Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Hej Hej!!! :)

Zaczęty przez ghorrgh, Marzec 06, 2024, 05:03:53 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

linux4ever

#15
Cytat: ghorrgh w Marzec 31, 2024, 07:50:04 PMCzyli żeby nie przedłużać... W obu systemach mogę posługiwać się tym samym  językiem? Jaki byłby dobry do nauki na początek?

Dodam jeszcze, że diecezję czy Ubuntu czy Fedora, podejmę gdy ukażą się ostateczne wersje obu F40 i U24.04.

C# bo jest na wszystko jeśli chodzi o wieloplatformowość.

Używa neta frameworka jako biblioteki o ile dobrze kojarzę.

A tu zastosowanie:
CytatC# jest kompleksowym językiem, który może być wykorzystywany np. do tworzenia dużych systemów, gier i aplikacji webowych i mobilnych a także oprogramowania natywnego. C# można stosować na wiele sposobów, a jednocześnie jego atutem jest prostota obsługi. Język ten jest także zorientowany obiektowo.

Z: https://mindboxgroup.com/pl/zastosowania-najpopularniejszych-jezykow-programowania/

Innymi słowy takie lepsze C.

Co do Rusta i reszty nie jestem pewien.





"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

Piotr_1988

#16
Cytat: ghorrgh w Marzec 31, 2024, 07:50:04 PMCzyli żeby nie przedłużać... W obu systemach mogę posługiwać się tym samym  językiem?
W przypadku większości popularnych języków programowania, wybór dystrybucji Linuxa nie robi różnicy. Przy czym aby mieć najnowszą wersję języka pamiętaj o tym, by instalować te języki oficjalnymi metodami podanym na stronie języka, a nie instalować z przestarzałych repozytoriów dystrybucji Linuxa. Przykładowo zarówno na Fedorze, jak na Ubuntu, język Rust zainstaluj według tych instrucji: https://www.rust-lang.org/tools/install

Cytat: ghorrgh w Marzec 31, 2024, 07:50:04 PMJaki byłby dobry do nauki na początek?
Pytanie brzmi, co chcesz programować tj. jakiego rodzaju programy chcesz pisać. Sprecyzuj!

Łatwość języków jest względna. Przykładowo łatwiej jest napisać "coś" w Pythonie niż napisać "coś" w Rust. Tylko, że w Pythonie trzeba geniusza, by napisać wolny od bugów program, podczas gdy w Rust o ile kod się kompiluje, masz 99.9% pewności, że jest wolny od przynajmniej technicznych błędów. Z różnych względów w dłuższej perspektywie rozwój programu będzie znacznie łatwiejszy w Rust niż w Pythonie mimo, że Rust uchodzi za znacznie trudniejszy niż Python. Wszystko jest bardzo względne... 😉
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

Piotr_1988

@ghorrgh, może być to porada kontrowersyjna, ale będzie szczera... Może na początek spróbuj języka Ada.

Dlaczego? W przeszłości popularnym językiem przy nauce programowania był Pascal (jeden z moich języków z dzieciństwa), ale Pascal niestety wychodzi z użycia. Tymczasem nowsza Ada trochę bazuje na Pascalu i jest nieco podobna. Adę rozwinął U.S. Department of Defense w celu zastąpienia mnóstwa języków jednym uniwersalnym i solidnym. Ada nie jest bardzo trudna, a różne materiały do jej nauki (darmowe tutoriale, itp.) są przystępne. Menadżer pakietów Ady zwany Alire, którego będziesz używać też przy kompilacji programów, jest zwięźle rzecz ujmując imponujący.

Zawsze będziesz mógł zaszpanować tym, że programujesz w tym samym języku, w którym zaprogramowano np. Lockheed Martin F-22 Raptor lub -nadal produkowane- Eurofighter Typhoon lub Boeing 777. (Niestety zakupione przez nas F-35 mają tylko kluczowe fragmenty kodu w Adze.) Chodzi o to, że w Ada są zbyt poważne projekty zrobione, by komuś mogło się pewnego dnia przestać chcieć wspierać kompilator... 😉 A najnowszy standard ISO jest z roku 2023. Ada u mnie na Fedorze śmiga gładziutko. 😊
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

linux4ever

Co do Pascala to aktualnie tylko dla hobbystów przez projekty takie jak Delphi lub Lazarus.

Rust z tego co czytałem nie ma problemów z wyciekami pamięci jakie ma C++.

Jest on dobrym językiem dla początkujących z tym że istnieje jeszcze Ruby i inne.

Na razie tyle.
"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

ghorrgh

Jestem chory, mam chorą pamięć i trochę rzutuje to na resztę. Ze względu na te ograniczenia zdaję sobie sprawę, że w IT pracował nie będę. Nauczę  się robić www, proste programy, wszystko dla własnej przyjemności - coś jak rozwiązywanie krzyżówek. Mam pomysły na proste programiki, jakie przydałyby mi się pod Wind. Co do www, to chciałbym móc zrobić osobistą stronę. Jak widzicie na razie to tylko pomysły. Nauczyciela będę miał może w połowie roku.

Piotr_1988

#20
Cytat: linux4ever w Kwiecień 01, 2024, 07:16:24 AMRust z tego co czytałem nie ma problemów z wyciekami pamięci jakie ma C++.
To prawda. Wycieki pamięci w Rust są niemożliwe chyba, że wyraźnie na nie zazwolisz metodą unsafe. Tymczasem w Ada istnieje specjalny podjęzyk SPARK, w którym również wycieki pamięci są technicznie niemożliwe. Nie trzeba pisać całego kodu programu w trudniejszym SPARK, a zamiast tego można tak zabezpieczyć jedynie wybrane kluczowe procedury. Ada jest w pewnym sensie bardziej elastyczna niż Rust, w którym różnego rodzaju ograniczenia bezpieczeństwa nałożone są domyślnie na całość.

Cytat: ghorrgh w Kwiecień 01, 2024, 11:35:15 AMMam pomysły na proste programiki, jakie przydałyby mi się pod Wind.
Pytanie brzmi, czym są dla Ciebie "proste programiki". Prostota w zasadzie wyklucza programy z interfejsem graficznym, choć są i wyjątki - pod Windows proste programy GUI zbudujesz w Red i chyba jest to rekord świata jeśli chodzi o łatwość budowania programów z interfejsem graficznym. Tylko, że Red od lat pozostaje w fazie alpha i jest rozwijany przez drobniutką grupkę ledwie kilku pasjonatów... W Rust testowałem robienie GUI z egui i jest OK, ale to jednak jest wyższy poziom zaawaawansowania niż większość programów do terminala.

A tak serio to bierz na początek Lua.
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

Zobacz najnowsze wiadomości na forum