Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Dla początkujących - Fedora czy Ubuntu?

Zaczęty przez xarx, Czerwiec 08, 2022, 06:33:17 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

xarx

Starałem się zrozumieć i dowiedzieć się samemu, z YouTuba, forów i ogólnie netu, coś co by mi pomogło wybrać między Ubuntu Gnome a Fedorą Gnome. Bezskutecznie. Testuję oba distra, ale nie chcę się uczyć na własnych błędach. Lepiej na cudzych. Ponieważ nie rozumiem wojenki Mozilla kontra Canonical, chciałbym żeby mi ktoś wyjaśnił, co by to mogło znaczyć dla użytkowników tej dystrybucji, oprócz braku możliwości zainstalowania rozszerzeń Gnome?
Chciałbym zorientować się następnie, jak w praktyce przedstawia się kwestia oprogramowania. Na Ubuntu jest programów więcej, przynajmniej tych dla zwykłego zjadacza komputerów. Ale z drugiej strony Fedora jest bardziej "plug & play".
Krótko mówiąc, która z wymienionych dystrybucji jest bardziej dla początkujących?
Z góry dziękuję za pomoc.

EDIT: A jak wygląda kwestia sterowników nVidii na obu dystrybucjach?

PomPom

Cytat: xarx w Czerwiec 08, 2022, 06:33:17 PMPonieważ nie rozumiem wojenki Mozilla kontra Canonical, chciałbym żeby mi ktoś wyjaśnił, co by to mogło znaczyć dla użytkowników tej dystrybucji, oprócz braku możliwości zainstalowania rozszerzeń Gnome?
Takie informacje masz od speców z YT? Nie ma żadnej wojenki Mozilla vs Canonical. Te firmy współpracują, jeżeli chodzi Firefox ze snapa. Co by to miało mieć wspólnego z rozszerzeniami do GNOME, to już zupełnie nie wiem. Ktoś ci naopowiadał pierdół albo źle zrozumiałeś.

Cytat: xarx w Czerwiec 08, 2022, 06:33:17 PMChciałbym zorientować się następnie, jak w praktyce przedstawia się kwestia oprogramowania. Na Ubuntu jest programów więcej, przynajmniej tych dla zwykłego zjadacza komputerów. Ale z drugiej strony Fedora jest bardziej "plug & play".
Różnica w sofcie będzie raczej śladowa. Nie kojarzę programu, którego by brakowało na Fedorze. Ubuntu jest bardziej p&p. Jak przy instalacji zaznaczysz pobranie dodatkowych kodeków i innych takich, to masz gotowy system do codziennego użytku. Przy Fedorze pasuje dodać RPM Fusion, doinstalować kodeki. Nawet samo GNOME w Ubuntu wydaje się być bardziej przystępne prosto z pudełka, gdzie surowe GNOME z Fedory nierzadko prosi się o wizytę w GNOME Tweaks.

Zamiast kombinować z cudzymi opiniami, lepiej zainstaluj jedną z tych dystrybucji i używaj. Nie jesteś na stałe związany z systemem. Problemy się w końcu pojawią i możesz stanąć przed sytuacją, że po prostu najlepiej zmienić dystrybucję.
Komputer - Card Reader | Gry - Xbox Series X | Użytkownik - zadowolony

xarx

Jeśli chodzi o urodę i funkcjonalność, to pasują mi oba. Fedorę tylko lekko upodabniam do Ubuntu, żeby mi się wygodniej obsługiwało. Jeśli nie ma wielkiej różnicy w oprogramowaniu to wolę Fedorę. Co do problemów z rozszerzeniami gnome, wyjaśniam, że na Fedorze nie miałem problemów, a na Ubuntu dało się zainstalować jak zainstalowałem przeglądarkę z deb.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum