Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Menadżer pakietów w trybie graficznym

Zaczęty przez ciubaka, Maj 09, 2021, 10:54:39 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

pavbaranov

Ta aplikacja, to raczej jest "współczesny" pamac (nie classic). Mniejsza o to, zasadnicza różnica, o ile pamiętam, to classic jest nakładką GUI tego samego typu jak Octopi, zaś "współczesny" pamac, to nakładka bezpośrednio na libalpm i bodaj jakiegoś aur-wrappera.

robson75

Cytat: ciubaka w Maj 26, 2021, 09:15:55 AM
Aplikacja Pakiety dogrywana domyślnie przez Anarchy to właśnie zdaje się być pamac-classic, chociaż na moje oko wygląda inaczej
To nie jest żaden pamac-classic, tylko gnome-packagekit, który do niczego się nadaje. Radzę go wywalić z systemu.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

Jeśli jest tak, jak pisze Robert - to w istocie jak najszybciej wywalić z systemu i zapomnieć. Bo:
Warning: PackageKit opens up system permissions by default, and is otherwise not recommended for general usage. See FS#50459 and FS#57943.
(...)
    GNOME PackageKit — GTK 3 package manager using PackageKit written in C.

    https://freedesktop.org/software/PackageKit/ || gnome-packagekit

Gwoli ścisłości, z tego samego powodu dla mnie nie do przyjęcia są:
- Apper
- Deepin App Store
- Discover
- GNOME Software
Tak, wiem, że wygodne. I co z tego.

ciubaka

Powiem szczerze, że ja pamac-classica przeinstalowywałem już trzykrotnie. I w końcu gdzieś w jakimś opisie czegoś tam znalazłem, że to właśnie jest aplikacja Pakiety. Ale nie pamiętam już gdzie. Może i nawet sama mi się zgłaszała jak ją wyszukiwałem w liście aplikacji. Bo pamac jako pamac nie jest tam nadal widoczny. Nieważne, mam octopi i nie muszę już z niczego innego korzystać. Notabene, wynalazłem że jest inna ciekawa pochodna archa (nie garuda, bo to dla mnie jest na razie experyment) - archman. Z opisu wygląda ciekawie, ma octopi z defaultu, jakieś inne wodotryski też. Tylko pytanie powtórne - po co mi ona skoro arch działa :-)

robson75

#34
Pamac jest pod nazwą dodawanie/usuwanie oprogramowania. A tak swoja drogą to zgłosiłem na gitlabie, po kiego groma instalowany jest gnome-packagekit podczas instalacji anarchy
https://gitlab.com/anarchyinstaller/installer/-/issues/139
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

Tak na szybko - instalowana przez anarchyinstaller "wersja" Archa nie powinna zawierać pamac (w dowolnej wersji), albowiem nie instaluje ona niczego z AUR ani też nie dodaje żadnego repozytorium, gdzie taka paczka się znajduje i sam - jeśli dobrze widzę - też jej nie zawiera. Skoro tak, może to być tylko coś z oficjalnego repozytorium Archa.

Na ostatnie pytanie odpowiedź jest prosta: każda pochodna Archa, która przynosi "uniwersalną" wersję desktopową jest po to, że przez lata wszyscy wmawiają, wszystkim, że Arch jest trudny (bo instalacja, bo po instalacji niczego nie ma, a tak zasadniczo dlatego, że wymaga czytania). Wszystkie te arch-based distro - w tej kategorii - umożliwiają dość prostą instalację (często przez Calamares), dostarczają bazowych aplikacji i tyle. W zamian - niestety - niekiedy tworzą się mniejsze lub większe potworki.

Instalując Octopi trzeba pamiętać o jednej rzeczy: to jest coś, co pochodzi spoza oficjalnych repozytoriów. Niestety bywa, że po zmianach w zależnościach w sposób różny on działa bądź wcale nie działa. Nie zawsze też nowa wersja Octopi pojawia się równolegle z tymi zmianami, a nawet jeśli, to mamy sytuację, w której mamy niedziałające octopi, które może działać, bo nowa wersja jest w AUR, ale tej wersji nie można przez Octopi zainstalować, albowiem Octopi nie działa :) Niekiedy też nowej wersji lub choćby nowego pkgrel albo nie ma w AUR, albo... i tak jej nie zobaczymy, bo Octopi nie działa :)
Stąd też polecam zaznajomienie się z budową paczek z AUR "z łapy" lub zapoznanie się z pak (to takie dziwne narzędzie, które paczkę z AUR zbuduje nawet wówczas, gdy jej nie będzie pokazywać, bo nie ma zainstalowanego auracle).

sovtware

co to pamac mieliście rację po aktualizacji dwa dni temu przestał u Mnie działać a nic mi innego nie wchodzi do głowy by używać  :-\ poprostu nie podobają mi się inne graficzne programy

pavbaranov

#37
Po aktualizacji do pacman 6.0 nie działa chyba żadna nakładka graficzna na pacmana (i nieco tzw. aur-wrapperów/helperów i to niezależnie od tego, czy są one graficzne, czy nie). Ogólnie nie działa wszystko, co wymaga libalpm.so.12.
Nie wiem kiedy zostaną poprawione takie narzędzia jak Octopi, ale w przypadku Pamac, jego deweloper stwierdził, że dostosowanie nie jest proste oraz, że ma obecnie mało czasu na poprawę tego - zob.: https://gitlab.manjaro.org/applications/pamac/-/issues/1047 i https://gitlab.manjaro.org/applications/pamac/-/issues/1048

robson75

Chciałem poinformować że octopi-dev już działa. A to za sprawą update alpm_octopi_utils-dev
https://aur.archlinux.org/packages/alpm_octopi_utils-dev/
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

Potwierdzić tylko mogę: octopi już działa prawidłowo, ale należy go zbudować z AUR w wersji "dev". Ta sama wersja np. w chaotic-aur (standardowe repozytorium w przypadku Garuda Linux) jeszcze nie uwzględnia wprowadzonych ostatnio zmian.

sovtware

Jednak Arch nie dla mnie  :-\ problem z uruchomieniem aur w pacmanie nawet na Arch Wiki robiłem tak jak piszą i na innych stronach i nic ja daję sobie spokój

nycko

Cytat: sovtware w Czerwiec 04, 2021, 04:47:02 AM
problem z uruchomieniem aur w pacmanie nawet na Arch Wiki robiłem tak jak piszą i na innych stronach i nic ja daję sobie spokój
Wcale się nie dziwię, że miałeś z tym problem, gdyż w pacmanie nie da się "uruchomić aur".
GitLab = users/nycko123/projects | GitHub = nycko123 | AUR = packages/?SeB=m&K=nycko123

LinGruby

Cytat: sovtware w Czerwiec 04, 2021, 04:47:02 AM
Jednak Arch nie dla mnie  :-\ problem z uruchomieniem aur w pacmanie nawet na Arch Wiki robiłem tak jak piszą i na innych stronach i nic ja daję sobie spokój

od tego jest pak a nie pacman, więc wszystko przed Tobą 😉

a od siebie dodam niema co się tak łatwo poddawać tylko ( "szukać szukać czytać czytać a jak nie znajdziesz odpowiedzi na problem dopiero pytać..." )
( ͡° ͜ʖ ͡°)  Linux User #592024 System:  spectrwm  Kernel: cachyos-bore-lto
Desktop: twm info: polybar Wm: spectrwm 3.4.1  Dm: lightdm  Distro: CachyOS

D35CART35

Cytat: pavbaranov w Czerwiec 03, 2021, 12:32:20 PM
Potwierdzić tylko mogę: octopi już działa prawidłowo, ale należy go zbudować z AUR w wersji "dev". Ta sama wersja np. w chaotic-aur (standardowe repozytorium w przypadku Garuda Linux) jeszcze nie uwzględnia wprowadzonych ostatnio zmian.
Witam a podpowiesz jak mam go zainstalować po aktualizacji do pacmana6?

robson75

#44
Cytat: D35CART35 w Czerwiec 04, 2021, 12:29:13 PM
Witam a podpowiesz jak mam go zainstalować po aktualizacji do pacmana6?
Najprościej przez trizen
trizen -S octopi-dev
A trizen już sobie sam dociągnie alpm_octopi_utils-dev.

Oczywiście w pierwszej kolejności musisz zbudować trizen
https://aur.archlinux.org/packages/trizen/
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Zobacz najnowsze wiadomości na forum