Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

[ROZWIĄZANY] Arco czy Anarchy ???

Zaczęty przez ciubaka, Marzec 11, 2021, 11:14:54 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

ciubaka

Pytanie to w tytule postawione tak śmiało, choćby z największym trudem rozwiązać by należało ...
A więc tak ...
1. Ja, znany niektórym i nieznający się na tym co robię tester linuxów wszelakich - nagle zechciałem, popróbować Archa, tak troszkę, bez instalacji, ot odpalić i zobaczyć ...
2. Wiadomo że miałem Manjaro 3 razy zainstalowanego i 3 razy wywalił się przy aktualizacjach - dystrybucje na M są zatem przeze mnie nieobsługiwalne!
3. Wiadomo że miałem Antegrosa i było nieźle - ale nie ma już Antegrosa, a szkoda :-(
4. Wiadomo że następca, Endeavour, ma jakieś swoje naloty w repozytoriach, czyli - na drzewo z nim, chcę zobaczyć Archa, a nie nakładki na niego.
5. Widomo że reklamowana szeroko Garuda to twór nikomu naprawdę nieznany i nie wiadomo jak długo zaistnieje.
6. Wiadomo że Zenistaler to prehistoria, i że to instalator, a nie podglądacz systemu w wersji live.
7.  Zatem padło na Arco (bo pierdu pierdu naukowe) i Anarchy (bo Robert polecał i inni trochę też).
No i co?
No i jajco...
Ściągnąłem obrazy ISO.
Wypaliłem na YUMI.
Nie zadziałało pierwszy raz.
Drugi raz też nie.
Za trzecim razem wypaliłem Rufusem, na oddzielnych penach.
Arco coś miałczał, jak kot mojej żony mniej więcej - gdy głodny albo srać mu się chce...
Ale w końcu odpalił za drugim lub trzecim lub góra czwartym razem.
Nic z niego nie rozumiem, gdzie repozytoria, gdzie instalator aplikacji, nawet aplikacje znaleźć to wysiłek.
Można się nieźle pobawić tapetami pulpitu, ale na gwizdek mi to?
Wyłączyłem więc, co mi po systemie do zabawy...
Odpaliłem Anarchy, było jak przy Arco oczywiście :-(
I co?
I Gucio w Zoo!
Nawet nie podejrzałem wersji live z pena.
Od razu chce się instalować!
Nie odpala się wcale, przechodzi do terminala i każe klikać, z preferencją na instaluj :-(
Arco też próbował, ale Anarchy to tak jakby nie live Linux, tylko po prostu instalator (czego? Stwórca raczy wiedzieć ...).
Czy ja coś robię źle?
Czy po prostu nie rozumiem czegoś?
Czy niegodnym popróbować Archa live?
Jakoś tak mi się nieprzyjemnie w dołku ścisnęło i mam żal do świata, że on korzysta a ja mam problem...
Jak żyć Panie i Panowie, jak żyć?
No dobra, Arco czy Anarchy, i jakim sposobem?
Pozdrawiam.


robson75

Cytat: ciubaka w Marzec 11, 2021, 11:14:54 PM
ale Anarchy to tak jakby nie live Linux, tylko po prostu instalator (czego? Stwórca raczy wiedzieć ...).
Anarchy miało wersję live chyba w pierwszym wydaniu, ale twórcy zrezygnowali z tego. Przecież ja tłumaczę wszystkim że Anarchy to tylko instalator Archa w wersji CLI.

Jeżeli chodzi o wypalanie na pena jakiegokolwiek Linuxa to ja osobiście używam dd, a jeżeli programem GUI to imagewriter, a nie jakimś windowsowskim rufusem.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

ciubaka

Dziękuję Robert.
Ty tłumaczysz, a ja czytam bez zrozumienia.
Przepraszam.
Instalator wyglądał zrozumiale, tyle że ja nie chciałem instalować :-)
Pozdrawiam.
PS. A do Arco jeszcze może dosiądę się , aczkolwiek nie wyglądało zrozumiale na pierwszy rzut oka ...

pavbaranov

Jeśli chcesz zobaczyć Archa w wersji live, to spróbuj jednak EndeavourOS. Dodatków tyle co kot napłakał. Reszta to swoisty wygląd, który i tak można sobie taki, czy inny zrobić. EndeavourOS ma też oficjalnie podane jak zrobić liveusb spod Windows: https://endeavouros.com/docs/installation/create-install-media-usb-stick/. I tyle. O tym, że jesteś w stanie w jakimkolwiek liveiso "podglądnąć" Archa zapomnij. To system, który użytkownik sobie tworzy podczas i bezpośrednio po instalacji. Dla przykładu jedynie: ja i Lucek używamy Archa od wielu lat i od wielu lat z tym samym środowiskiem. Archa używa również jego małżonka, także z tym samym DE. Wszystkie 3 instalacje są odmienne, wyglądają inaczej, inaczej się zachowują (głównie DE). Jedyne co łączy, to obsługa pacmanem paczek i KISS. Każde zatem stworzone przez kogokolwiek liveiso zawierające repozytoria Archa i prekonfigurowane jakieś DE będzie tylko jedną z tysięcy możliwych wariacji, jaką Arch może mieć. I to nawet wówczas, gdy oparte będzie wyłącznie o repozytoria Archa.

ciubaka

Dziękuję.
Najciekawsze jest jednak że tu:
[open]
https://linuxiarze.pl/distro-anarchy/
[/close]
napisano że Anarchy jest w Live :-)
Może błąd jakiś.
Nie chcę oglądać Endeavour, miałem przecież Antegrosa.
I byłem zadowolony :-)

pavbaranov

Nie, nie jest to ciekawe. Może nie zauważyłeś, ale owa wzmianka jest z roku 2018, prowadzi do innego niż obecnie adresu strony domowej. Zaś po wejściu na adres - nomen omen - anarchyinstaller.org jest jak byk napisane: A simple and intuitive Terminal-based (TUI) Arch Linux installer.
Jeśli nie chcesz Endeavour, a chcecsz mieć Archa w wersji liveiso, to:
- płyta instalacyjna Archa jest niczym innym, jak liveiso; fakt, jest pozbawiona GUI, pozbawiona instalatora, ale to jest liveiso,
- Archa z DE jako liveiso miał nie będziesz; przyroda nie zna takich przypadków.

ciubaka

Dziękuję, zrozumiałem, wątek zamykam.

pavbaranov

Tak jeszcze gwoli uzupełnienia, tutaj: https://wiki.archlinux.org/index.php/Arch-based_distributions masz listę bazujących na Archu dystrybucji. Anarchy - jak już wiesz, to wyłącznie instalator obecnie. Co najmniej KaOS i Chakra nie są opartymi o Archa, a kompletnie niezależnymi dystrybucjami (swoje repozytoria, których nawet nie można "mieszać" z archowymi). Arch Linux 32 i ARM oraz UBOS, to - pierwsza 32-bitowa "wersja" Archa, pozostałe na procesory ARM. Netrunner Rolling, o ile wiem, oparty jest o Manjaro (wykorzystuje ich repozytoria, a nie Archa). MSY32 jest to platforma do budowy paczek dla Windows spod linuksa. Reszta do wypróbowania. Większość spełnia Twoje wymagania co najmniej po części. Oferuje liveiso, do którego jesteś przyzwyczajony np. z Fedory, czy Ubuntu (tj. startuje z DE i stąd można prowadzić instalację), oparta jest bezpośrednio (wyjątek Manjaro) o repozytoria Archa i te wykorzystuje niekiedy dodając, a niekiedy nie dodając własne. Główne różnice jakie znajdziesz w stosunku do Archa, to wykorzystywanie w tych dystrybucjach tzw. szkieletów, które prekonfigurują środowiska itp. Tego Arch nie ma, bo mieć nie musi.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum