Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

instalacja archiwów tar.gz, tar.bz2

Zaczęty przez andro, Styczeń 18, 2014, 10:01:03 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

andro

witam,

Jak to bywa w przypadku nowicjuszy i mnie dopadł problem z instalacją programów. Otóż próbuję zainstalować OpenOffice. Ściągnąłem archwium tar.bz2  i rozpakowałem.

Po wejściu do katalogu, w którym rozpakowane jest owo archiwum i wydaniu kolejnych komend

andro@andro-ThinkPad-R51e ~ $ cd /home/andro/Pobrane

andro@andro-ThinkPad-R51e ~/Pobrane $ cd OpenOffice.ux.pl-3.3.0-1

andro@andro-ThinkPad-R51e ~/Pobrane/OpenOffice.ux.pl-3.3.0-1 $ cd DEBS

andro@andro-ThinkPad-R51e ~/Pobrane/OpenOffice.ux.pl-3.3.0-1/DEBS $ ./configure



bash: ./configure: Nie ma takiego pliku ani katalogu



wyświetla się powyższy komunikat. Nie wiem w czym tkwi błąd

pavroo

#1
OpenOffice.ux.pl jest raczej stary - wersja 3.3.

W Linux Mint jest zainstalowany lub dostępny w repozytoriach LibreOffice - czemu tego nie użyjesz?

Jeśli koniecznie potrzebujesz OpenOffice to pobierz go ze strony: openoffice.org/download/other.html

Jest tam paczka instalatora deb w wersji polskiej dla maszyn 32 bitowych (Linux Intel DEB) oraz 64 bitowej (Linux x86-64 DEB)
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

andro

#2
LibreOffice najzwyklej usunąłemm gdyż od kilku lat pracuję na OpenOffice, więc kolejny pakiet  jest mi zbędny :) To tak na marginesie; Odwiedziłem sugerowaną stronę i sciągnąłem najnowszy pakiet OpenOffice.

Jednak w dalszy ciągu ma problem z instalacją

Wykonuję czynności, których doczytałem się w kilku zakamarkach internetu, czyli:

1. rozpakowuję

2.wchodzę do katalogu, w którym znajduje się rozpakowane archiwum i.....

tutaj należałoby użyć polecenia ./configure.

andro@andro-ThinkPad-R51e ~/Pobrane/pl $ ./configure



Gdy to zrobię, otrzymuję poniższy komunikat

bash: ./configure: Nie ma takiego pliku ani katalogu



Dla uściślenia nazwa archiwum to: Apache_OpenOffice_4.0.1_Linux_x86_install-deb_pl

Nazwa pliku po rozpakowaniu: pl

W pliku pl znajdujemy trzy katalogi DEBS, licenses, readmes


























pavroo

#3
Nic nie konfigurujesz, pakiet jest już skompilowany i gotowy do instalacji.

Po rozpakowaniu wchodzisz do folderu /pl/DEBS/ i jako root instalujesz wszystkie pakiety '.deb':

Code:

su (lub sudo)
dpkg -i *.deb


Jeśli wyskoczą błędy, spróbuj je naprawić:

Code:

apt-get install -f
dpkg --configure -a


Na koniec wejdź do podfolderu /pl/DEBS/desktop-integration/ i zainstaluj ostatni pakiet:

Code:

dpkg -i openoffice4.0-debian-menus_(numer-wersji)_all.deb


Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

andro

#4
Noo.... teraz to mi się  rozjaśniło :) Pakiet zainstalowany, wszystko przebiegło bez problemów.

Bardzo dzięĸuję za pomoc

Zobacz najnowsze wiadomości na forum