Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

System nie uruchamia się normalnie (Minimal Bash-like)

Zaczęty przez lolek_t2, Kwiecień 25, 2021, 05:52:19 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

lolek_t2

Cześć,
Dzisiaj zainstalowałem na laptopie, który miał wcześniej Ubuntu > Windows 10 teraz Opensuse leap 15.2 . Instalacja przebiega pomyślnie, lecz przy ponownym uruchomieniu komputera wyskakuje GNU GRUB version 2.04
Minimal BASH-like line editinf is supported. For the first word, TAB lists possible command completions. Anywhere else TAB lists possible device or file completions

grub>


za pierwszym razem pomyślałem, że to przez pendrive więc zmieniłem na nowy, zbootowałem go (programem rufus 3.13  wybrałem GPT), podłączyłem i zainstalowałem ponownie. Ten sam efekt. Zresetowałem ustawienia biosu do standardowych, to samo. Następnie, startując z pendrive wybrałem "Boot from Hard Disk" i system normalnie startuje.
Wie jak ktoś to naprawić? Jak coś to Thinkpad x130e (taki stary notebook).

lolek_t2


sovtware

Laptop nie ma znaczenia jak jest stary w końcu Dystrybucja Linux daje nowe życie zobacz inną dystrybucję   np: cmal arch linux - oryginalny arch osobiście teraz go używam  lub jak ubuntu działało zostań na nim mi też nie które dystrybucję nie uruchamiały się lub nie chciały się zainstalować musiałem czekać na nowy obraz iso nowszy numerek  daj znać co wybrałeś i czy się udało tak tylko z mej strony mogę pomóc co nie chce działać odrzucam i wybieram inne

pavbaranov

Najprawdopodobniej jest źle wgrany GRUB, czyli najprawdopodobniej znów - coś wadliwie wybrałeś podczas instalacji, albo instalator sobie nie daje rady z tym komputerkiem. Pytań wiele: Jaki, oryginalnie system miał ten x130e? Jakie opcje wybierałeś podczas instalacji? Czy sformatowany został cały dysk i on udostępniony OpenSUSE, czy też jest to dual-boot? Gdzie wgrałeś program rozruchowy? To BIOS (tzn. czy w trybie BIOSu), czy UEFI? I ostatnie zasadnicze: czy jeśli już z tego pendrive'a podniesiesz system, to będziesz w stanie podać informacje nt. zawartości m.in. pliku GRUB, fstab itd., edytować je? IMO - prościej jest poprawnie zainstalować ponownie :)
PS: Popędzanie nikogo jeszcze do pochylenia się nad czyimś problemem nie zmusiło i nie zmusi. Ba, na żadnym forum nie jest mile widziane.

lolek_t2

Cytat: pavbaranov w Kwiecień 29, 2021, 12:21:23 AM
Najprawdopodobniej jest źle wgrany GRUB, czyli najprawdopodobniej znów - coś wadliwie wybrałeś podczas instalacji, albo instalator sobie nie daje rady z tym komputerkiem. Pytań wiele: Jaki, oryginalnie system miał ten x130e? Jakie opcje wybierałeś podczas instalacji? Czy sformatowany został cały dysk i on udostępniony OpenSUSE, czy też jest to dual-boot? Gdzie wgrałeś program rozruchowy? To BIOS (tzn. czy w trybie BIOSu), czy UEFI? I ostatnie zasadnicze: czy jeśli już z tego pendrive'a podniesiesz system, to będziesz w stanie podać informacje nt. zawartości m.in. pliku GRUB, fstab itd., edytować je? IMO - prościej jest poprawnie zainstalować ponownie :)
PS: Popędzanie nikogo jeszcze do pochylenia się nad czyimś problemem nie zmusiło i nie zmusi. Ba, na żadnym forum nie jest mile widziane.

Oryginalnie Win 7, nie wiem o jakie konkretnie opcje chodzi, przy instalacji sformatowałem cały dysk, to nie jest dual boot, nie wiem o co chodzi wybralem zalecane partycjonowanie, raczej UEFI, nie wiem gdzie sprawdzić te informacje, instalowałem system 2 razy z takim samym skutkiem i dodam że z Ubuntu miałem taki sam problem i widnieje ono w Boot Menu.

lolek_t2

Sobie poradziłem, chyba coś zostało z ubuntu na dysku i instalator tego nie usuwał.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum