, i nie sądzę by to się zmieniło przez kolejnych kilka lat.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

PomPom

Co to za szkalowanie GNOME?! Usługa darmowa pomoc dezaktywowana.

A tak serio, to wygoda jest mocno subiektywna i dla mnie właśnie GNOME jest najwygodniejsze. Z opisu szukasz KDE Plasmę. Widziałem, że miałeś problem i się poddałeś, to może zmień dystrybucję. GNOME da się owtyczkować, że może przypominać Plasmę (Dash to Panel i Arc Menu), ale nie wiem, czy to ci się sprawdzi.
myk byle jak jako tako

xarx

#3
To będę próbował ujarzmić Fedora KDE Plasma. Pomyślałem, że z tym KDE to może winna karta graficzna...

EDIT:
A gdyby zestawić Fedorę i Zorina? W Zorinie można wybrać najwygodniejsze menu. A szpiegowanie można zablokować w trakcie instalacji. Jedyny problem to cena za wersję pro... Mieszkam w domu opieki i nie stać mnie płacić im, żeby mieć wygodniejsze menu...

PomPom

Jakie szpiegowanie masz w Zorinie?
Ogólnie Zorin w głównej edycji używa GNOME ze wtyczkami i chyba ichsze menu to jakaś wariacja Arc Menu. Edycja pro jest zbędna i to bardziej nagroda za donację, niż lepszy produkt.
myk byle jak jako tako

xarx

#5
Pobawiłem się Fedora KDE i potwierdziły się moje wcześniejsze spostrzeżenia, że to nie to.

EDIT:
Zainstaluję Fedora GNOME z pulpitem Deepin. Powiedzcie mi tylko czy ext4 czy btrfs? Bo w necie są krańcowo różne opinie.

PomPom

Fedora GNOME z Deepinem to właściwie... Fedora... Fedora Deepin.

Jak masz SSD, to btrfs. Jak coś się zepsuje, to łatwo to cofnąć.
myk byle jak jako tako

pavbaranov

Nie ma czegoś takiego jak GNOME z pulpitem Deepin. Deepin jest częściowo oparty o rozwiązania z KDE

xarx

#8
W takim razie spytam którego Linuxa byście polecili? Fedorę z Deepin, Ubuntu z Deepin czy Zorin? Chciałbym też poznać Wasze uzasadnienie, żeby się przekonać i utwierdzić. Fedorę uważam za najlepszy, Ubuntu najpopularniejszy, Zorin (w pewnym sensie) najmniej kłopotliwy. Mam rację?

EDIT
A może nie polecacie w ogóle nic z chińczyka? To wówczas: Fedora Gnome, Ubuntu (normal) czy Zorin?

Obejrzałem na YouTube Świat Linuxa i dzięki temu gościowi zakochałem się w Fedorze. Postanowone. Tylko proszę, jak i gdzie nauczyć się tych skrótów klawiaturowych? I w ogóle jak zostać takim linuxiarzem jak WY? Mam pokrzywione palce przez reumatyzm więc kalika jezdem.

ciubaka

Jak chcesz mieć pulpit deepin, to sobie zainstaluj Deepin.
Fajny jest, tyle że całkowicie chiński.
Jak chcesz mieć Fedorę, to najlepiej z gnome.
Ja miałem mate, ale mi nie zapasowało.
Miałem też gnome, ale ja nie lubię gnome, gdybym lubił to by była bajka, działało o niebo lepiej niż mate.
Więc nie mam Fedory.
Deepina też już nie.

pavbaranov

Pytasz o podstawowe rzeczy typu jakie jest najwygodniejsze środowisko, a chcesz się bawić w Deepin. Pomijam, że pierwsze pytanie jest pozbawione sensu, to w przypadku drugiego rozumiem, że dobrze znasz język chiński, albowiem jakakolwiek sensowna pomoc dla Deepin jest w języku chińskim.

xarx

Rozumiem. Nie wiem jak to napisać zrozumiale. Liczy się dla mnie, żeby wygodnie się korzystało, czyli menu kontekstowe, wygodna obsługa myszą i klawiaturą itp. Ważne też, żeby był ładny jak Zorin, Deepin czy Elementary. Wyjątkiem od obu reguł jest Fedora Gnome, która nie jest ani wygodna, ani ładna, a lubię ją. Dlatego szukam sposobu na wygodną obsługę jej i upiększenie.

ciubaka

Znaczy wybrałeś Deepin.
Na Zorina psioczą tu wszyscy (ja nie, bo nie znam i nie mam ciekawości).
Elementary - to jak pisze jeden Kolega - popsute Ubuntu (tu się zgodzę).
I wszystko jasne.

xarx

Super! To już jestem prawie w domu. UbuntuDDE czy Fedora Deepin? Bo oryginalnego Deepina nie chcę.

PomPom

UbuntuDDE, bo przynajmniej jest już gotową dystrybucją, a w przypadku Fedory będzie kombinowanie. Nie używałem i nawet bym normalnie nie polecił, ale ja po prostu deepina nie uznaję jako sensowną opcję - nigdy dobrze mi się go używało i jego wygląd też jakoś mi się nie podoba.
myk byle jak jako tako

Zobacz najnowsze wiadomości na forum