Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

MX live - główny folder pendriva

Zaczęty przez olek070, Sierpień 08, 2021, 03:37:39 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

olek070

witam, czy jest łatwiejszy , tzn. szybszy dostęp do głównego folderu pendriva z mx live z poziomu uruchomionego mx ? (tak aby korzystać z całego pena na różnych systemach), , normalnie po odpaleniu systemu live menager plików pokazuje zamontowane dyski podpięte do kompa ale bez pena z działającym systemem . , pendriv zrobiony rufusem.



Fibogacci

#1
Cytat: olek070 w Sierpień 08, 2021, 03:37:39 PM
witam, czy jest łatwiejszy , tzn. szybszy dostęp do głównego folderu pendriva z mx live z poziomu uruchomionego mx ? (tak aby korzystać z całego pena na różnych systemach), , normalnie po odpaleniu systemu live menager plików pokazuje zamontowane dyski podpięte do kompa ale bez pena z działającym systemem . , pendriv zrobiony rufusem.

Witam, tak, możliwy jest dostęp do pendrive z MX Linuksem, ale należy go wykonać dedykowanym narzędziem MX Live USB Maker z opcją pendrive w pełni zapisywalny.

Pendrive wykonany czy to Rufusem czy innym narzędziem korzysta z polecenia dd czyli plik obrazu ISO jest przenoszony bezpośrednio na pendrive - można go nazwać pendrivem tylko do odczytu.

Na pendrivie z MX wykonanym narzędziem MX Live USB Maker tworzony jest osobny katalog o nazwie Live-usb-storage.

Można w tym katalogu zapisywać własne dane, które nie są usuwane po wyłączeniu systemu Live USB i po ponownym uruchomieniu systemu wszystkie zapisane tam dane są dostępne. Tak samo ten pendrive i katalog z danymi (Live-usb-storage) jest dostępny z poziomu innych systemów (Linuksów).

Narzędzie MX Live USB Maker dostępne jest albo w systemie MX Linux/Antix albo jako plik AppImage do uruchomienia na dowolnej dystrybucji Linuksa. Tutaj przykład działania na Ubuntu https://www.youtube.com/watch?v=ve1eMrMJzIQ a tutaj na Linux Mint https://www.youtube.com/watch?v=vYT7NSZqJrY

Ja na przykład pisząc te słowa korzystam z MX 19.4 Base Flux 64 bit na pendrivie Live USB z pojemnością 8 GB na dosyć starym laptopie z Celeronem 2 GHz i 2 GB RAM. W katalogu Live-usb-storage mam łącznie różnych plików około 3,5 GB (różne pdf, projekty etc.). Dodatkowo na tym pendrivie jednocześnie mam też uruchomiony plik wymiany SWAP o wielkości 1 GB. Pozostałe dostępne miejsce na pendrivie to jeszcze 1,8 GB.

Po uruchomieniu pendriva z systemem z MX Fluxbox (i po jego optymalizacji przeze mnie) zajęcie pamięci RAM to ok. 128 MB. Jak na nowoczesny system uruchamiany z Live USB na starym laptopie to chyba całkiem dobry wynik ;)

Powodzenia!

olek070

powyższe zagadnienie rozwiązałem tak że folder: (Live-usb-storage) dodałem do listy ''POŁOŻENIA'' katalogu domowego.
pendriv programuje rufusem a potem robie remastering za pomocą programu MX REMASTER.
aby system live uruchomił sie szybciej ingeruje w syslinux.cfg folder boot dodając w append ''lang=pl'' a wartość timeout zmniejszam do 1

ale szkoda że pendriv z systemem live nie montuje sie jako odrębny dysk
linux MX 19.4 x64 patito feo xfce

MXadax

Dołączę, bo też robiłem rufusem z poziomu Windows 7, rozumiejąc, że MX Live USB Maker można uruchomić z poziomu Linuxa -nie znalazłem pod Windowsa :(

Zobacz najnowsze wiadomości na forum