Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Menadżer pakietów w trybie graficznym

Zaczęty przez ciubaka, Maj 09, 2021, 10:54:39 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

ciubaka

Dzień dobry.
Niedawno stałem się szczęśliwym posiadaczem systemu Arch Xfce na moim nowym/starym laptopie.
Instalowałem przy pomocy Anarchy, po niewielkich , opisywanych w innym wątku problemach udało się to wykonać.
System działa, jest ładny i sprawny, nawet cocnieco udało mi się tam doinstalować, bo 'Anarchizowałem golasa".
No właśnie - conieco, i tu zaczyna się problem.
Robiłem to przy pomocy aplikacji Pakiety, w trybie graficznym.
Ale ostatnio chciałem dodać przeglądarkę Atril i menadżera Conky.
I Pakiety pokazują mi, że w obie rzeczy tam są, a w dostępnych programach ich nie widzę.
W przypadku Atril kliknąłem w Pakiety na Usuń, a potem po usunięciu na Zainstaluj i działa.
Conky też pokazuje taką możliwość.
Ale to proces żmudny i wydaje mi się - bezsensowny.
No bo skoro coś jest to dlaczego żeby to uruchomić muszę najpierrw odinstalować a potem z powrotem zainstalować?
Stąd pytanie - czy jest jakiś lepszy graficzny instalator pakietów dla Archa, coś w stylu na przykład Gnome Software Center czy Apptus w innych dystrybucjach?
Czy też skazany jestem na konsolę i Pacmana?
Zwłaszcza że Pakiety i Aktualizacja pakietów za każdym razem ostrzegają mnie, że tryb graficzny jest niebezpieczny i może uszkodzić system.
Ale - po co wtedy w ogóle są dostępne?
To moje początki z Archem (Manjaro i Antegros to jednak co innego), nie chciałbym odkrywać Ameryki ani przegryzać się przez tony literatury źródłowej.
Byłbym wdzięczny za jakąś podpowiedź.
Z góry dziękuję i pozdrawiam.

pavbaranov

Nie wiem co to jest "Pakiety" i "aktualizacja pakietów", ale - jeśli dobrze wiem - to w Archu czegoś takiego nie ma, a zatem pociągnęło z innych repozytoriów. Osobiście uważam, że absolutnie najlepszym i niezawodnym sposobem instalacji paczek w Archu "ze wszystkiego" jest pak (github.com/polaur/new-branded/pak). Spośród graficznych mogę jedynie polecić octopi; jest w repozytorium chaotic-aur i tak będzie Ci to najłatwiej zainstalować. Oryginalnie jest w AUR i wymaga to kompilacji. Wprawdzie jest to na Qt, ale nie zawodzi. Nt. pamac (z którego być może pochodzą owe "Pakiety") nie będę się wypowiadać, bowiem jest to program z Manjaro. Powinien działać dobrze, ale czy tak jest - nie wiem. Mam dość ograniczone zaufanie do manjarowych produktów.

ciubaka

Dziękuję.
Zapoznam się zatem z octopi.
Albo przekonam się do pacmana.
W sumie to raptem kilka komend, może ogarnę.
Paka zostawiam sobie na potem.
Manjarowych rzeczy nie używam, miałem Manjaro trzykrotnie i jak to mówią - do trzech razy sztuka.
Stykło mi, tak jak i innych linuxów na M.
Aplikacje Pakiety i Aktualizacja pakietów były od początku, może weszły z Anarchy, którym instalowałem system.
Instalator był OK, więc inne rzeczy też powinny.
Moze jeszcze czegoś nie rozumiem, może się dowiem, może Kolega Robert podpowie.
On jak by nie było - jest tu magikiem od Anarchii :-)
Dziękuję Pawle za podpowiedź.
Pozdrawiam.

pavbaranov

PAK zrobi jedną rzecz: nie dopuści do tzw. częściowej aktualizacji. Naprawdę polecam.

robson75

Cytat: ciubaka w Maj 09, 2021, 10:54:39 AM
Ale ostatnio chciałem dodać przeglądarkę Atril i menadżera Conky.
Conky manager od dawna jest bezużyteczny (od kiedy w conky obowiązuje nowa składnia), proponuje zbudować conky-manager2 z AUR
https://aur.archlinux.org/packages/conky-manager2-git/
A jeżeli chodzi o managera paczek, to używam pamac-classic z repa chaotic-aur.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

sovtware

#5


Zainstaluj sobie Pamac orginalny w Archu i jest super
dziwę się że zainstalowałeś sobie Archa z Anarchy nie znam tego więc nie wiem czy to w 100% orginalny Arch

polecili mi u nas na chacie Calam-Arch-Installer tak też zrobiłem orginalny Arch tylko ze ta wersja ma instalator graficzny który działa tak jak w Manjaro czy w Ubuntu  :)
po instalacji masz wszystko pozdrawiam

Ja się już nie bawię w dysbrytucje bazujące na ....

rzax666

pamac-manager - dziala raczej srednio w sensie "stabilnosci"

pavbaranov

Gwoli wyjaśnienia: pamac (żaden) nie jest "orginalny w Archu" - zob.: https://archlinux.org/packages/?q=pamac. Pamac był, jest i będzie rozwijany przez Manjaro. O ile wiem, to paczki instaluje z pominięciem pacmana, opierając się wyłącznie na libalpm. I tu zachodzi dla mnie pytanie na ile dobrze ta biblioteka została w pamac podpięta. Z pozytywnych rzeczy oceniam w nim wymuszenie aktualizacji przy instalacji paczek.

robson75

Chciałbym dodać że pamaca nie używam do instalacji paczek, a w szczególności nie aktualizuje nim systemu, od tego mam konsolowego pak i pacman. Pamaca mam w systemie po to aby ewentualnie sprawdzić jakie paczki są dostępne w Archu, i jeszcze można nim sprawdzić które to paczki zostały osierocone, lub wylądowały w AUR.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

Cytat: robson75 w Maj 10, 2021, 11:44:29 AMPamaca mam w systemie po to aby ewentualnie sprawdzić jakie paczki są dostępne w Archu, i jeszcze można nim sprawdzić które to paczki zostały osierocone, lub wylądowały w AUR.
W tym celu można też używać pkgbrowser (aktualnie w AUR).

ciubaka

Ok, zatem spróbuję od octopi, a potem się zobaczy. Dziękuję za podpowiedzi. Pamac faktycznie tylko do podglądania, co jest dostępne. Pozdrawiam.

LinGruby

pamac to pierwsza rzecz która wylatuje wszędzie tam gdzie instaluję na szybko Arch'a ( z jakiego instalatora graficznego )...
instaluję octopi ( jakby dana osoba nie poradziła sobie w terminalu z aktualizacjami ( instalowaniem paczek )...

osobiście tylko pak i nic więcej nie pamiętam kiedy stricte używałem pacman 😉
( ͡° ͜ʖ ͡°)  Linux User #592024 System:  spectrwm  Kernel: cachyos-bore-lto
Desktop: twm info: polybar Wm: spectrwm 3.4.1  Dm: lightdm  Distro: CachyOS

sovtware

mogę prosić o wytłumaczenie dlaczeo nie Pamac ja go mam orginalnie w Archu po instalacji i nim wszystko zainstalowałem i robię aktualizację czyżby jakieś błedy mogą wystapić przy aktualizacjach czy co ?


pavbaranov

@sovtware - Pamac "oryginalnie po instalacji" Archa w nim nie istnieje. Nie ma go nawet w repozytoriach Archa. Musiałeś zainstalować jakiś fork Archa, a to nie to samo.
Nie wiem, czy błędy w pamac są, czy ich nie ma, bo sam go nie używam. Jednak z lektury innych forów mogę wyciągnąć wnioski, że co najmniej w kilku przypadkach dawał "dziwne" efekty. Chcesz, używaj - absolutnie nikt Ci tego nie zabroni. Jednakże nie jest to aplikacja rozwijana z myślą o Archu, a o innej dystrybucji, z którą łączy go wyłącznie to, że jest częściowo oparty o pakiety Archa oraz do budowy paczek wykorzystuje makepkg, a także to, że pacman może tymi paczkami zarządzać. Manjaro jest jednakże (przynajmniej tzw. stabilna wersja) nieco spóźnione względem Archa, a zatem wykorzystywanie pamac w Archu zawsze będzie pewnym powrotem do przeszłości. Dla mnie to wystarczający powód, by nie oddawać zarządzania paczkami w moim systemie narzędziu, które nie zostało stworzone z myślą o mojej dystrybucji.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum