Dystrybucje Linux > openSUSE

Instalacja obok Win i start z bootmenu win

(1/2) > >>

saass:
Witam wszystkich

mam w laptopie dysk z 2-ma windowsami (W10;W8) i pozostawione miejsce na końcu dla Linuxa.
komp staruje z  bootmenu win gdzie wybieram który windows chcę uruchomić => chciałbym aby tak pozostało po instalacji Suse oraz dodaniem go w tym samym menu do opcji startu - nie zaś start wszystkich systemów z gruba..

kiedyś już b.dawno temu (chyba z win98) bawiąc się linuxem dokonywałem instalacji w taki sposób (akurat) redhata ,gdzie grub/lilo miał nie nadpisywac chyba bootsectora a następnie po instalacji uruchamiany linux był jeszcze poprzez instalator w napędzie a następnie w linuxie wykonywana była komenda - chyba  fs (zapomniałem i może bredzę a notatki już nie znajdę) ze ścieżką do partycji z linuxem i tworzonego ta komendą pliku który miał się znależć potem na C - np.:

fs - f /dev/hdc /dev/hda/lin

to tylko wyobrażenie o komendzie ,przełącznik -f zmyślony (ale był jakiś) a lin to plik któty zapisany zostanie na C windowsa i za pomoca niego mozna było uruchomić linuxa z bootmenu win..

może jest inna metoda i można zainstalować to podobnie bez zapisu bootsektora grubem a już w win easyBCD ?
niestety nie mam tego doświadczenia a nie chciałbym przy tej okazji skopać tych partycji i startu tych 2 winzgroz..

za wszelkie podpowiedzi z góry dziękuję

Albedo 0.64:
Witaj. Jeśli dobrze pamiętam, to w tym przypadku GRUB powinien być umieszczony podczas instalacji na partycji /root zamiast w mbr czy uefi. Po instalacji trzeba dodać odpowiedni wpis w bootloaderze windows. Można też zainstalować GRUB na nośniku zewnętrznym (pendrive, karta SD) i z niego uruchamiać system. Bez problemu znajdziesz więcej poradników w sieci np:

--- Kod ---https://antyweb.pl/linux-chce-wyprobowac-ale-nie-wiem-jak-zaczac-dzis-pelna-instalacja-ubuntu-na-dysku/
--- Koniec kodu ---


--- Kod ---https://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/ubuntu-lub-mint-obok-windows-10-instalacja-krok-po-kroku.html
--- Koniec kodu ---

microsofter:

--- Cytat: saass w Maj 06, 2021, 08:14:10 am ---może jest inna metoda i można zainstalować to podobnie bez zapisu bootsektora grubem a już w win easyBCD ?
--- Koniec cytatu ---
EasyBCD umożliwia dodanie do listy bootloader BSD/Linuxa. Nie stracisz możliwości uruchomienia obecnych Windows, dopóki nie usuniesz ich z listy.

saass:
dzięki za odpowiedzi

ściągnąłem openSUSE-Leap-15.3-DVD-x86_64-Build144.1-Media - rufusem zrobiłem pena i wystartowałem - przeszedłem prawie wszystkie etapy instalacji do momentu - instaluj - nigdzie nie zauważyłem możliwości/opcji wyboru gdzie ma być zainstalowany Grub. i na wszelkie wypadek stanąłem aby nie skopać..

czy tak jest w każdym instalatorze ? czy w Tumbleweed jest tak samo ?

microsofter:
W temacie cicho, więc podpowiem co wiem. Jeszcze nie bawiłem się Suse, ale w distrach, które instalowałem, rzeczywiście często można było konfigurować bootowanie. Jeśli twój instalator nie posiada takiej opcji, z pewnością obecny kod w MBR zostanie zastąpiony. To wyłączy menu Windows, które chcesz zachować. Poczytaj dokumentację OpenSuse, może być konieczne wybranie jakichś opcji zaawansowanych.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej