Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jaki Linux na początek

Zaczęty przez nietypowe, Marzec 24, 2021, 12:58:49 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

nietypowe

Dzień dobry Wam. Mam pytanie, zaczynam swoją przygodę z Linuxem, i przychodzę z pytaniem, jaki będzie najłatwiejszy Linux na początek, aby się nauczyć podstaw.

Specyfikacja:
Intel Core i3-2365M 1,40ghz
GPU: Intel HD Graphics 3000
8GB ramu
Dysk: Gigabyte GP-GSTFS31120GNTD
System Windows 8.1 Pro

Stworzę partycję na system Linux, o ile istnieje taka możliwość podczas instalacji, oczywiście z pendrive/płyty

pavbaranov

Co to są "podstawy"? :)
Szczerze - masz do wyboru mnóstwo nośników tzw. liveiso (najpopularniejsze to cała rodzina Ubuntu, Mint, Fedora, niektóre OpenSUSE, Manjaro, Sparky i wiele więcej). Są one najczęściej z określonym środowiskiem graficznym (np. GNOME, KDE, Xfce itd.).
Obsługa "linuksa" to albo praca w owym środowisku graficznym - i tu zależy tylko i wyłącznie od użytkownika, które mu przypadnie do gustu - albo praca w tzw. konsoli (terminalu); w tym przypadku znakomita większość poleceń jest taka sama dla wszystkich dystrybucji, wyjątkiem jest przede wszystkim program obsługujący instalację programów, których jest kilka i są one właściwe dla przynajmniej danej rodziny dystrybucji.
Osobiście doradzam nie konkretną dystrybucję, ale taką, która ma:
1. bardzo dobrą dokumentację w znanym Ci języku (najczęściej będzie to angielski i czasem jeszcze jakiś inny),
2. dobre wsparcie społecznościowe (fora itp.) - znów w znanym Ci języku.
Twój komputer raczej nie jest ograniczeniem. Proponuję zatem ściągnąć sobie jakieś dystrybucje, które różnią się środowiskiem graficznym, wypróbować gdzie się czujesz najlepiej, a potem zainstalować taką. Jak będziesz miał już wybrane środowisko, to spytać się możesz, która dystrybucja ma do niego najlepsze wsparcie (nie tylko to, o którym pisałem wyżej, ale po prostu są takie, w których pewne środowiska są dominujące, choć są dostępne również inne). Przy okazji - choć praca na np. liveusb jest zwykle powolniejsza niż z HDD - zobaczysz w jaki sposób Twój komputer jest wspierany przez określoną dystrybucję. Na wstępie poleciłbym wybór spośród wymienionych wyżej.

PomPom

Po prostu Ubuntu, ew. Kubuntu - zależnie od tego, czy ci się podoba wizualnie.
myk byle jak jako tako

WunderWungiel

Kubuntu ma bardziej konfigurowalne środowisko graficzne (KDE Plasma)

sovtware

Ja się uczyłem na Xubuntu LTS Tobie także polecam później możesz przejść na inny np: Debian Testing lub coś w tym stylu lub nawet na Archa z którego 1 tydzień jestem zadowolony jak Garuda Linux lecz nie chcę się narzucać zrób tak i wybierz taką dystrybucję z której będziesz zadowolony pozdrawiam

LinGruby

Cytat: nietypowe w Marzec 24, 2021, 12:58:49 PM
Dzień dobry Wam. Mam pytanie, zaczynam swoją przygodę z Linuxem, i przychodzę z pytaniem, jaki będzie najłatwiejszy Linux na początek, aby się nauczyć podstaw.
[...]

pierwszy kontakt jaki miałem stricte z Linux to było to Mandrake ( miło to wspominam ), ale większość osobiście uczyłem się na Debianie...
potem były wszelkie Debian-pochodne distra i skończyło się póki co na Arch Linux...
osobiście odradzam wszelkiego typu czyste Ubuntu ( może dlatego że go nie trawię na desktop )
ale wybierz to co Ci podejdzie sporo distr ma Live więc co podejdzie zainstaluj i na pewno będziesz zadowolony...

i podstawa taka rada ( co poradził mi kumpel od którego wszystko się zaczęło ponad 14 lat temu ) 
szukaj, szukaj, czytaj, czytaj a dopiero jak nie znajdziesz rozwiązania na problem zadawaj pytanie ( stosuje tą metodę i to działa )...
( ͡° ͜ʖ ͡°)  Linux User #592024 System:  spectrwm  Kernel: cachyos-bore-lto
Desktop: twm info: polybar Wm: spectrwm 3.4.1  Dm: lightdm  Distro: CachyOS

Zobacz najnowsze wiadomości na forum