Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Toshiba satellite c660-108

Zaczęty przez JimyRon, Maj 16, 2021, 02:17:35 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

JimyRon

Cześć wszystkim czytającym.
Od dłuższego czasu zastanawiam się nad przejściem z "topowego" systemu operacyjnego, właśnie na linuxa.
Swoją przygodę z tym środowiskiem chcę zacząć od laptopa Toshiba satellite-c660-108. Poniżej podaję jego specyfikację, dla ułatwienia sobie i wszystkim czytającym.

Satellite C660-108
PART NUMBER:  PSC0QE-00500CEN
Windows® 7 Home Premium 64-bit (pre-installed, Toshiba-HDD recovery)
Intel® Core™ i3-370M Processor
39.6cm (15.6") , Toshiba TruBrite® HD TFT High Brightness display with 16 : 9 aspect ratio and LED backlighting
Hard disk 320 GB
Black finish with textured pattern and black keyboard
3,072 (2,048 + 1,024) MB, DDR3 RAM (1,066 MHz)
Intel® Graphics Media Accelerator HD
maximum life : up to 5h15min (Mobile Mark™ 2007)
weight : starting at 2.54 kg
W x D x H : 380.5 x 254.0 x 28.0 (front) / 35.6 (rear) mm

Wertując sieć, nie sposób w artykułach o wyborze linuxa, natknąć się na sugestie, by dystrybucja na jaką się zdecydujemy, odpowiadała parametrom, sprzętu na jakim będziemy chcieli z niej korzystać. Dodam że laptop ma służyć do normalnego użytkowania (przede wszystkim obsługa sieci, słuchanie muzyki, możliwość napisania tekstu, zrobienia prezentacji, obejrzenia filmu) raczej takie typowe zastosowanie.
Będę bardzo wdzięczny za czas i zaangażowanie poświęcone mojemu wpisowi.
Z góry dziękuję.

pavbaranov

Cóż. Z tych danych wynika jedynie typ procesora oraz ilość RAM i wielkość dysku. Jeśli dobrze widzę, to jest to Intel 3 generacji, czyli sprzed bodaj 8 lat. Uruchomisz na tym każdą współczesną dystrybucję. Z procesorem, grafiką (wbudowaną) - problemów nie będzie. O pozostałych urządzeniach wbudowanych w ten komputer nie wiemy nic. Jeśli nie została tam zabudowana jakaś totalna egzotyka, oraz jeśli jeszcze ma ona wsparcie (winna mieć), to i ona winna być obsługiwana.
Ilość RAM, słaby procesor jak na współczesne standardy, determinuje jakąś lżejszą dystrybucję. Zacząłbym od np. Xubuntu czy Lubuntu i być może jeszcze Ubuntu MATE, bądź Fedorę z Xfce lub LXQt (to jest w "Spins" na stronie Fedory). Plasma na tym pójdzie, bo wbrew powszechnej opinii - najczęściej osób, które z niej nie korzystają - nie jest aż tak zasobożerna, a są sposoby, by ją bardzo, ale bardzo okroić z apetytu. To jednak tylko wówczas, gdy uznasz, że Plasma jest dla Ciebie być, albo nie być.
Jeśli jesteś hardcorowcem z zamiłowania, to zgodnie z przysłowiem, że niezależnie jakiej dystrybucji używasz, to i tak na Archu skończysz, możesz się oczywiście pobawić i w niego. Tu jednak jest to "układanka z klocków lego" i sam będziesz musiał sobie ten system ustawić. Są możliwości jak instalacja jakiejś dystrybucji pochodnej (np. Endeavour, czy Garuda bądź Acro), są też łatwiejsze instalatory Archa (polecić mogę AnarchyInstaller).
Na początek - zainstaluj sobie jakieś dowolne dystrybucje z różnymi środowiskami (Xfce, MATE, LXQt/LXDE itd.) na jakiejś wirtualce - przyglądnij się jak to wygląda, jak się obsługuje. Któreś DE Ci spasuje, a wówczas po prostu wg dowolnego wyboru instaluj coś z rodziny Ubuntu (może być nawet Mint, choć tego ja unikam jak ognia), Fedory lub co Ci się spodoba. Ważne, by było popularne oraz by miało dokumentację i to dodatkowo w takim języku, jaki rozumiesz.

Piotr_1988

Cytat: pavbaranov w Maj 16, 2021, 02:40:07 PMJeśli jesteś hardcorowcem z zamiłowania, to zgodnie z przysłowiem, że niezależnie jakiej dystrybucji używasz, to i tak na Archu skończysz, możesz się oczywiście pobawić i w niego. Tu jednak jest to "układanka z klocków lego" i sam będziesz musiał sobie ten system ustawić. Są możliwości jak instalacja jakiejś dystrybucji pochodnej (np. Endeavour, czy Garuda bądź Acro), są też łatwiejsze instalatory Archa (polecić mogę AnarchyInstaller).
Arch wprowadził niedawno prosty w obsłudze instalator:
https://www.muylinux.com/2021/04/05/arch-linux-archinstall/
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

pavbaranov

Piotr - wiem, ale i tak Archa układasz pod siebie i sprzęt, który masz. No i trzeba się przyzwyczaić, że tu nikt za użytkownika nie myśli w przeciwieństwie do całego mainstreamu (niezależnie, czy linuksowego, czy nie).

PomPom

myk byle jak jako tako

ciubaka

Może być UM, Xubuntu też jak najbardziej, ale chyba MX byłby najbardziej na miejscu. Jak troszkę okrzepnie - Sparky. Tych innych na M, tych forków z forków bym nie brał osobiście.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum