Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Powitanie i dołączenie do Linuksiarzy

Zaczęty przez unspec, Marzec 29, 2021, 10:29:54 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

unspec

Witajcie,

To mój pierwszy post na tym forum, pozdrawiam serdecznie całą linux'ową brać.
Przy okazji opowiem moją historię, z której treści będę zadawał pytania w innym dziale.

Kilka razy w życiu próbowałem przesiąść się na Linux'a, zawsze jednak na końcu okazywało się iż niestety są rzeczy, których albo w żaden sposób bez windy nie zrobię, albo nakład pracy i czas poświęcony na zrobienie tego będzie niezmiernie długi i nieopłacalny...
Mimo wszystko bardzo podobało mi się Ubuntu i obecnie postanowiłem zrobić serwer wydruku ze starego komputera z drukarką HP LaserJet 1100 na LPT.

I tak zaczęła się moja droga przez mękę. Od dwóch tygodni ryję po całym internecie, wszystko co udało mi się zrobić, to środki zastępcze, ale nie jak założone pryncypia.

Chciałem postawić serwer wydruku na Ubuntu server - niestety nie znalazłem informacji jak dokłądnie na serwerze rozwiązać wszystkie wynikające z tego problemy. Jak wspomniałem ryję po całym internecie, oglądam filmy, wykupiłem kilka kursów na Udemy i Strefie kursów, pomimo tego nie znalazłem odpowiedzi jak dokładnie to zrobić co chcę.

Co dokładnie chcę zrobić i czego nie mogę znaleźć jak to zrobić (pierwotne założenie było w środowisku Ubuntu 20.04 LTS server):

1. Skonfigurować, udostępnić przez sieć drukarkę, zarządzać jej zadaniami, anulować, przeglądać je itd.
2. Skonfigurować WIFI, statyczne IP, sterownik, wymusić jej uruchomienie jeżeli się nie podnosi.
3. Zainstalować kartę graficzną Radeon HD5450 (chyba niemożliwe na U20), która obecnie pracuje jako VGA compatibile adapter, ewentualnie zdobyć listę obsługiwanych kart graficznych przez Ubuntu - tą HD5450 kupiłem na ślepo, bo nie miałem pojęcia, że Linux sobie przestaje je obsługiwać skoro w WIN10 64bit działa śpiewająco.

I tak krok do przodu - dwa kroki w tył, jak coś się uda, to wychodzi inny problem i dziesiątki godzin rycia jak go rozwiązać.

Ad1 - co do instalacji i udostępnienia drukarki, to udało się to zrobić, jednak nie w środowisku serwera, stricte w text mode. Udało się ją zainstalować i administrować za pomocą CUPS w U20 desktop. Pewnie ten CUPS może być zainstalowany na U20 server, ale administracja musi odbywać się z drugiego komputera przez okienka, bo server nie ma przeglądarki. Co do wyglądu czy też możliwości odpalenia tego "serweropodobnie" udało mi się po prostu zmusić Ubuntu desktop do nieuruchamiania okienek, więc jest to pośrednio możliwe, natomiast w jakich plikach konfiguracyjnych należałoby grzebać i zmieniać ustawienia, tego kompletnie nie wiem, bo robi się to w Gnome i Gnome nie informuje mnie gdzie zapisuje konfigurację, poza tym nawet gdyby informował, to nie mam pewności czy w środowisku Ubuntu server byłyby to te same pliki. Tak więc pośrednio udało się to zrobić. Wszelakie odnalezione filmiki, kursy też pokazywały jak to zrobić ale na desktopie.

Ad2 - Konfiguracja WIFI - to samo co poprzednio - udaje się je skonfigurować pod desktopem, natomiast to gdzie desktop zapisuje te ustawienia pozostaje tajemnicą znaną tylko jemu. Próbowałem po 100 razy edytować plik YAML, udawało się to dla połączenia po kablu, jak tylko próbowałem coś dodawać o WIFI to YAML wywalał błąd za błędem - zrezygnowałem.
Drugi problem jakby pośrednio rozwiązany, nie do końca ponieważ nie wiem czy jest to wina mojej płyty głównej, BIOS'u czy czegoś innego, że "gwizdek" na USB nie zawsze się podnosi po restarcie czy włączeniu komputera i nie potrafię go "obudzić" żadnym znanym mi poleceniem (być może jest na to sposób) inaczej jak wyjąć go z gniazda USB i wsunąć ponownie.
W ogóle Ubuntu dziwnie traktuje ten TP-LINK TL-WN725N WiFi N USB, czasami widzi go już podczas instalacji, przy innej instalacji działał dopiero gdy wgrywałem dla niego driver - każdorazowo po uruchomieniu komputera, który udało mi się skompilować z githuba LWFINGER.
Nie dotarłem do informacji w jaki sposób i jakie pliki zmodyfikować, żeby powiedzieć Ubuntu, aby przy starcie systemu ładował ten moduł "8188eu.ko", przy kolejnej instalacji Ubuntu o dziwo sam ma swój driver do tego i sam go ładuje...

Ad3. Skoro i tak działam na desktopie, to zakupiłem jakąś kartę graficzną PCI-Express Radeon HD5450 (Linux mówi że to jest 5430), która do mojej zintegrowanej na płycie wydawała mi się różnicą jak między ziemią i kosmosem tymczasem jak się okazuje, choć to dla mnie jest niezrozumiałe Ubuntu jej niby nie obsługuje - kuriozalna sprawa zważywszy że pod WIN10 hula jak szalona, więc co może być takiego że Linuxowi przeszkadza ją obsługiwać, a najnowszemu Windowsowi nie???
Mało tego - od dwóch dni usiłuję dotrzeć do prostej informacji: Ubuntu - podaj mi listę kart graficznych jakie obsługujesz - NI CHOLERY (oczywiście mogę nie wiedzieć gdzie i jak szukać)
Karta jest widziana jako VGA compatibile adapter i magistrala chodzi dla niej na 33MHZ - a skoro mam natywnie PCI-Express 16x to mogłoby to działać chyba ciut szybciej?

Wszelakie próby instalacji sterowników opensource'owych w najlepszym razie spełzły na niczym a w najgorszym rozwaliły system i szybciej było mi instalować od nowa, niż przez miesiąc dochodzić co zepsułem i jak to naprawić. Znalazłem full offtopu jak instalować grafikę, czy opensource'owe sterowniki na jakichś starszych wersjach Ubuntu, czy linuxa i nic konkretnego o najnowszym U20...

Mimo wszystko bardzo podoba mi się Ubuntu 20.04 LTS desktop i postaram się przy nim wytrwać.

Tyle tytułem "krótkiego" przywitania.


lami07

IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

Zobacz najnowsze wiadomości na forum