Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

MX KDE 19.3: Hasło roota nie działa jako hasło sudo

Zaczęty przez luka7007, Maj 21, 2021, 11:00:34 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

luka7007

Właśnie zainstalowałem na starym laptopie MX Linux KDE 19.4. Ponieważ nie wykrywa mi żadnej sieci WIFI chciałem zrestartować network-manager. Niestety wymagane jest hasło sudo, które okazuje się nie być hasłem root, które ustawiłem podczas instalacji. Próbowałem przejść sudo bez hasła oraz z hasłem "root". Bez powodzenia. Ktoś wie jakie jest hasło sudo??? Pamiętam, że w wersji 19.2 działało hasło roota, ale chyba coś się zmieniło...

pavbaranov


luka7007

Masz na myśli hasło SU? Ale jakie ono jest? Nie ustawiałem takiego hasła podczas instalacji.

PomPom

Hasło do sudo to hasło do twojego konta użytkownika.
myk byle jak jako tako

pavbaranov

ZU = Z(wykły) U(żytkownik), czyli hasło Twojego logowania się do systemu. Jeśli masz poprawnie zainstalowany system, czyli z jakimś ZU, to masz jego hasło (podawane np. przy logowaniu) oraz możesz mieć hasło roota (niektóre systemy nie miewają, nie wiem jak w przypadku MX). Dzięki sudo ZU uzyskuje uprawnienia do działania jako root, stąd podajesz jego hasło.

luka7007

OK. Więc w MX jest hasło ZU i roota. Hasło roota jak napisałem nie działa. Hasła ZU nie mam (można było zostawić puste). Próbowałem użyć hasła ZU poprzez kliknięcie enter (żeby odzwierciedlić brak hasła), kiedy byłem o nie pytany w konsoli po próbie sudo... . Użytkownik jest jeden - ja - ten co przed chwilą to zainstalował.

luka7007

OK. Ustawiłem hasło ZU zaznaczając opcję autologowania i działa. Dzięki za pomoc!

Zobacz najnowsze wiadomości na forum