Dystrybucje Linux > Arch

[ROZWIAZANY]dodanie chaotic-aur

(1/7) > >>

ciubaka:
Zrobiłem wg wątku Janka oraz drugiego Kolegi, metodą Roberta i Pawła dodając wpisy do /etc/pacman/conf. I potem podaję klucz w terminalu, aon do mnie tak:

[root@anarchy:~]# sudo pacman-key --keyserver keys.mozilla.org -r 3056513887B78AEB
error: config file /etc/pacman.conf, line 1: All directives must belong to a section.
error parsing '/etc/pacman.conf'
==> BŁĄD: Nie masz wystarczających uprawnień, aby odczytać zestaw kluczy pacman.
==> Użyj 'pacman-key --init', aby poprawić uprawnienia zestawu kluczy.
[root@anarchy:~][1]#  pacman-key --keyserver keys.mozilla.org -r 3056513887B78AEB   
error: config file /etc/pacman.conf, line 1: All directives must belong to a section.
error parsing '/etc/pacman.conf'
==> BŁĄD: Nie masz wystarczających uprawnień, aby odczytać zestaw kluczy pacman.
==> Użyj 'pacman-key --init', aby poprawić uprawnienia zestawu kluczy.

Dlaczego on nie chce przyjąć klucza i do mnie mruczy zamiast dodać chaotic-aur do repo?
Pozdrawiam.

pavbaranov:
Czytaj to co do Ciebie pisze system. Przede wszystkim:
--- Kod: ---error: config file /etc/pacman.conf, line 1: All directives must belong to a section.
--- Koniec kodu ---
- czyli masz sknocony pacman.conf, albowiem:
--- Kod: ---error parsing '/etc/pacman.conf'
--- Koniec kodu ---
. Dodatkowo: nazwa Twojego komputera wskazuje, że działasz na koncie admina (wciąż), zob.:
--- Kod: ---[root@anarchy:~]
--- Koniec kodu ---
. Wskazuje na to też prompt ("#"). Z konta roota następnie odpalasz sudo. To już kompletne pomieszanie z poplątaniem.

1. Zrób porządek z systemem poprzez:
a. poprawienie zawartości /etc/pacman.conf
b. stworzenie normalnego użytkownika (używanie linuksa na koncie root do codziennej pracy jest za przeproszeniem idiotyzmem)
c. jeśli chcesz (bo to nie jest obligatoryjne) - dodaj się (po wykonaniu punktu powyżej) do sudoers

2. Dopiero po wykonaniu pkt. 1 jest sens się nad tym zastanawiać. Jak na razie masz źle skonfigurowany system.

robson75:
Przede wszystkim dodaj siebie jako usera do systemu, bo inaczej to nie ma najmniejszego sensu

--- Kod ---https://wiki.archlinux.org/title/Users_and_groups#Example_adding_a_user
--- Koniec kodu ---

PomPom:
Dodaj użytkownika, a jak nie wiesz co poprawić w pacman.conf, to wrzuć jego zawartość tutaj.

ciubaka:
Usera dodam, a pacmana konfig mam chyba dobrze, bo przeniosłem go żywcem z konfigu Roberta, gdy podawał go Jankowi na tym forum z rok czy dwa temu.
Wtedy gdy Janek tak ładnie z Archem walczył, a ja sobie z tego robiłem podśmiechujki, występując niczym Wujek Dobra Rada.
No to teraz sam mam za swoje.
Konfig Roberta winien być dobry, nigdy się na jego instrukcjach nie zawiodłem, nie ważne w jakiej dystrybucji, tyle że haseł uruchomienia nie przyjmuje, niezależnie z sudo czy bez (bo przecież po co mi sudo, skoro jestem na prawach root).
Jeszcze to poćwiczę, nie poddam się tak łatwo :-)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej