Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jak uniemożliwić programom zawieszanie komputera

Zaczęty przez Kancermeister, Lipiec 15, 2021, 10:47:47 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Kancermeister

Problem wygląda tak:
Podczas pracy, w pewnym momencie jakiś program przestaje reagować. Chcę wydać polecenie zamknięcia, ale orientuję się, że jedyne co mi zostało, to poruszanie myszką... która wkrótce także zamiera i mogę jedynie zrobić twardy reset.

Tak, próbowałem uruchamiać dziadostwa z terminala, ale gdy dojdzie do tego, co opisywałem, terminal też już nie reaguje.
Nawet zalogowanie się z drugiej konsoli jest niemożliwe: tekst nie wchodzi z klawiatury.

W związku z tym mam już ustawiony na stałe fsck, ale nie jest to optymalne rozwiązanie. Wolałbym, aby programy nie mogły zawłaszczać dla siebie całego komputera, niezależnie od tego jak bardzo niechlujnie zostały napisane.

Moje pytanie brzmi: jak uniemożliwić programom uruchamianym ręcznie po zalogowaniu się, przejmowanie takiej ilości zasobów, że praca staje się niemożliwa.


Piotr_1988

Programy zostały niechlujnie napisane, czy może masz za mało pamięci/ za wiele naraz otwierasz? Użycie zasobów ogranicza narzędzie ulimit.
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

rzax666

earlyoom prosty w obsludze  ... xkill w skrotach klawiszowych tez sie przydaje  8)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum