Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Arch - dodanie użytkownika do sudoers

Zaczęty przez Armalat, Maj 18, 2021, 12:16:46 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Armalat

Zainstalowałem niedawno Archa, z pomocą wiki i innych poradników poradziłem sobie ze wszystkim, oprócz sudo. Postępowałem również zgodnie z Wiki, a więc visudo, odkomentowałem odpowiednie linie, zapisałem poprzez :wq. I nic to nie dało. Sądzę, że pomijam jakiś krok, ale nie potrafię sobie z tym poradzić. Chciałbym otrzymać przynajmniej poradę, gdzie szukać rozwiązania.

pavbaranov

Tak na szybko: przetworzyłeś plik sudoers (tj. po zmianach wczytałeś go ponownie, bądź zresetowałeś komputer)?

Armalat

Tak, wczytywałem go ponownie, żeby sprawdzić, czy zmiany się zapisały, komputer też ponownie uruchamiałem. Później siądę przy kompie, to podam może zawartość sudoers. Może trzeba nadać jakieś prawa użytkownikowi?

pavbaranov

"Wczytałeś", tzn. przebootować komputer lub użyć source.
Co obecnie pokazuje cokolwiek z poleceniem sudo? Zamiast pliku sudoers, jak na razie pokaż odpowiedź jaką generuje system.

Armalat

sudo nano
[sudo] hasło użytkownika mariusz:
mariusz nie występuje w pliku sudoers. Ten incydent zostanie zgłoszony.

pavbaranov


robson75

Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Armalat

Dzięki za pomoc. Tak jak myślałem, pominąłem jeden krok. Sprawdziłem ten link, nie dodałem siebie do grupy wheels. Wystarczyło wykonać # usermod --append --groups wheel example_user i sudo działa. Problem rozwiązany

Zobacz najnowsze wiadomości na forum