Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Co wybrać?

Zaczęty przez P@weu, Lipiec 22, 2021, 11:00:55 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

P@weu

Cześć,

Pacjent to:

HP Pavilion Power 15
Procesor: Intel Core i5-8300H (4 rdzenie, 8 wątków, 2.30-4.00 GHz, 8MB cache)
ChipsetIntel: HM370
Pamięć RAM: 8 GB (SO-DIMM DDR4, 2400MHz)
Dysk SSD M.2: 120 GB
Dysk HDD SATA: 1000 GB
Karta graficzna: Intel UHD Graphics 630 + NVIDIA GeForce GTX 1050 (4GB)

Zastanawiam się nad przejściem z W10 na linux:
-komputer używany na codzień (internet) i do pracy/nauki (głównie arkusze kalkulacyjne)
-z komputera korzystam sporo więc zależy mi na stabilności, szybkości systemu i w miarę dobrym wsparciu społeczności
-zależałoby mi również na możliwości optymalizacji systemu pod kątem baterii (często muszę oddalić się z laptopem od źródła zasilania)
-sporadycznie chciałbym odpalić na nim jakąś gierkę (głównie GTA V)

Zastanawiam się nad Linux Mint, openSUSE ewentualnie Ubuntu - czy te dystrybucje różnią się od siebie znacząco, czy może dla mnie jako dla nowego użytkownika różnić się będą tylko szatą graficzną?
A może jednak polecicie coś innego?

Pozdrawiam

pavbaranov

Cytat: P@weu w Lipiec 22, 2021, 11:00:55 AM
-komputer używany na codzień (internet) i do pracy/nauki (głównie arkusze kalkulacyjne)
Jedno krótkie pod rozwagę. Jeśli używasz arkuszy kalkulacyjnych w pracy, to na 100% jest to excel, a jeśli tak, to pominąwszy próby uruchomienia MSO przez WINE oraz jako aplikacji webowej, zapomnij o dobrej kompatybilności rozwiązań zamiennych (np. LO) dla excela. W prostych rzeczach jeszcze się sprawdzą, ale wyłącznie w prostych. Wszelkie makra itp. itd., niekiedy nawet jakieś funkcje, zwłaszcza bardziej skomplikowane... to się nie powiedzie.

Jeśli chodzi o wybór dystrybucji - zasadniczo dowolną ten komputer udźwignie, a zatem po prostu zainstaluj sobie (nawet na wirtualce, choć tu lubi przymulić i efekt nie będzie miarodajny, jeśli chodzi o wydajność) kilka dystrybucji i sprawdź, która z nich jest dla Ciebie najlepsza jeśli chodzi o pracę. Najlepiej sprawdzić kilka różnych środowisk (KDE/Plasma, XFCE, GNOME; te są chyba najpopularniejsze, a zatem wsparcie ze strony użytkowników lepsze). Potem - po wyborze DE - zastanowimy się, która dystrybucja oferuje je najlepiej poukładane.
Reszta, o czym piszesz, jest do zrobienia zawsze.

PomPom

Ubuntu LTS, tj. 20.04. Możesz je przetestować bez instalacji, to sobie zobaczysz, jak to działa, i może przy okazji jak LibreOffice daje radę z plikami, z którymi masz do czynienia.

Mint to jedna z dystrybucji, z którą miałem najwięcej problemów, więc nie mogę go polecić.
OpenSUSE może się sprawdzić, ale nie musi. Na pewno będzie wymagało więcej poszukiwań i drobnego "zarządzania", tj. ogarniania jakichś drobnych rzeczy, które nie działają po myśli lub wymagają dodatkowych kroków.
myk byle jak jako tako

pavbaranov

Cytat: PomPom w Lipiec 22, 2021, 08:55:33 PM
OpenSUSE może się sprawdzić, ale nie musi. Na pewno będzie wymagało więcej poszukiwań i drobnego "zarządzania", tj. ogarniania jakichś drobnych rzeczy, które nie działają po myśli lub wymagają dodatkowych kroków.
Na pewno? :)

PomPom

myk byle jak jako tako

pavbaranov


ciubaka

Pawle, PomPom ma rację. Inaczej się go obsługuje, wszyscy o tym wiemy, nawet ja, pomagałeś mi w ogarnięciu Gecko onegdaj, dla początkującego jest średnio przyjazny.
Koledze Innemu Pawłowi polecam Xubuntu, MX lub Sparky.
Niektórzy mówią że ten ostatni jest za trudny.
Mnie dziwi to, ale niektórzy też twierdzą że Suse jest proste.
Co kto woli.
Można i Minta używać, on ma super forum, ale mi też spłatał kilka psikusów...

pavbaranov

Pełna zgoda: inaczej go się obsługuje, ale tylko dla kogoś, kto ma już przyzwyczajenia z innej dystrybucji. Dla kogoś, kto pierwszy raz zobaczy jakąś dystrybucję, to będzie on tak samo inny, jak każda inna dystrybucja w stosunku do obecnie wykorzystywanego Windowsa.

Piotr_1988

Ja polecam distra a rodziny Fedora-RHEL, gdyż działają i nie sprawiają kłopotów - oczywiście należy czytać dokumentację. Dla domowego użytkownika zazwyczaj właściwa powinna być Fedora. Oracle Linux nie polecam, gdyż będzie stosunkowo trudniejsze dla początkującego. Jakbyś jednak P@weu pragnął distra o długim wsparciu, Oracle Linux będzie niezniszczalny i sprawny - zaprawdę niezawodniejszy od konkurenta-Debiana, choć możliwości instalacji oprogramowania na Oracle Linux są nieco ograniczone w porównaniu do Debiana. Na Fedorze tymczasem zainstalujesz praktycznie co chcesz (oczywiście z tego co w ogóle chodzi na Linuxie).
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

Zobacz najnowsze wiadomości na forum