Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Skaner Canon nie widziany przez Xsane

Zaczęty przez DarekRP, Luty 15, 2024, 01:57:55 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

DarekRP

Witam. Niedawno wgrałem nowy system OPMV Lx5 jest OK ale Xsane nie widzi skanera , także inne programy. Laptop widzi skaner po komendzie lsusb także widzi jako urządzenie USB jako canoscan/LIDE30. Próbowałem już różnych konfiguracji sane ale nic nie pomaga . Na mageia 9 skaner śmiga. Laptop Dell 1539 z 2008 roku. Dodam ,że na dyatrybucji Lx 4.3 skaner działał ale teraz gdy zainstaluje stary system ponownie na laptopie skaner także nie działa.Czy OPMV nie wspiera już starych skanerów Canona?

linux4ever

#1
Postepuj według tych kroków co prawda to z ubuntu ale powinno działać:

https://askubuntu.com/questions/1308635/ubuntu-20-04-sees-my-lide30-scanner-but-cannot-use-it

CytatThe most common solution is to unplug the scanner, then remove the ippusbxd driver completely:

sudo apt remove ippusbxd

Once this is done, reconnect the scanner. It should be visible and usable in any document scanning application.


Możesz też skompilować najnowszą wersję sane:

https://gitlab.com/sane-project/backends
"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

DarekRP

#2
Witam. Dziękuję za podpowiedź . Sterownik ippusbxd nie jest zainstalowany w systemie . Jego instalacja i odinstalowanie także nic nie zmieniła. Ponieważ OpMv Lx5 jest oparta na OS ROSA sprawdziłem jakie Sane ma steroniki w obu systemach i sterowniki z OpMv nie pokrywają sie z Rosa . Pozostaje aktualizacja Sane . Jednak w konsoli jako root mogę uruchomić Xsane skanowanie widzi skaner ale komunikat : Nie znaleziono xsane-startimage. "  Wygląda na to, że xsane nie jest poprawnie zainstalowany
Uruchamiarz na własną odpowiedzialność."  Skaner dxiała prawidłowo.  Co dalej? 

linux4ever

Cytat: DarekRP w Luty 16, 2024, 05:36:22 PMWitam. Dziękuję za podpowiedź . Sterownik ippusbxd nie jest zainstalowany w systemie . Jego instalacja i odinstalowanie także nic nie zmieniła. Ponieważ OpMv Lx5 jest oparta na OS ROSA sprawdziłem jakie Sane ma steroniki w obu systemach i sterowniki z OpMv nie pokrywają sie z Rosa . Pozostaje aktualizacja Sane . Jednak w konsoli jako root mogę uruchomić Xsane skanowanie widzi skaner ale komunikat : Nie znaleziono xsane-startimage. "  Wygląda na to, że xsane nie jest poprawnie zainstalowany
Uruchamiarz na własną odpowiedzialność."  Skaner dxiała prawidłowo.  Co dalej? 

Wybierasz zamknij wątek jeśli rozwiązany.

Ja polecam raczej skanlite taka prosta aplikacja.

"Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. "-Konfucjusz

DarekRP

Witam. Problem rozwiązałem połowicznie , z poziomu użytkownika uruchamiam Xsane jako root . Wyskakuje komunikat " Sane został źle zainstalowany i mogę uruchomic jako root ale na własną odpowiedzialność ". Skaner jednak działa prawidłowo może Xsane sie posypie kiedyś , jak to  nastąpi znowu zwróce sie o pomoc do  Społeczności na Forum. Pozdrawiam.   

Zobacz najnowsze wiadomości na forum