Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jeśli nie forki, to co?

Zaczęty przez xarx, Wrzesień 01, 2021, 04:22:28 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

pavbaranov

1. Nie da się zrobić dystrybucji linuksa, która nie będzie open source. Powód? Licencja.
2. Tekst o kupnie Canonicala pewnie zaskoczyłby niejakiego Marka Shuttlewortha. Nie wiem, czy zauważyłeś jaką datę ma ta: https://fossbytes.com/microsoft-buys-canonical-kills-ubuntu-linux-forever/ informacja :D
3. To co wymieniłeś w ostatnim poście - może nie zauważasz, ale nie jest Debianem :)
4. Jedyne prawdziwe twierdzenie, to w istocie MS wydał ostatnio dystrybucję linuksową. Kurcze, o dziwo... jest ona Open Source :D

banan

Hej,

Masz rację Linux powinien być OpenSource (chyba licencja GPL) ale np. stosują linuxa w routerch np. neostrada w funboxie i odmówili mi dokumentacji. (dotyczy również tunerów sat.)
Tak jakby Orange sobie przywłaszczył linuxa,..
Unix był zamkniety gdy byłem na szkoleniu wersji SCO Unix, a w terminalu wszystko jak w Linuxie...

Jeśli chodzi o zakup akcji przez Microsoft to data postu oznacza że w 2016 roku je zakupili pierwszy raz , chyba 2%.
Dużo  i od dawna spekuluję na giełdzie i mam konto brokerskie XTB, które oderuje wszystkie instrumenty (ok 5000), akcje, opcje, futures,FOREX, towary, kryptowaluty.
Do czego zmierzam: Mogę kupić 1 akcję Microsoftu by mieć podstawę do uzyskania informacji o udziałacch Microsoftu i innych informacji biznesowych ;-)

Pozdrawiam

pavbaranov

1. Linux to... kernel. Reszta to dystrybucja, oprogramowanie, które może być zamknięte bądź otwarte. Pierwszy z brzegu przykład - Android, który w części jest oparty o wolne oprogramowanie, a w części nie. Jeśli ktoś odmówił Ci dokumentacji (nie mylić z kodem źródłowym), to być może jest to część oprogramowania własnościowego. Nie wiem - nie znam tematu. Sprawdź licencję.
2. Data oznacza, że jest to... 1.04. W tym dniu ludzie robią sobie różne psikusy np. wypuszczając fake newsy :D
3. Z tego co wiem, MS nie jest udziałowcem firmy Canonical Ltd.

microsofter

Cytat: banan w Październik 09, 2021, 09:47:20 AMUnix był zamkniety gdy byłem na szkoleniu wersji SCO Unix
Generalnie tak jest, choc przy blizszym spojrzeniu na temat, widac wyjatki. Przede wszystkim, kod Unixa byl dostepny na samym poczatku, w latach 70 ub. wieku. Wtedy dostawalo sie go razem z dokumentacja. Kazdy nabywca (licencjobiorca) musial dostosowac system do swojego hardware, a do tego kod jest niezbedny. W ten sposob narodzil sie tez BSD. Ponadto, calosc kodu Unixa 6, zostala opublikowana w slynnej, reglamentowanej Lions Book. Na podstawie tej wlasnie ksiazki, powstaly wszystkie systemy uniksopodobne: Minix, GNU, Linux i Coherent. Wszystkie czerpaly pelnymi garsciami z kodu Unixa. Nie da sie stworzyc blizniaczo podobnego systemu operacyjnego, wylacznie obserwujac dzialanie oryginalu.

Oprocz tego, Sun, krotko przed przejeciem przez Oracle, uwolnil wiekszosc kodu pod postacia OpenSolarisa. Dal on poczatek calej rodzinie systemow, a jadro - czyli illumos - jest dzis jedynym otwartozrodlowym jadrem Unixa.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

PomPom

XNU z MacOS jest otwartoźródłowe, a MacOS jest certyfikowanym Unixem. Niby XNU is Not Unix, ale się sprawa odmieniła.
myk byle jak jako tako

Zobacz najnowsze wiadomości na forum