Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

[ROZWIĄZANY]OpenMandriva - Kilka pytań/Dyskusja ogólna na temat systemu

Zaczęty przez melis, Kwiecień 24, 2021, 02:21:05 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

melis

Witajcie! Postanowiłem spróbować czego innego/nowego - mniej popularnego - tzn nie będącego na topie, a jednocześnie z pozytywnymi opiniami. OpenMandriva Lx 4.2, wydaje się mi bardzo lekkim systemem, nie obciążającym cpu nie potrzebnie i stabilnym. Martwi jednak brak obszerniejszej dokumentacji, wsparcia z wiki, czy Polskiego forum. Z początku nie wiedziałem, jakie tu jest stosowane narzędzie, do zarządzania i instalacji oprogramowania. Jako że stosowane są tu pakiety *.rpm, pomyślałem, że może jak w Fedora, używa się tu dnf, bądź jak w Opensuse, zypper. I jedno i drugie, choć zypper'a trzeba doinstalować. A zmierzając do brzegu: Jakie Wy macie zdanie o tej dystrybucji?

robson75

#1
Cytat: melis w Kwiecień 24, 2021, 02:21:05 PM
Martwi jednak brak obszerniejszej dokumentacji, wsparcia z wiki, czy Polskiego forum. Z początku nie wiedziałem, jakie tu jest stosowane narzędzie, do zarządzania i instalacji oprogramowania.
Jeżeli chodzi o wsparcie to jest forum
https://forum.rosalinux.ru/
Fakt, że to jest forum ROSY Fresh, w dodatku rosyjskojęzycznym, ale tam znajdziesz wsparcie.
Jeżeli chodzi o narzędzie do zarządzania paczkami to jest to urpmi (oraz w wersji graficznej rpmdrake).
Jeżeli chodzi o sam system to używałem wspomnianej wyżej Rosy Fresh, i muszę przyznać że system ten można zaliczyć do stabilnych (tzn. nie wysypuje się po update).
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

PomPom

Mniej popularne dystrybucje mają mniej osób chętnych do pomocy, to też zabraknie chętnych do napisania dokumentacji.

OpenMandrivie nigdy nie dałem szansy, tj. nigdy nie instalowałem, żeby tego normalnie używać. Wygląda domyślnie kiepsko, co dla mnie już jest ostrzeżeniem, bo autorzy musieli umyślnie zepsuć sprawę wizualną - nie ufam, że nie odwalą w kwestii technicznej. Raz się jakiś ich dev "pochwalił", że on to zajmuje się u nich GNOME, ale on nie wie, on tego nie używa. No świetna sprawa. Distro najwyżej poprawne i niczym mnie nie kupuje.

Zamiast tak użerać się z systemami, które są tak popularne nie bez powodu, lepiej jak już poduczyć się czegoś bardziej "zrób se sam". Slackware 15 niedługo powinien się pojawić, to akurat byś miał system może i znany, ale nie tak często używany.
myk byle jak jako tako

melis

Dzięki Panowie za Wasze odpowiedzi. @PomPom zdaje się jakby, wyczerpał temat jednoznacznie, choć co do wyglądu nie do końca się zgodzę, gdyż KDE wygląda naprawdę dobrze, oraz dodano kilka "extra" motywów. Fakt, że może to banalne, ale są do wyboru, przypominające win10, 7 oraz Mac. Jednak jeśli jest jak piszesz, to kwestie bezpieczeństwa także mogą tu być zaniedbywane, a to już mocno odrzuca

pavbaranov

OpenMandriva jest super. Na stronie: https://www.openmandriva.org/ masz wejście na forum, masz chat i wiki. Czego chcieć więcej?
Mają też bardzo fajnie działający github. I chłopaki (może nawet i dziewczyny) robią kupę dobrej roboty.

MSki

melis -  zarówno OpenMandriva(rpm), jak i np. Voyager(deb) zrobione są chyba przez "francuską arystokrację", gdyż każde z nich zawsze stroiło u mnie fochy. I tak jak ich auta, tak i distra obchodzę szerokim łukiem.
Polecić mogę, a chyba staję się pod tym względem monotematyczny, jedyne distro które najdłużej ze wszystkich instalowanych fizycznie na dysku uzytkuję. Nie robi problemów podczas instalacji, jest niezwykle szybkie, ma najnowsze pakiety, a instalacja dodatkowych odbywa się przez Synaptica, lub przez Terminal, jak kto woli. Tym distrem jest PCLinuxOS. System łatwo spolszczyć, aktualizacji nie trzeba pilnować bo same się przypominają, system bardzo stabilny. I może niewiele w zakładce tematycznej się o nim pisze, bo skoro działa i nie robi problemów, to nie ma o czym pisać.

melis

Cześć! Upłynęło sporo czasu i koło się zatoczyło, przez co po raz drugi zrobiłem podejście do tej dystrybucji - chyba się chłopu nudzi :D - wcześniej  nie zwróciłem na to uwagi, bo i krótko używałem systemu, ale teraz chcąc poustawiać wszystko, zauważyłem kilka kłopotów: przede wszystkim bbswitch. Nie gram w gry, więc działanie mej karty (nvidia) jest mi nie potrzebne. Zainstalowałem bbswitch, jak to mam w zwyczaju z każdym innym wydaniem Linuksa, dodałem odpowiednie wpisy w plikach /etc/modules-load.d "cardoff.conf z wpisem bbswitch. /etc/modprobe.d
 bbswitch.conf z wpisem options bbswitch load_state=0 unload_state=1, ale moduł nie jest ładowany. Dodanie wpisu w grub2, też niczego nie poprawia. Może Wy macie jakiś pomysł, co jest nie tak?

Edyta: wygląda na to, że ta dystrybucja nie współpracuje z bbswitch, które to instalowane jest z modułem bumblebee, który z kolei nie jest już wspierany. Cześć pieśni.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum