Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Wróciłem, bo zgłupiałem

Zaczęty przez Rockmaniak, Maj 25, 2021, 03:44:15 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Rockmaniak

No siema!
W sumie kilka lat siedzę na linuksie mincie który do tej pory mi starczał i na nic nie narzekałem, ale zaczynam rozwijać swoje umiejętności jeśli chodzi o szeroko pojęte komponowanie oraz przekładanie nut na system binarny (tak wiem, nie do końca binarny ale chciałem by każdy zrozumiał o co mi chodzi).
No więc przydadzą się dodatkowe narzędzia do tworzenia muzyki, itp itd sterowniki i takie tam. Ciekaw jestem waszych opinii nt. kilku distro:

Ubuntu Studio
Sparky Multimedia
Linux AV

Ktoś korzystał z nich i wie coś więcej ode mnie? oczywiście testuje sobie tyle ile mogę w wersjach live, jednak opinie z zewnątrz również się przydadzą
Otwieram dyskusję

WunderWungiel

Narzędzia możesz doinstalować bezpośrednio. Poszukaj w Menedżerze Oprogramowania programów, opcjonalnie możasz zainstalować Wine i jakiś program Łindołsowski ( ;) ) mieć na Mincie

pavbaranov

Praktycznie każda dystrybucja Ci to zapewni, a jak napisał @WunderWungiel - jedyne co należy, to zainstalował jakiś program, którego potrzebujesz.
Ubuntu Studio ma o ile pamiętam kernel w wersji RT. O ile wiem, to on głównie przydaje się przy obróbce AV, wykorzystywaniu komputera w charakterze "instrumentu muzycznego", kontrolera innych, procesora dźwięku itp. Kernel tego typu również możesz zainstalować w zasadzie w każdej dystrybucji. Niekiedy będziesz musiał go skompilować i całkiem dobrze, bo wówczas dostosujesz go pod siebie i pod swój komputer.
O jakie sterowniki Ci chodzi bóg raczy wiedzieć, ale jeśli do tej pory są obsługiwane wszelkie peryferia z których korzystasz (a nic nie napisałeś, by było inaczej), to raczej niczego w tym zakresie nie potrzebujesz.
Linux AV jest oparty o Debian Buster, stąd też istnieje możliwość, że jeśli masz bardzo nowy komputer czy peryferia, to on po prostu tego nie obsłuży (brak sterowników w istocie, ale nie tych zewnętrznych, a tego co wbudowane w kernel, bo tak to najczęściej w linuksie wygląda). Sparky Multimedia - nie wiem, o którego Debiana jest oparty; jeśli o Stable, to również o Buster, zatem ta sama uwaga jak w przypadku Linux AV. Jeśli jednak nie masz najnowszych wersji sprzętu, to używaj czego chcesz.

PomPom

#3
A powiedz nam, z jakich narzędzi korzystasz? Tak w ślepo to Ubuntu Studio wydaje się być sensowną opcją, jeżeli już bardzo chcesz zmienić dystrybucję.
Znam tylko jedną osobę, co robi muzykę na Linuxie i jest to koleś z YT o nicku unfa. Zobacz sobie jeszcze forum: https://linuxmusicians.com/
Wydaje mi się, że przy pracy z muzyką wszystkie dystrybucje możesz potraktować jako jeden wielki Linux, stojący obok Windows i MacOS. Nie ma co siepać się z systemem na siłę, gdy najważniejsza ma być muzyka.

EDIT. Dodatkowo https://youtu.be/vgrqMv3Lzfk
myk byle jak jako tako

microsofter

Ubuntu Studio 9.x było ciekawą dystrybucją, gdyż posiadało real-time Linux kernel. Od wersji 12.x jest tylko low-latency kernel.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

Fibogacci

Najnowszy/ostatni AV Linux jest oparty na MX Linuksie, który jest oparty na Debian Buster. To oznacza, że dostępne są nowsze sterowniki i kernele niż w Debian Buster, co powinno pozwolić na obsługę nowszych sprzętów.

Tutaj więcej o tej wersji AV Linux na kanale Świat Linuksa:
https://www.youtube.com/watch?v=qUUYW6G6a_s

Zobacz najnowsze wiadomości na forum