Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

najlepszy backup OS?

Zaczęty przez microsofter, Czerwiec 06, 2021, 06:07:05 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

microsofter

Musze zrobic kopie zapasowa partycji root.  Juz raz prawie rozwalilem system, w czasie konfiguracji grafiki. Zastanawiam sie, czy lepiej uzyc ufsdump czy generycznego dd? Jakie zalety i wady maja w praktyce te narzedzia? Dd wiadomo, pomylka w argumentach jest potencjalnie zgubna.

Czy obraz slica / wykonany w single user mode bedzie prawidlowy, czy koniecznie musze uruchamiac instalatora z DVD?
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

robson75

Osobiście do robienia snapshotów używam timeshift, (i muszę przyznać, że niejednokrotnie mi uratował dupę) nawet jak uwalisz system, to wystarczy uruchomić jakieś liveISO, zainstalować timeshift, uruchomić i przywrócić system.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

microsofter

A przyznam sie bez bicia, ze nie slyszalem o nim. Wczesniej czytalem o takich programach, jak SuperTar, Lone Tar czy Bacula. Widze, zeby przywrocic tym Timeshiftem, to trzeba jakos zainstalowac go w liveiso? Wyglada na to, ze u mnie nie nada sie. Mam w instalatorze opcje odpalenia wiersza polecenia, ale to chyba nie jest liveiso. Tak mi sie wydaje.

Sprobuje uzyc ktoregos z narzedzi obecnych w OS. Zastanawiam sie, czy wybrac ufsdump, dd czy cpio. Chyba wezme ten pierwszy. Nastepnie przerzuce dumpa do wirtualki i sprobuje przywrocic. Jesli system wstanie, to bedzie wiadomo, ze ogarnalem temat.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

robson75

Cytat: microsofter w Czerwiec 07, 2021, 02:04:52 AM
Widze, zeby przywrocic tym Timeshiftem, to trzeba jakos zainstalowac go w liveiso?
Ale tylko w wypadku gdy Ci obecny OS nie wstanie, a tak to nie ma konieczności uruchamiania liveISO, i ponownej instalacji timeshifta.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

Nie jestem przekonany czy dla BSD istnieje TimeShift, skoro to: "System restore tool for Linux."
Nie znam się na BSD, ale obiło mi się o uszy, że funkcjonalność taka jak np. w brtfs jest tu dostępna OTB. Zob.:
http://freebsd.ai-line.com/pl/backup-dump-restore/
http://www.wonkity.com/~wblock/docs/html/backup.html
https://community.spiceworks.com/topic/2197273-backup-solutions-for-freebsd
https://docs.freebsd.org/en/books/handbook/disks/#backup-basics
Wprawdzie dotyczy to FreeBSD, ale pewnie w innych jest podobnie.

microsofter

Bardzo przepraszam, jesli wprowadzilem w blad co do distra. Postawilem sobie Solarisa. Pisze w dziale Inne BSD, bo nie widze lepszego. Serdecznie dziekuje za linki, oczywiscie wieczorem je przejrze. Wiele rzeczy zwiazanych z UFS moze dzialac podobnie, jak w FreeBSD.

Cytat: pavbaranov w Czerwiec 07, 2021, 12:35:05 PM
Nie znam się na BSD, ale obiło mi się o uszy, że funkcjonalność taka jak np. w brtfs jest tu dostępna OTB.
Pewnie chodzi ci o ZFS. Ja mam UFS. Zeby postawic go na ZFS, to juz wyzsza szkola jazdy. Zostawiam sobie nauke tej kwestii na pozniej.

Cytat: robson75 w Czerwiec 07, 2021, 11:47:30 AMAle tylko w wypadku gdy Ci obecny OS nie wstanie, a tak to nie ma konieczności uruchamiania liveISO, i ponownej instalacji timeshifta.
No jak juz backup, to cos pewnego, na wszystkie okolicznosci. Kto wie, co da rade odstawic taki poczatkujacy root jak ja.
Moglbym uzyc innego distra do restore, ale nie chce robic sobie metliku w glowie. Wolalbym nie tykac innych dystrybucji, dopoki konkretnie nie odnajde sie w Solarisie. Na razie napotykam na rozne ,,problemy dnia codziennego", sytuacje, ktorych nie przecwiczylem pod VM.

Dziekuje za podpowiedzi. Napisze, jak juz zrobie ten backup. W najgorszym razie uzyje dd. To musi zadzialac, niezaleznie od OS.

ps. Nie gniewajcie sie za brak polskich liter. Uzywam XSun.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

PomPom

XSun aby nie został porzucony?
Ogólnie żeś poleciał od razu na grubo. Ja chciałem OpenBSD, ale wydajność przy multimediach ma żadną.
myk byle jak jako tako

microsofter

Cytat: PomPom w Czerwiec 07, 2021, 02:57:37 PM
XSun aby nie został porzucony?
Chyba masz racje. Zdaje sie, ze najnowsze wydania Solarisa maja juz tylko Xorg. Ja mam jeszcze ten luksus, ze mam obydwa i moge przelaczac sie.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

microsofter

#8
Zapomnialem, jak dziala cpio, a dd jest ,,glupie" - kopiuje wszystko jak leci. Slaby pomysl dla partycji zapelnionych w niewielkim stopniu. Za to ufsdump wyglada sensownie:
CytatThe backup done by the ufsdump command does not copy free blocks, nor does it make an image of the disk slice.
Pozostaje zadbac o spojnosc zrzucanej partycji, bowiem
CytatWhen ufsdump is running, the file system must be inactive; otherwise, the output of ufsdump may be inconsistent and restoring files correctly may be impossible. A file system is inactive when it is unmounted or the system is in single user mode.

Przechodzimy w single user mode, a skoro Solaris ma snapshoty, dodatkowo wykorzystujemy to rozwiazanie, np.:
fssnap -F ufs -o bs=/export/home/root.snp /
do dziela:
ufsdump 0fban /export/home/.osbackup/osbackup.dmp 512 /export/home/.osbackup/osbackup.cat /dev/rfssnap/0
I po bolu. Kasujemy snapshot, odpalamy GUI i zapominamy o temacie. Prawda, ze proste? Mozna jeszcze sprawdzic, czy restore widzi zawartosc:ufsrestore -tf /export/home/.osbackup/osbackup.dmp

Jeszcze tylko jutro wrzuce to w wirtualke, uruchomie shell z instalatora i zrobie test przywracania.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

rzax666

mc daje rade .... i prosty w obsludze ...

Zobacz najnowsze wiadomości na forum