Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Bitlocker - Symantec Endpoint Protection

Zaczęty przez ciubaka, Lipiec 07, 2021, 09:50:19 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

ciubaka

Dzień dobry.
Mam nowy komputer w pracy, na nim W10.
Lenovo T590, Intel(R) Core(TM) i7-8665U CPU @ 1.90GHz   2.11 GHz, 16 GB RAM.
Laptop ma dysk SSD pół TB, szyfrowany funkcją Bitlocker.
Szyfrowanie to jest wyłączone, nigdy nie było przeze mnie aktywowane.
Wszelkie próby wejścia na dysk z poziomu Lubuntu i Xubuntu są niemożliwe, pojawia się żądanie PIN, gdy klikam bez wpisywania go pada odpowiedź, że błędne hasło.
Czy ktoś może wie dlaczego?
Czy powinienem ustawić PIN z poziomu W10 i potem Lubuntu/Xubuntu będą miały dostęp?
Czy jest jakiś inny sposób?
Osobiście wolałbym nie uruchamiać szyfrowania tego dysku, nie jestem zwolennikiem teorii spiskowych, nadmiar PINów mnie męczy.
Ale chciałbym też móc wejść na dysk spoza W10, tak na wszelki wypadek.
Uprzejma prośba o pomoc.
PS. Odrębnym tematem jest to, że jedynie Ubunciaste się uruchamiają z pena. Ale kiedyś gdzieś coś przeczytałem, że te nowe komputery mają jakieś specjalne certyfikaty, i tylko Canonical je spełnia. Szkoda ...

microsofter

Cytat: ciubaka w Lipiec 07, 2021, 09:50:19 AM
Laptop ma dysk SSD pół TB, szyfrowany funkcją Bitlocker.
Szyfrowanie to jest wyłączone, nigdy nie było przeze mnie aktywowane.
Nie rozumiem, czy BitLocker jest w uzyciu, czy nie.

Moze Ubuntu jest w stanie rozpoznac zaszyfrowany dysk i dlatego prosi o haslo do niego? To oznacza, ze masz aktywne szyfrowanie. Windows nie prosi o haslo, bowiem wyrecza cie modul TPM.

A moze to jest haslo z BIOS? Moze Windows nie prosi o nie, bo producent dolozyl mu jakis soft, ktory to automatyzuje. Wejdz w BitLockera w panelu sterowania i bedziesz wiedzial, co jest grane. Tak to mozemy tylko zgadywac.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

ciubaka

Bitlocker jest wyłączony.
Ale gdy wszedłem w Menadżera dysków i głębiej, w ustawienia i zabezpieczenia, to widzę że  Adminowie zdaje się założyli jakieś ograniczenia dostępowe, niestety.
Nie jestem w stanie, ani nawet nie chcę tego zdejmować, bo tak jak napisałem - to laptop pracowniczy i do pracy głównie ma służyć.
Trudno, nie będę miał dostępu z zewnątrz spod Buntu, a bywało takie coś na starym laptopie pomocne :-(

microsofter

Cytat: ciubaka w Lipiec 08, 2021, 10:11:43 AM
Ale gdy wszedłem w Menadżera dysków i głębiej, w ustawienia i zabezpieczenia, to widzę że  Adminowie zdaje się założyli jakieś ograniczenia dostępowe, niestety.
Obstawiam co innego. Od dluzszego czasu, wszystkie klienckie wersje Windows maja wylaczone konto Administratora. Mozesz utworzyc inne konta, okreslane jako konto typu administratora. Jedno zawsze tworzone jest w czasie instalacji systemu. Niby to sa konta z uprawnieniami administratora, naleza do grupy Administratorzy. W rzeczywistosci, podlegaja roznym ograniczeniom. Tylko prawdziwe konto admina, to o nazwie Administrator, pozwala na pelna kontrole nad OS.

W sieci jest wiele poradnikow, jak dostac sie na to konto. Nie bede tutaj ich dublowal, zwlaszcza na forum unixowym. Zaloguj sie jako prawdziwy Administrator, a dopiero zobaczysz, co traciles.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

Zobacz najnowsze wiadomości na forum