Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Menadżer pakietów w trybie graficznym

Zaczęty przez ciubaka, Maj 09, 2021, 10:54:39 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Piejanto

#75
@robson75
@pavbaranov

Dzięki za info o Pamacu. Miałem poprzednio Pamac-classic, ale skoro się wysypał, czas na przyzwyczajenie sie do Octopi.
Zainstalowałem Octopi według porady Pawła, czyli

[pak -SA alpm_octopi_utils-dev]
a po instalacji
[pak -SA octopi-dev]

Na koniec doinstalowałem za pomocą Octopi:
[octopi-notifier-qt5.]

Znów wszystko mi chodzi pięknie, chociaż pamac-classic (według mnie) był ładniejszy graficznie. Ale to akurat najmniej ważne.

Aha.... usunąłem wkurzające mnie [Pakiety] czyli [gnome-packagekit]. Jest ulga.
Niestety pozycja [Pakiety] pozostała w [/Menu/System/Pakiety] chociaż po kliknięciu pokazuje się informacja, że pozycji nie ma. Nie wiem jak usunąć, ale to już chyba nie jest wielki problem. 


Dzięki za pomoc.
Zdrowia.



robson75

Pamac-classic to jest zupełnie inna bajka niż pamac-aur.
Niejaki Cromer, czyli deweloper pamac-classic napisał
https://git.cromer.cl/cromer/pamac-classic/issues/9
Czyli przystosowanie go do nowego pacmana może trochę potrwać.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

robson75

Cytat: Piejanto w Czerwiec 11, 2021, 02:42:46 PM
Niestety pozycja [Pakiety] pozostała w [/Menu/System/Pakiety] chociaż po kliknięciu pokazuje się informacja, że pozycji nie ma. Nie wiem jak usunąć, ale to już chyba nie jest wielki problem.
A sprawdź w
/home/.local/share/applications
czy tam nie siedzi. Jeżeli tak, to wystarczy usunąć.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

ciubaka

Podmiana pliku pamac.config wg opisu Pawła pomogła. Nie ma błędu wersu 34, wszystko działa. Dodanie repo chaotic-aur tak jak pisał Robert nie wymaga kluczy. Jest znowu fajnie. Octopi  działa. Pamac nadal nie, bo pozostawiłem jednak te pogardzane tutaj Pakiety. Ale skoro twórca Anarchy je tu wsadził to niech sobie będą, on wie po co to zrobił, nie bez powodu pewnie przecież. Dziękuję i pozdrawiam.

robson75

Cytat: ciubaka w Czerwiec 14, 2021, 08:14:10 AM
Octopi  działa. Pamac nadal nie
Pamac-classic nie działa, ale już pamac-aur działa.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Piejanto

#80
FAŁSZYWY ALARM.
WYCOFUJĘ PONIŻSZE. PO RESECIE OCTOPI ZGŁOSIŁO SIĘ NA ZIELONO.


Mam Archa XFCE na laptopie Asus

Po wierzgnięciu Pamaca mam zainstalowane Octopi. Do dziś było OK, ale właśnie dziś po aktualizacji (bardzo niewielkiej)  robionej Pacmanem i Pak-iem, Octopi pokazuje mi, że jest aktualizacja.
Bardzo niewielka bo 6 pakietów ma 00,0 B (??), ale jest i świeci mi się na czerwono.
Dlatego robiłem aktualizację mirrorów Reflectorem, ale Reflector pokazywał mi ostrzeżenia, że pobieranie w dwóch przypadkach się nie powiodło, bo został przekroczony czas oczekiwania.
No, to  zaktualizowałem mirrory poleceniem [pak -m --disable-download-timeout] i mi powiedział, że zaktualizowano.
Następnie poleciłem[pacman -Sy] i następnie [pacman -Su]. Aktualizacja przebiegła pomyślnie ale Octopi świeci mi na czerwono. Pomyślałem, że może w tzw. międzyczasie, coś się pojawiło, więc zrobiłem następną aktualizację [pak -Syu --disable-download-timeout].
Po aktualizacji Pak-iem mam informację, że nie ma nic do zrobienia, a Octopi twierdzi coś innego.

Octopi świeci na czerwono i pokazuje 6 plików do aktualizacji. Wygląda to tak :

informacja Pak-a :

pak -Syu --disable-download-timeout         

:: Synchronizowanie baz danych z pakietami...
core is up to date
extra is up to date
community is up to date
chaotic-aur is up to date
:: Rozpoczynanie pełnej aktualizacji systemu...
nie ma nic do zrobienia


informacja Octopi :

chaotic-mirrorlist-20210620-1
graphviz-2.47.3-1
libconfig-1.7.3-1
libhandy-1.2.3-1
libva-2.12.0-1
qt5-base-5.15.2+kde+r199-1


W zasadzie niby nic, ale niepokoi.
Czy powinienem przyklepywać aktualizację Octopi, czy ignorować?

FAŁSZYWY ALARM. PO RESECIE OCTOPI ZGŁOSIŁO SIĘ NA ZIELONO.




robson75

Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

Dziwny problem i wygląda na jakiś problem z octopi/octopi-notifier. Jeśli wystąpi ponownie, to masz proste rozwiązanie:
pak -Q nazwa_paczki i sprawdź w jakich wersjach masz w systemie. Jeśli te, które podaje do aktualizacji octopi, to należałoby problem zgłosić. Inna sprawa, że mieszasz menedżery paczek.
PS: Dobra rada: uruchom sobie notyfikacje o nowych paczkach w pak i będzie po kłopocie.

robson75

Jak pisze Paweł, najlepszym sposobem do powiadamiania o aktualizacjach jest pak, wystarczy zainstalować auracle-git i aktywować
Powiadomienia o aktualizacjach
systemctl --user enable --now pak-checkupdates.timer
Powiadomienia o nowej wersji paczki w AUR
systemctl --user enable --now pak-auracle.timer
Chociaż osobiście mam tylko włączoną drugą pozycje, bo o aktualizacjach powiadamia mnie conky.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

Gwoli ścisłości - auracle-git nie jest niezbędne dla notyfikacji co najmniej z repo i z POLAUR. O ile pamiętam, wyłącznie dla AUR (jak na razie).

Piejanto

@pavbaranov
@robson75

W sprawie dziwnego problemu z Octopi.
Napisałem, bo się z tym spotkałem. Następny taki problem-nieproblem, to zauważyłem, że Octopi często zgłasza mi nowe aktualizacje, dopiero po tym, jak już wklepałem [pak -Syu],  a wcześniej świeci na zielono.
W zasadzie nie jest to żaden problem, bo pilnuję tych aktualizacji jak oka w głowie i jak już zauważyłem, że dwa dni Octopi nie zgłaszało nowych aktualizacji, to teraz po prostu codziennie kończę pracę poleceniami
[pak -m]
[pak -Syu]

Zastanawia nie tylko dlaczego tak mi się posypało poprzednio, ale o tym "bąknę" nieśmiało w temacie z "problemu aktualizacji lib32". Mam pewne podejrzenia, ale tu nie miejsce na to.

pavbaranov

Cytat: Piejanto w Czerwiec 24, 2021, 01:15:19 PM
Octopi często zgłasza mi nowe aktualizacje, dopiero po tym, jak już wklepałem [pak -Syu],  a wcześniej świeci na zielono.
Po prostu jest to kwestia czasu aktualizacji bazy danych przez octopi. Jeśli wcześniej tę bazę zaktualizujesz, to oczywiste, że octopi wówczas zgłosi, że jest coś do aktualizacji. Jeśli nie - to czeka spokojnie na swój czas.

robson75

Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Zobacz najnowsze wiadomości na forum