Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

MC wszedł w tryb monochromatyczny

Zaczęty przez microsofter, Styczeń 31, 2022, 07:54:19 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

microsofter

Piszę tutaj, bo wygląda, jakby przyczyną było środowisko.
Midnight Commander uruchamia się w trybie czarno-białym. Nie reaguje na --colors normal= itd.. Jak włączyć kolory?

Głębia kolorów pulpitu bez zmian: 24 bity.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

pavbaranov

Dawno nie używałem mc, ale jego kolorystyka była ustawiana w bodaj profilach. Zobacz: https://linux.die.net/man/1/mc i spróbuj uruchomić drania z przełącznikiem "-c" - zobacz co to daje.

microsofter

-c załatwiło sprawę. Ale co mu odbiło pod Cholesterolem, że włącza black&white ...

Ja wychowany na Nortonie, bez TC/MC jak bez ręki.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

pavbaranov

To jest kwestia nadpisywania ustawień. Kurcze nigdy nie mogłem sobie z tym dać rady. Ogólna zasada - zapisać własne i z nich korzystać. Inaczej przyjdzie walec i wyrówna... :D

microsofter

Tutaj musi być coś innego. Nie zmieniałem kolorów, używam domyślnych. Wystarczy, że przełączę się do CDE i normalnie jest kolor.

Całe szczęście, że nie zaczynałem od XFCE. Pomyślałbym, że MC ma tak wyglądać i pewnie tak bym go używał!
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

pavbaranov

Sprawdź sobie gdzie masz zapisane ustawienia dla mc i powoli problem winien Ci się zacząć rozwiązywać. Możliwe, że xfce, oczekuje ich gdzie indziej, niż CDE, które bodaj od lat nie zmieniło się. Pamiętam, że kilka ładnych lat temu była spora w tym zakresie rewolucja i w końcu - przynajmniej większość współczesnych linuksów zostało dostosowane do jednolitego umiejscawiania ustawień systemowych. Pomijając te niezależne od użytkownika, to cała reszta winna być w ~/.config (zasadniczo, reszta jest niemal pomijalna).
Tak, czy inaczej - tutaj szukałbym rozwiązania zgłaszanego przez Ciebie problemu.

microsofter

Problem już rozwiązałeś - argumentem c. Przyczyna nie leży w zmiennej ścieżce dostępu do konfiguracji. MC to program konsolowy, działa nawet bez środowiska, a konfigurację trzyma w ./mc/.

XFCE nie posiada własnego terminala (ani nawet swojego edytora - za domyślny służy vi). Plik xfterm ma zaledwie 2 kB, a jego zadaniem jest, uruchomienie xterm z OpenWindows. Ten ostatni, najwyraźniej jeszcze nie potrafi przekazać aplikacjom informacji nt. głębi kolorów. Solarisowe narzędzie konfiguracyjne, także uruchamia się z wyświetlaniem monochromatycznym. Podobnie jest, gdy zaloguję się do CDE, a następnie uruchomię openwindowsowy xterm.

OpenWindows występował wyłącznie w SunOSie i Solarisie. Ciekawe, jak kwestia terminala, rozwiązana jest w darmowych systemach. Mam ISO FreeBSD 4, to w wolnym czasie sprawdzę. W tej wersji, już pewnie spotkam XFCE.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

pavbaranov

Terminal xfce4: https://docs.xfce.org/apps/terminal/start
Edytor xfce4: https://docs.xfce.org/apps/mousepad/start
Tak, wiem, że MC jest konsolowy. Po prostu próbuję dociec co ma do niego xfce4, że nie potrafi/nie chce czytać jego konfiguracji. Nie pamiętam już CDE, ale być może chodzi o to, że oba środowiska czytają z innych ustawień (zwykle są systemowe i użytkownika).

microsofter

Cytat: pavbaranov w Luty 01, 2022, 09:42:07 PM
Terminal xfce4
W takim razie, środowisko stało się kompletne. Ja mam xfce3. Terminal jest pożyczany z OpenWindows. Nie uruchomi się, jeśli usuniesz terminal z OW (przy okazji - także gdy w /etc/default/init będzie wpis LC_CTYPE=pl_PL.ISO8859-2). A oto edytor:



CytatPo prostu próbuję dociec co ma do niego xfce4, że nie potrafi/nie chce czytać jego konfiguracji.

MC odnajduje ustawienia, bo wszystkie inne są zachowywane. Wygląda na to, że to stary, prosty terminal, nakazuje mu włączyć tryb monochrome. Pod CDE:



systemowy setup:



a teraz pod Cholesterolem:



setup też mono:



przełącznik -c wymusza kolor:



Gdy jestem pod CDE, ale uruchomię terminal z OpenWindows, znowu nie ma koloru.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

pavbaranov

Cóż... skoro to jeszcze xfce w wersji 3, to ja tylko chciałbym przypomnieć, że wersja 4.x jest z nami od... 19 lat i to był też kres istnienia wersji 3, który nie jest już przez upstream kompletnie nierozwijana. Osobiście bałbym się używać czegoś takiego, chyba, że Solaris przejął nad tym kontrolę (czyżby???).
Oczywiście każdy może się bawić w co chce, ale obawiam się, że w coraz większym stopniu Twoje potrzeby i oczekiwania wobec nas udzielenia Ci jakiejkolwiek pomocy, będą się kompletnie rozchodzić. Nadto - chyba - za każdym razem, tworząc jakiś temat, w Twoim przypadku powinieneś nam podać, z jaką wersją masz do czynienia w tym Solarisie, bo pisząc np. xfce każdy (chyba) ma na myśli współczesną wersję (skoro pewnie na tym forum nawet bywają osoby, których na świecie nawet nie było w czasach używanej przez Ciebie wersji), a potem okazuje się, że to jest coś kompletnie archaicznego.
Ogólnie: pamiętam, sprzed bardzo wielu lat, że z programami konsolowymi (i nie tylko), niektóre środowiska miewały problemy z ich ustawieniami, albowiem nie było to standaryzowane. Każde działało jak chciało, "poszukiwało" ustawień gdzie indziej. Być może u Ciebie też występuje właśnie taka sytuacja. Generalnie - aplikacja konsolowa, czy semi-graficzna, jaką jest mc - nie powinna być zależna od żadnego DM. Ona po prostu winna korzystać ze swoich ustawień, które winny znajdować się w miejscu, w którym ona tego poszukuje (np. ~/.mc lub ~/.config/mc itp.). Zmiana z jednego środowiska, na inne, mogłaby mieć tylko wpływ wówczas, gdyby te środowiska miały jakieś własne ustawienia środowiskowe (najczęściej - w linuksie - gdzieś w /etc, choć nie tylko, bo mogą one być również w domowym i wówczas te powinny "wyprzedzić" systemowe). Jeśli w istocie w tym xfce masz tak ustawione zmienne, to możliwe, że one dokonują tego, że na mc (i pewnie jeszcze innych, jak choćby MOC - o ile on w Solaris istnieje) wymuszane są monochromatyczne ustawienia wyglądu.

microsofter

Ojej, to przepraszam za ten temat. Nie wiedziałem, że przedostatnia wersja to coś złego. To najnowsza, jaką znalazłem. Nie interesował mnie rocznik. To moja pierwsza w życiu zmiana środowiska (nie licząc Calmiry dla Win3.11), tak cieszyłem się że to działa. I wreszcie mogłem dać własną tapetę. Mam to odinstalować? to jakieś zagrożenie? Mam mega restrykcyjnie ustawiony IPFilter, żaden lewy pakiet nie prześlizgnie się. Nie mam zastrzeżeń co do pomocy. Od razu znalazłeś rozwiązanie i dałem +. Przepraszam za to pytanie. Myślałem, że znacie wszystkie wersje, bardzo przepraszam
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

pavbaranov

To nie jest tak. Po prostu jest to wersja sprzed bardzo wielu lat i musisz się liczyć, że odpowiedzi mogą być "nie na czasie". Czy masz to odinstalować? Cóż, na to pytanie musisz sobie odpowiedzieć sam. Ja - niezależnie od tego w jaki sposób zabezpieczony miałbym system - nie używałbym zawsze newralgicznego oprogramowania (w tym także jakiekolwiek DE), które nie ma już wsparcia. Z dwu powodów - pierwszy to w istocie kwestie bezpieczeństwa rozumianego jako możliwość jakiegoś przejęcia komputera, możliwość dokonania do niego jakiegokolwiek włamania itp. Prawdopodobieństwo, że ktoś akurat do tego komputera będzie się chciał włamać jest pewnie niskie, ale jak to mawiają licho nie śpi. Druga rzecz, to właśnie kwestia ewentualnego wsparcia. Od braku pomocy ze strony innych użytkowników, po brak pomocy ze strony deweloperów, którzy po prostu nie będą już zainteresowani naprawianiem starego oprogramowania.
PS: Jeśli w Solarisie nie ma nowych wersji oprogramowania, to spróbowałbym sobie (ale to ja) zbudować tam świat, w którym chcę pracować w oparciu o jakiś WM, który po prostu jest praktycznie stały od lat, jak OpenBox. Dodatkową zaletą - źródła są - ewentualne skompilowanie nowej wersji nie powinno stanowić problemu, a nie jest tak czasochłonne, jak w przypadku dużych, współczesnych DE (choć samo xfce4 kompiluje się dość szybko). Oczywiście to znów - mój pogląd i pomysł na to, jak ja w Solarisie chciałbym funkcjonować.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum