Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Polecane środowisko graficzne

Zaczęty przez Rockmaniak, Styczeń 19, 2021, 07:45:17 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Rockmaniak

Cześć!

Poszukuje dla znajomej używanego laptopa, na którym stanie linux mint. Nie gra w gry i trochę skarżyła się na dziesiątkę. Do tysiąca złotych na allegro widziałem i3 i i5 od 3 do 6 generacji. Moje pytanie brzmi: Czy Cinnamon poradzi sobie na czymś takim? Szukam i szukam wymagań minimalnych ale nigdzie info o procesorze z zintegrowaną grafiką. Sam kiedyś miałem Celerona i Cinnamon no nie dawał rady. Dlatego chcę się dopytać, ostatnio mało siedzę w hardware i mam mało czasu, dlatego pytam się was.

pavbaranov

Na wymagania minimalne nie zważaj. CPU sobie bez problemów winno poradzić, zwłaszcza i5. Więcej RAM to większy komfort pracy, zatem zainwestowałbym w szybszy i większy RAM.
Osobiście małżonka używała Cinnamon na jakimś Intel Celeron N nowszej generacji (jeśli pamiętam) z 4GB RAM. Główne zastosowania w jej przypadku, to przeglądanie netu, jakieś filmiki, rzadko kiedy coś napisać w LO. Działało w zasadzie bez problemów. System Arch Linux.

Albedo 0.64

#2
Cinnamon nie będzie przeszkodą, u mnie na starszej generacji CPU dawał radę. RAM to też nie jest problem, Linux Mint Cinnamon zajmie 700 - 800 MB a po optymalizacji autostartu 600 - 700. Bardziej zwracaj uwagę na kartę graficzną bo jakaś egzotyczna może tu namieszać. Najlepszym wyborem będzie integra typu Intel HD Graphics. A jeśli LM i Cinnamon to radzę LMDE zamiast wersji ubuntowej. Długo używałem LM/LMDE i z mojego doświadczenia wynika, że wersja na Debianie jest lepsza. Pozdrawiam.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

LinGruby

osobiście zamiast linux mint mogę polecić lxle

https://www.lxle.net

lekkie i przyjazne dla użytkownika moja 88 letnia Babcia śmiga na lapku...
a i Ciotka pozazdrościła i jej też postawiłem...
( ͡° ͜ʖ ͡°)  Linux User #592024 System:  spectrwm  Kernel: cachyos-bore-lto
Desktop: twm info: polybar Wm: spectrwm 3.4.1  Dm: lightdm  Distro: CachyOS

PomPom

Jak znajoma lubi ładne rzeczy, to przy lxle powie "no urocze" i pogodzi się z Windowsem.

Z tymi lapkami, polecam bardzo dokładnie czytać opis i rozumieć "lekkie ślady używania" jako "zaraz pęknie zawias". Dlaczego tak? Bo ceny lapków bardzo teraz podskoczyły, a sporo lapków się wyprzedało na początku przechodzenia na zdalne aktywności. Wydaje mi się, że teraz sklepy uznają, że sprzedadzą i tak cokolwiek, a też nie wierzę, że coś nierozwalonego z intelem 6 gen. sprzedają za kwotę do 1000 zł.
myk byle jak jako tako

rzax666

#5
haha to ja (ivybridge) 3gen?  za nowy tyle dalem ;DD  smieszy mnie milosc do laptopow .. to jest tragedia ...   wyglad jest bardzo wazny .. chociaz plasma/kde to nie tylko wyglad ...  nie ma zadnej roznicy w "szybkosci" miedzy kde a jakims bieda cinamonem ... omg ten cinamom uzywa java skryptow - hahahah -  dzielo minta - o tej dystrybucji najlepiej mowi to ze potrzebowali pol roku na dodanie chromium jak ubuntu je usunelo ...  zbyt przyjazne dla uzytkownika byl mint korporacje musialy go zepsuc ...

Zobacz najnowsze wiadomości na forum